Šéf rozvědky měl v kauze Dozimetr podpořit svědka, který pomohl rozkrýt část případu

Jan Horák Jan Horák, David Pásztor
18. 8. 2022 18:56
Vláda Petra Fialy (ODS) na středečním jednání podržela ve funkci ředitele rozvědky Petra Mlejnka. Šéf tajné služby na zasedání kabinetu vysvětloval své kontakty se stíhaným lobbistou Michalem Redlem, který je jednou ze dvou ústředních postav korupční kauzy Dozimetr spjaté s pražským dopravním podnikem. Mlejnek funkci obhájil i díky tomu, že měl paradoxně sehrát kladnou roli při objasnění případu.
Petr Mlejnek je ředitelem Úřadu pro zahraničí styky a informace od 8. července letošního roku.
Petr Mlejnek je ředitelem Úřadu pro zahraničí styky a informace od 8. července letošního roku. | Foto: Economia

Před nástupem do čela rozvědky působil Petr Mlejnek jedenáct let ve firmě Techniserv. Serveru Seznam Zprávy přiznal, že se během této doby setkával se zákulisním hráčem byznysu a politiky Michalem Redlem. Opoziční hnutí ANO kvůli tomu volá po Mlejnkově rezignaci. Žádá i odchod ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), který Mlejnka se souhlasem vlády jmenoval.

Ředitel rozvědky byl ve středu na zasedání kabinetu, aby své styky vysvětlil. A dokázal ministrům, že v něj mohou mít důvěru. Po jednání vlády Mlejnkovo setrvání ve funkci ministr Rakušan potvrdil. Přitakal mu také premiér Fiala. "Pan ředitel Mlejnek sehrál pozitivní roli při objasňování kauzy Dozimetr," uvedl.

Vyšetřování kauzy dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze. Jeho vedoucí Lenka Bradáčová přitom nepotvrdila, o čem mluvil premiér. "O participaci pana Mlejnka na vyšetřování vámi dotazované trestní věci mi není nic známo," uvedla pro Aktuálně.cz vrchní státní zástupkyně.

"Mlejnkův" svědek

Ředitel Úřadu pro zahraničí styky a informace, jak se rozvědka oficiálně nazývá, na vládě předložil čestné prohlášení jednoho ze svědků, který v kauze vypovídal na policii. Podle dokumentu ho Mlejnek, tehdy ještě ředitel pro strategický rozvoj a ekonomiku ve firmě Techniserv, podpořil v rozhodnutí oslovit policii.

"Svědek s ním konzultoval, jak se k tomu má postavit, protože byl objektem zájmu těch, kteří podváděli, a dokonce mu bylo vyhrožováno. Mlejnek ho navigoval, nakonec mu poradil a řekl, jak se má zachovat, a vysvětlil mu všechny aspekty toho, co je třeba udělat," citoval pod zárukou anonymity jednoho z ministrů Deník N, který na čestné prohlášení upozornil.

Aktuálně.cz a Hospodářské noviny totožnost svědka znají, ale nebudou ji zveřejňovat. Nicméně prochází usnesením o zahájení trestního stíhání. Policii pomohl rozkrýt část případu. Dosvědčil korupci u několika nyní obviněných podnikatelů ze skupiny Michala Redla a bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (STAN).

Nejtajnější tajná služba

Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) platí za nejuzavřenější tajnou službu v zemi. Jako jediná nevydává výroční zprávy o své činnosti. Jejím úkolem je sběr strategických informací bezpečnostního, politického a hospodářského charakteru za účelem ochrany zájmů České republiky, operovat smí jen v zahraničí. Za rozvědku odpovídá vláda, její pravomoc vůči službě vykonává ministr vnitra.

Zdroj: Jan Horák

Podnikatelé po něm chtěli, aby přestal blokovat jejich zájmovou zakázku v dopravním podniku. Nabízeli mu za to úplatek. Polovinu domluvené částky od nich převzal. Na předání dohlížela policie, s níž se předtím na spolupráci domluvil. Peníze jí pak odevzdal. Aktuálně.cz se s dotyčným svědkem spojilo. Dotaz si vyžádal přes SMS. Když ji však obdržel, vypnul si telefon.

"Mimo rámec trestního řízení"

Středeční zasedání vlády za účasti ředitele rozvědky probíhalo v utajeném režimu na úrovni důvěrné. Oficiálně proto nikdo z ministrů o jeho obsahu nemůže mluvit. "Mohu sdělit jen to, že podle informací předložených vládě Petr Mlejnek sehrál v kauze Dozimetr pozitivní roli před zahájením a mimo rámec trestního řízení," napsal Aktuálně.cz mluvčí vlády Václav Smolka. Totožně se ve čtvrtek vyjádřil i premiér.

Sídlo Úřadu pro zahraniční styky a informace v pražských Kobylisích.
Sídlo Úřadu pro zahraniční styky a informace v pražských Kobylisích. | Foto: ČTK

Pro Petra Mlejnka však vysvětlování jeho podezřelých kontaktů z byznysové éry nekončí. Přesně za týden ho čeká nejprve jednání sněmovního výboru pro bezpečnost, následně je pozvaný na zasedání sněmovní komise pro kontrolu rozvědky. Na obě sezení ho má provázet ministr vnitra Vít Rakušan.

"Petra Mlejnka jsem pouze představil ministrovi Rakušanovi coby bezpečnostního experta, protože to je člověk s bezpečnostní prověrkou na stupeň tajné a s respektem v bezpečnostní komunitě," uvedl pro Aktuálně.cz člen výboru pro kontrolu rozvědky Jan Bartošek (KDU-ČSL).

Prověrka bez služeb a manželčina firma

"Bezpečnostní screening, ale především prověrka Národního bezpečnostního úřadu rozhodně nejsou žádné formální procedury. Na těchto procesech se podílejí tajné služby. Výsledky těchto procesů jsou pro mě při posuzování takto prověřené osoby zásadní," napsal ministr Rakušan Aktuálně.cz k tomu, proč považuje šéfa rozvědky za prověřeného.

Bezpečnostní screening je však pouze kontrola, zda Mlejnek neprochází rejstříkem trestů, přestupků či dlužníků. Aktuálně.cz ve středu upozornilo, že při zmíněné prověrce na stupeň tajné Národní bezpečnostní úřad Mlejnkovy podezřelé kontakty z byznysu nevyhodnocoval, protože od tajných služeb neměl tyto informace k dispozici.

Aktuálně.cz také informovalo, že Mlejnek se osobně zná s bývalým detektivem Luďkem Vokálem, odsouzeným za korupci a vynášením informací z policejních databází a spisů. Mlejnkova manželka byla od roku 2017 spolumajitelkou firmy věnující se ochraně proti odposlechům, v níž je Vokál jednatelem. Mlejnková tam podíl měla ještě v době, kdy vláda rozhodla o jmenování jejího manžela šéfem rozvědky.

 

Právě se děje

Další zprávy