Mladíkovi, který v sobotu střílel pistolí na demonstraci, hrozí dva roky za výtržnictví

ČTK ČTK
9. 2. 2016 14:19
Mladíkovi, který v sobotu na Loretánském náměstí vystřelil z poplašné pistole, policie sdělila podezření z trestného činu výtržnictví. Mladíkovi hrozí až dva roky vězení. Další incident se odehrál na Hradčanském náměstí, kde policie jednomu demonstrantovi zabavila sekyru. Muž se dopustil přestupku. Policie stále prověřuje útok na centrum Klinika skupinou maskovaných lidí i incident v Thunovské ulici.
Sobotní demonstrace v Praze, potyčka maskovaných mužů s policií.
Sobotní demonstrace v Praze, potyčka maskovaných mužů s policií. | Foto: ČTK

Praha - Mladíkovi, který vystřelil z poplašné pistole na sobotní demonstraci krajně pravicové Národní demokracie, sdělila pražská policie ve zkráceném řízení podezření z výtržnictví.

Muž, kterému policisté v sobotu na shromáždění sympatizantů Bloku proti islámu a Úsvitu odebrali sekyru, spáchal přestupek.

Incident s pistolí na poplašné náboje se stal na Loretánském náměstí. Policisté tam zadrželi jedenadvacetiletého muže, který vystřelil do vzduchu. Nikomu se nic nestalo.

"Muži, který střílel z poplašné pistole, již bylo sděleno podezření z trestného činu výtržnictví a je proti němu vedeno zkrácené přípravné řízení," shrnul policejní mluvčí Jan Daněk. Mladíkovi hrozí až dvouleté vězení.

Útok na Kliniku policie šetří

Sdělení podezření znamená ve zkráceném řízení prakticky totéž, co sdělení obvinění v klasickém trestním řízení. Zkrácené řízení lze vést v případech, kdy byl podezřelý přistižen přímo při činu nebo pokud lze očekávat, že podezřelého bude možné postavit do 14 dnů před soud. Skončeno musí být do dvou týdnů, státní zástupce může lhůtu prodloužit maximálně o deset dnů.

Další sobotní incident řešili policisté na Hradčanském náměstí, kde byl mezi demonstranty muž s velkou sekyrou. "Dopustil se přestupku proti zákonu o právu shromažďovacím, což bylo oznámeno na oddělení správního řízení," konstatoval Daněk.

Policie v sobotu zasahovala u několika potyček a incidentů, poté uvedla, že ze spáchání přestupku podezírá 17 lidí.

Mluvčí doplnil, že útok na centrum Klinika skupinou maskovaných lidí i incident v Thunovské ulici, kde skupinka odpůrců migrace zaútočila na účastníky pochodu na podporu uprchlíků, jsou stále ve fázi prověřování.

Sobotní odpoledne v centru hlavního města patřilo demonstrantům. Sešli se příznivci přijímání uprchlíků, ale i jejich názoroví oponenti. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 19 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda rozhodla o měsíc prodloužit termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě bude možné jej odevzdat do 3. května, v elektronické verzi do 1. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy