Šéf rozvědky měl v kauze Dozimetr podpořit svědka, který pomohl rozkrýt část případu

Jan Horák Jan Horák, David Pásztor
18. 8. 2022 18:56
Vláda Petra Fialy (ODS) na středečním jednání podržela ve funkci ředitele rozvědky Petra Mlejnka. Šéf tajné služby na zasedání kabinetu vysvětloval své kontakty se stíhaným lobbistou Michalem Redlem, který je jednou ze dvou ústředních postav korupční kauzy Dozimetr spjaté s pražským dopravním podnikem. Mlejnek funkci obhájil i díky tomu, že měl paradoxně sehrát kladnou roli při objasnění případu.
Petr Mlejnek je ředitelem Úřadu pro zahraničí styky a informace od 8. července letošního roku.
Petr Mlejnek je ředitelem Úřadu pro zahraničí styky a informace od 8. července letošního roku. | Foto: Economia

Před nástupem do čela rozvědky působil Petr Mlejnek jedenáct let ve firmě Techniserv. Serveru Seznam Zprávy přiznal, že se během této doby setkával se zákulisním hráčem byznysu a politiky Michalem Redlem. Opoziční hnutí ANO kvůli tomu volá po Mlejnkově rezignaci. Žádá i odchod ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), který Mlejnka se souhlasem vlády jmenoval.

Ředitel rozvědky byl ve středu na zasedání kabinetu, aby své styky vysvětlil. A dokázal ministrům, že v něj mohou mít důvěru. Po jednání vlády Mlejnkovo setrvání ve funkci ministr Rakušan potvrdil. Přitakal mu také premiér Fiala. "Pan ředitel Mlejnek sehrál pozitivní roli při objasňování kauzy Dozimetr," uvedl.

Vyšetřování kauzy dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze. Jeho vedoucí Lenka Bradáčová přitom nepotvrdila, o čem mluvil premiér. "O participaci pana Mlejnka na vyšetřování vámi dotazované trestní věci mi není nic známo," uvedla pro Aktuálně.cz vrchní státní zástupkyně.

"Mlejnkův" svědek

Ředitel Úřadu pro zahraničí styky a informace, jak se rozvědka oficiálně nazývá, na vládě předložil čestné prohlášení jednoho ze svědků, který v kauze vypovídal na policii. Podle dokumentu ho Mlejnek, tehdy ještě ředitel pro strategický rozvoj a ekonomiku ve firmě Techniserv, podpořil v rozhodnutí oslovit policii.

"Svědek s ním konzultoval, jak se k tomu má postavit, protože byl objektem zájmu těch, kteří podváděli, a dokonce mu bylo vyhrožováno. Mlejnek ho navigoval, nakonec mu poradil a řekl, jak se má zachovat, a vysvětlil mu všechny aspekty toho, co je třeba udělat," citoval pod zárukou anonymity jednoho z ministrů Deník N, který na čestné prohlášení upozornil.

Aktuálně.cz a Hospodářské noviny totožnost svědka znají, ale nebudou ji zveřejňovat. Nicméně prochází usnesením o zahájení trestního stíhání. Policii pomohl rozkrýt část případu. Dosvědčil korupci u několika nyní obviněných podnikatelů ze skupiny Michala Redla a bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (STAN).

Nejtajnější tajná služba

Úřad pro zahraniční styky a informace platí za nejuzavřenější tajnou službu v zemi. Jako jediná nevydává výroční zprávy o své činnosti. Jejím úkolem je sběr strategických informací bezpečnostního, politického a hospodářského charakteru za účelem ochrany zájmů České republiky, operovat smí jen v zahraničí. Za rozvědku odpovídá vláda, její pravomoc vůči službě vykonává ministr vnitra. 

Podnikatelé po něm chtěli, aby přestal blokovat jejich zájmovou zakázku v dopravním podniku. Nabízeli mu za to úplatek. Polovinu domluvené částky od nich převzal. Na předání dohlížela policie, s níž se předtím na spolupráci domluvil. Peníze jí pak odevzdal. Aktuálně.cz se s dotyčným svědkem spojilo. Dotaz si vyžádal přes SMS. Když ji však obdržel, vypnul si telefon.

"Mimo rámec trestního řízení"

Středeční zasedání vlády za účasti ředitele rozvědky probíhalo v utajeném režimu na úrovni důvěrné. Oficiálně proto nikdo z ministrů o jeho obsahu nemůže mluvit. "Mohu sdělit jen to, že podle informací předložených vládě Petr Mlejnek sehrál v kauze Dozimetr pozitivní roli před zahájením a mimo rámec trestního řízení," napsal Aktuálně.cz mluvčí vlády Václav Smolka. Totožně se ve čtvrtek vyjádřil i premiér.

Sídlo Úřadu pro zahraniční styky a informace v pražských Kobylisích.
Sídlo Úřadu pro zahraniční styky a informace v pražských Kobylisích. | Foto: ČTK

Pro Petra Mlejnka však vysvětlování jeho podezřelých kontaktů z byznysové éry nekončí. Přesně za týden ho čeká nejprve jednání sněmovního výboru pro bezpečnost, následně je pozvaný na zasedání sněmovní komise pro kontrolu rozvědky. Na obě sezení ho má provázet ministr vnitra Vít Rakušan.

"Petra Mlejnka jsem pouze představil ministrovi Rakušanovi coby bezpečnostního experta, protože to je člověk s bezpečnostní prověrkou na stupeň tajné a s respektem v bezpečnostní komunitě," uvedl pro Aktuálně.cz člen výboru pro kontrolu rozvědky Jan Bartošek (KDU-ČSL).

Prověrka bez služeb a manželčina firma

"Bezpečnostní screening, ale především prověrka Národního bezpečnostního úřadu rozhodně nejsou žádné formální procedury. Na těchto procesech se podílejí tajné služby. Výsledky těchto procesů jsou pro mě při posuzování takto prověřené osoby zásadní," napsal ministr Rakušan Aktuálně.cz k tomu, proč považuje šéfa rozvědky za prověřeného.

Bezpečnostní screening je však pouze kontrola, zda Mlejnek neprochází rejstříkem trestů, přestupků či dlužníků. Aktuálně.cz ve středu upozornilo, že při zmíněné prověrce na stupeň tajné Národní bezpečnostní úřad Mlejnkovy podezřelé kontakty z byznysu nevyhodnocoval, protože od tajných služeb neměl tyto informace k dispozici.

Aktuálně.cz také informovalo, že Mlejnek se osobně zná s bývalým detektivem Luďkem Vokálem, odsouzeným za korupci a vynášením informací z policejních databází a spisů. Mlejnkova manželka byla od roku 2017 spolumajitelkou firmy věnující se ochraně proti odposlechům, v níž je Vokál jednatelem. Mlejnková tam podíl měla ještě v době, kdy vláda rozhodla o jmenování jejího manžela šéfem rozvědky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Odbory chtějí pro zdravotníky navýšení tarifů od ledna o 15 procent. Vyzvaly k tomu v dopise vládu

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyzvaly v otevřeném dopise vládu ke zvýšení tarifních platů pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách od příštího roku o 15 procent, žádají schůzku. O potřebnou částku je podle nich třeba navýšit úhradovou vyhlášku, která rozděluje peníze z veřejného zdravotního pojištění, uvedli ve čtvrtek zástupci odborů na tiskové konferenci. Navýšení o 15 procent by podle předsedy Lékařského odborového klubu-Svazu českých lékařů Martina Engela stálo asi 11 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v pondělí uvedl, že vláda s navýšením tarifů kromě policistů, vojáků a hasičů nepočítá.

"V současné době se v mnoha nemocnicích uzavírají různá oddělení, nedostatek zdravotníků graduje," uvedla předsedkyně svazu Dagmar Žitníková. Problémy jsou podle ní zejména v regionálních nemocnicích, například na dětských nebo porodních odděleních. "V českých nemocnicích je znovu skoro 1300 pacientů s covidem-19," dodala.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Brambory i cibule v příštích měsících výrazně zdraží, tvrdí zelináři. Na vině je sucho

Na tuzemském trhu v příštích měsících kvůli slabší úrodě i nepříznivému počasí při sklizni zřejmě dál zdraží brambory a cibule. Lidé, kteří si mohou tuto základní zeleninu na zimu uskladnit, by si měli nakoupit brambory a cibuli na zimu do zásoby. "Cena půjde letos určitě nahoru. V jarních měsících pak ceny mohou být pro někoho docela problematické," řekl dnes při zahájení podzimní výstavy ovoce a zeleniny Flora Olomouc předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka.

Letošní úrodu cibule podle Hanky poznamenalo suché počasí, což se promítlo v její kvalitě i výnosech, které jsou nižší v celé Evropě. Spotřebitelé se podle Hanky musí připravit na to, že tato v kuchyni nepostradatelná zelenina bude citelně dražší než v předešlých letech. "Už nyní to vidíme na pultech obchodů," podotkl Hanka, podle kterého cibule bude navíc k dostání jen v menších velikostech.

Růst cen lze podle Hanky očekávat také u konzumních brambor. Zatímco ranné brambory měly letos poměrně vysoký výnos i dobrou kvalitu, tak u pozdních brambor farmáři evidují nižší úrodu. Sklizeň navíc poznamenalo deštivé počasí a u vlhkých hlíz je komplikované jejich dlouhodobé uložení ve skladech. "Brambory se nyní proto ve velkém množství dodávají na trh a předpokládám, že do skladů letos půjdou výrazně menší objemy než v předchozích letech," upozornil Hanka, podle kterého tak bude v následujících měsících sílit tlak na další růst cen brambor.

Zdroj: ČTK
Další zprávy