Mluvčí dostala z vašeho odměnu 416 tisíc. Za co? Mlčí

Exmluvčí pražského dopravního podniku z éry obřích odměn teď zaměstnává ministerstvo
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Někdejší mluvčí pražského dopravního podniku Ilona Vysoudilová patřila mezi sedmičku vyvolených, která od vedení firmy dostala statisícovou odměnu.

V lednu jí nadřízení přiklepli 416 tisíc korun, aniž by věrohodně vysvětlili, čím si mimořádně vysoké prémie zasloužila.

Pak sice z podniku odešla, ale bez práce dlouho nezůstala. Po veřejném dopravním podniku ji tentokrát zaměstnal stát.

Od poloviny dubna je Vysoudilová ředitelkou tiskového odboru a marketingu na ministerstvu životního prostředí, v jehož čele je Tomáš Chalupa, dlouholetý místopředseda pražské ODS.

Jaký plat Vysoudilová pobírá, ovšem Chalupův úřad tají. "Její platové zařazení odpovídá nástupnímu tarifu na ministerstvu," odpověděl mluvčí ministerstva Matyáš Vitík na otázku Aktuálně.cz.

Ilona Vysoudilová.
Ilona Vysoudilová. | Foto: DPP

Strohý Chalupa

Na doplňující dotaz, zda by mohl konkrétně objasnit, co v případě Ilony Vysoudilové znamená termín "nástupní tarif", už nereagoval.

Redakce Aktuálně.cz proto požádala ministerstvo, aby výši platu sdělilo podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

Ministr Tomáš Chalupa nejprve na otázky o své nové velmi blízké podřízené nereagoval vůbec.

Až při osobním setkání později uvedl, že pro něho není důležité, jaké peníze dostávala v minulém zaměstnání, ale jak pracuje v jeho úřadě. "A jsem s její prací spokojen," řekl Aktuálně.cz Chalupa. Výši jejího platu odmítl sdělit. Uvedl pouze, že nebere víc než lidé na stejných pozicích.

"Do týmu byla vybrána z více kandidátů na základě zkušeností v oblasti PR, marketingu a vedení týmu. Její profesní profil odpovídal požadavkům ministerstva. Vybrána byla odborným aparátem ministerstva," sdělil mluvčí ministerstva Vitík.

Pohoršená Vysoudilová

Aktuálně.cz neuspělo ani u Ilony Vysoudilové, na niž se obrátilo s dotazy, proč dostala tolik peněz a zda jí to připadá přiměřené. Vysoudilová odpověděla, že není ochotná tyto informace prostřednictvím médií uveřejňovat.

"Jsem přesvědčena, že Vaše dotazy se zcela nepochybně dotýkají mého nejužšího soukromí, a takové informace opravdu nejsem ochotna zveřejňovat," sdělila písemně.

"Současně podotýkám, že mám nezadatelné právo o poskytnutí Vámi požadovaných informací rozhodnout sama bez jakýchkoliv vnějších vlivů. Proto jsem se rozhodla, že Vám požadované informace neposkytnu. Míru relevance takových dotazů z Vaší strany považuji za nulovou," dodala Vysoudilová, která byla a je placená z veřejných peněz.

8,6 milionu pro 7 vyvolených

Deník Insider zjistil, že sedm vrcholných manažerů dopravního podniku, mezi nimiž figuruje i exmluvčí Vysoudilová, si na přelomu roku vyplatilo odměny v celkové výši 8,6 milionu korun.

Jde o zřejmě rekordní odměny, které byly ve veřejném sektoru vyplaceny. Inkasovali je lidé spojení s bývalým ředitelem dopravního podniku Martinem Dvořákem.

Například někdejší ekonomický ředitel Ivo Štika získal za prosinec 2011 a za leden a únor 2012 na odměnách třikrát po sobě 948 tisíc korun. Celkem to dělá 2,8 milionu korun k základnímu platu navíc.

Jaroslav Stůj, který dočasně v pozici generálního ředitele vystřídal Dvořáka. Ten zase při odchodu dostal podle Insideru na cestu zlatý padák ve výši 2,59 milionu.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Havlíček: Restauratéři nebudou muset kontrolovat u hostů doklady o testech

Restauratéři nebudou muset podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) kontrolovat, zda jsou hosté testovaní, očkovaní nebo prodělali nemoc covid-19. Zodpovědnost bude na zákaznících, doklad budou muset předložit případné kontrole. Na zahrádkách stravovacích provozů bude možné využívat wi-fi. Havlíček to v pátek řekl na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

Venkovní prostory gastronomických podniků se mohou opětovně otevřít od pondělí. Podle Havlíčka zůstává podmínka, že na ně budou mít přístup jen lidé, kteří mají negativní test na koronavirus, podstoupili očkování nebo v posledních 90 dnech prodělali nemoc covid-19. Po dohodě s profesními svazy vláda podle Havlíčka opatření upravila tak, že povinnost kontroly nebudou mít provozovatelé, provádět ji budou hygienici či policie, řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy