Soud poslal do vazby dva mladíky obviněné ze zapálení kostela. Hrozilo, že spáchají podobný zločin

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 5. 8. 2017 11:42
Dřevěný kostel Božího těla v Gutech shořel v noci na středu. Ze zločinu jsou obviněni tři lidé, dva z nich poslal Okresní soud ve Frýdku-Místku do vazby. Podle státního zástupce hrozilo, že budou páchat další zločiny. Jeden z pachatelů podle něj měl vytipovánu ještě minimálně jednu sakrální památku. Třetí obviněný je vyšetřován na svobodě a státní zastupitelství u něj návrh na vazbu nepodalo. "Byl to takový okrajový pachatel a byl to spíš pomocník, který víceméně pomohl odhalit tu trestnou činnost," řekl státní zástupce Pavel Šára.
Trosky kostela.
Trosky kostela. | Foto: Drahoslav Ramík

Frýdek-Místek - Dva mladíci, kteří jsou obviněni ze zapálení vzácného kostela v Třinci-Gutech, plánovali další trestnou činnost, řekl v sobotu novinářům státní zástupce Pavel Šára. Okresní soud ve Frýdku-Místku je tak na jeho návrh poslal do vazby.

Jeden z těchto obviněných je mladistvý, druhému je podle dostupných informací 18 let. Ze zločinu jsou obviněni celkem tři lidé.

Důvodem, proč státní zastupitel podal návrh na vazbu, je u jednoho z obviněných možnost, že by se kvůli hrozbě vysokého trestu (až 15 let vězení) vyhýbal trestnímu řízení, ale také to, že by obvinění mohli pokračovat v trestné činnosti.

Motiv činu zatím není jasný. "Jeden vypovídal, jeden nikoliv. Projevili oba lítost," řekl státní zástupce. Vyhodnotit osobnosti obviněných podle něj bude úkolem dalšího prověřování. "S takovým případem jsem se ještě nesetkal. Zapálení takové historické památky, opravdu ne, nemám to k čemu přirovnat," řekl Šára.

Třetí obviněný je vyšetřován na svobodě a státní zastupitelství u něj návrh na vazbu nepodalo. "Byl to takový okrajový pachatel a byl to spíš pomocník, který víceméně pomohl odhalit tu trestnou činnost," řekl Šára.

Dřevěný kostel Božího těla v Gutech shořel v noci na středu. Pocházel z 16. století, mnoho jeho vybavení bylo původní a byly v něm i obrazy z první poloviny 16. století. V letech 2012 až 2014 byl za 4,3 milionu korun zrekonstruován. Hmotné škody půjdou podle předběžných odhadů do desítek milionů korun, historická ztráta je ale nevyčíslitelná.

Záhy po požáru se začalo uvažovat o obnově kostela. Většinu nákladů by měla pokrýt pojistka, o další náklady je připraveno podělit se ministerstvo kultury a město, připravuje se také veřejná sbírka a počítá se s příspěvkem vlastníka památky, tedy místní farnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy