USA, Izrael či Francie. Byznysu českých zbrojařů pomůže tým, jaký má sedm zemí světa

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 23. 2. 2021 10:18
Český zbrojní průmysl dostane impulz, jenž by mohl vést k jeho expanzi. Při ministerstvu obrany vzniká agentura pro domlouvání akvizic se zahraničními partnery. Vyplývá to z materiálů, které má Aktuálně.cz k dispozici. Smyslem agentury bude propojit tuzemské zbrojaře při uzavírání kontraktů přímo s vládami cílových zemí. Agentura by svou činnost měla spustit v půli března.
Agentura pro mezinárodní obrannou spolupráci by měla spustit svou činnost v půli března (ilustrační snímek).
Agentura pro mezinárodní obrannou spolupráci by měla spustit svou činnost v půli března (ilustrační snímek). | Foto: Honza Mudra

Trendem mezinárodního obchodu se zbraněmi je domlouvat dodávky přímo mezi jednotlivými vládami. Takto třeba pořídily Filipíny pro své vzdušné síly bitevníky, pohonné jednotky pro leteckou obranu si stejným způsobem zajistila Indie. Obdobnou cestu zvolila Makedonie pro revizi svých vrtulníků. Domluva na exekutivní úrovni se považuje za transparentnější.

Pro mezinárodní společenství je takový způsob obchodu také snazší. Když vláda potřebuje dodávky pro své ozbrojené síly, rovnou se obrátí na exekutivu jiné země. Nemusí se zdržovat vyhledáváním jednotlivých zbrojařů a obstaráváním jejich referencí. S Českem však zahraniční partneři takový způsob obchodu uzavřít nemohou. Chyběl tu prostředník, který by je s tuzemskými zbrojaři propojil. Až doteď.

Vláda na své pondělní schůzi projedná vznik Agentury pro mezivládní obrannou spolupráci. Ustavila se při ministerstvu obrany, resort už pro to podnikl přípravné kroky. "Bude zajišťovat mezi českým dodavatelem a zahraniční vládou vládní zprostředkování dohody, která bude zastřešena jednak zárukami za technickou kvalitu zboží a jednak mezivládní dohodou o vojensko-technické spolupráci," stojí v dokumentu, jejž má Aktuálně.cz k dispozici.

Záruky technické kvality

Pokud česká zbrojařská firma bude mít zájem uzavřít kontrakt se zahraniční vládou, může oslovit agenturu. Ta prověří kondici společnosti, vyhodnotí obchodní i právní rozměr nabídky a zprostředkuje zabezpečení záruky za kvalitu jejích technologií. Razítko poskytuje Vojenský technický ústav, jenž je v tomto ohledu národní autoritou. Jeho dobrozdání bude pro zahraničního partnera důležitým vodítkem.

Svůj finální výstup agentura předloží pracovní skupině, kterou ministerstvo obrany pro zahraniční zbrojní obchody zřídí. Zastoupení v ní budou mít vedle obrany resorty průmyslu a obchodu, zahraničních věcí a financí. Pokud se bude týmu obchod zamlouvat, dá kontraktu zelenou. Definitivní stanovisko ke smlouvě poskytne vláda.

"Vláda v případě souhlasu následně vydá usnesení, kterým pověří ministerstvo obrany uzavřením dohody s příslušným státem a předložením zpracované obchodní nabídky jeho vládě," píše se v materiálu, jímž se bude v pondělí zabývat Babišův kabinet. Samotný kontrakt se zahraničním partnerem už podepíše zbrojařský dodavatel.

Resort obrany si od agentury slibuje zvýšení konkurenceschopnosti tuzemských zbrojařů. Takový nástroj má dosud jen sedm zemí na světě, jako jsou USA, Francie, Izrael či Švédsko. Právě ze zkušeností s fungováním agentury v těchto zemích čerpalo poznatky tuzemské ministerstvo obrany, když ji začalo připravovat.

16 milionů korun za rok

"Po podobné podpoře od státu volají české firmy už mnoho let. Nástrojem pro mezivládní obchod s vojenským materiálem disponuje jen několik států a nyní k nim bude patřit i Česká republika," řekl Aktuálně.cz k jejímu ustavení ministr obrany Lubomír Metnar. Vláda její vznik v pondělí odpoledne schválila. Agentura by měla spustit činnost 15. března. Náklady na její provoz má ročně pokrýt částka 16 milionů korun.

Hospodářská komora kvituje vznik agentury s povděkem. Upozorňuje, že čeští zbrojaři se ve své většině soustředí právě na export. "Iniciativu státu, která pomůže našim firmám na zahraničních trzích, vnímáme velmi pozitivně. Spolupráce s Agenturou pro mezivládní obrannou spolupráci zajistí firmám větší kredibilitu a zvýší jejich šanci na úspěšné uzavření obchodů," sdělil Aktuálně.cz šéf obranné sekce komory Lubomír Kovařík.

Prezident firmy Glomex Military Supplies Josef Bečvář, předtím byl náčelníkem Generálního štábu armády České republiky.
Prezident firmy Glomex Military Supplies Josef Bečvář, předtím byl náčelníkem Generálního štábu armády České republiky. | Foto: Jakub Plíhal

Jedna z klasických tuzemských firem, Česká zbrojovka, od agentury očekává, že jí otevře cestu k rozšíření byznysu. Bude mít blíž ke kontraktům na vládní úrovni. "Státní garance poskytnutá prostřednictvím nově vzniklé agentury by nám mohla usnadnit vstup do některých výběrových řízení v zahraničí. Vznik agentury považujeme za dobrý krok k podpoře exportu českých firem obranného průmyslu," řekla Aktuálně.cz mluvčí firmy Eva Svobodová.

Zní však i méně spokojené hlasy. Podle firmy Glomex Military Supplies je agentura určena pro velké strategické zakázky. U menších kontraktů prý nebude užitečná. Hlavní motor zbrojařského průmyslu spatřuje Glomex ve spolupráci firem, nikoliv jejich propojení se státním sektorem. "Slabinou obchodního modelu mezi vládami bývá nedostatečné zajištění úspěšné implementace dodaného materiálu a výzbroje u konečného uživatele," sdělil Aktuálně.cz mluvčí firmy Jaroslav Major.

Najít lidi

Aby se mohla agentura rozjet podle plánu, ministerstvu k tomu zbývá poslední úkon. Musí ji personálně obsadit. Pracovat v ní má desítka odborníků. Obrana je připravena hledat lidi uvnitř vlastního resortu stejně jako poptávat experty v privátní či veřejné sféře mimo své zdroje. Agentura spadá do sekce průmyslové spolupráce řízené náměstkem Tomášem Kopečným.

"Je zapotřebí najít projektové manažery, kteří budou řídit jednotlivé obchodní případy. Dále technicky vzdělaný personál, který bude koordinovat technické záruky ve formě certifikací. Rovněž se bude hledat právní a finanční expert pro posuzování dokumentace," sdělil k tomu Aktuálně.cz mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Pomalu naplňovaný záměr vybudovat agenturu se setkává s pozitivními ohlasy. Podle nich jde však jen o první tah, přičemž důležitější bude druhý: zda agentura obstojí ve svém poslání. "Její vznik má smysl. Druhá otázka je, jak bude fungovat. Uvidíme, co těch deset lidí doopravdy ukáže," sdělil Aktuálně.cz člen sněmovního výboru pro obranu Jan Lipavský (Piráti).

 

Právě se děje

před 4 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy