reklama
 
 

Mladí komunisté neskončí, dostali odklad

30. 12. 2005 0:11
Brno - Komunistický svaz mládeže neskončí na konci roku, ale dostal dalších šedesát dnů na to, aby změnil svoje programové dokumenty a nevěnoval se politické činnosti.

Ministerstvo vnitra tak částečně vyhovělo žádosti mladých komunistů o prodloužení lhůty na úpravu stanov. Ministerstvo totiž svaz vyzvalo už na konci listopadu, aby vše do souladu se zákonem uvedl už do konce letošního roku.

 

Vedení mladých komunistů ale požádalo o tří měsíční odklad s tím, že dokumenty může změnit pouze sjezd. V dopise ministerstvu se také ohradili proti obvinění z nedovolené činnosti i proti kritice programu a požádali o upřesnění toho, co vlastně ministerstvu vnitra na programu a činnosti organizace vadí. "Lhůta byla prodloužena o šedesát dnů do 3.března 2006," uvedl Petr Vorlíček z tiskového odboru ministerstva vnitra.

 

Pokud KSM nezmění stanovy, může být rozpuštěn

 

Pokud ani do začátku března nezmění Komunistický svaz mládeže svoje stanovy, může  ministerstvo svaz rozpustit. Podobně už v minulosti zakročilo proti mladým republikánům, kteří chtěli zavést domovské právo pro Romy. Nejvyšší soud se s názorem ministerstva ztotožnil a jejich rozpuštění posvětil. Mladí komunisté podle ministra vnitra Františka Bublana usilují například o revoluční překonání kapitalismu a odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků. "To považuji už za skutečně politickou propagandu. To je to, co je vyhrazeno politickým stranám. Politické strany to mohou takto deklarovat, občanská sdružení nikoliv," řekl Bublan.

 

Mladí komunisté bojují za svržení kapitalismu

 

Mladí komunisté na svých internetových stránkách uvádějí, že ve své činnosti vychází z učení Marxe, Engelse, Lenina a ostatních představitelů komunistického hnutí a navazují na pokrokové tradice mládežnického hnutí. "Komunistický svaz mládeže si je vědom toho, že kapitalismus nemůže být jednoduše reformován, proto bojuje za revoluční svržení kapitalistického řádu masami pracujících. To otevře cestu ke skutečnému osvobození lidstva," je napsáno v programu mladých komunistů. Ti názor ministerstva vnitra na změnu stanov označili za součást současné demagogické antikomunistické kampaně a další z mnoha pokusů o plíživou fašizaci české společnosti.

Mladí komunisté také na svých internetových stránkách zveřejňují stanoviska od podobně zaměřených organizací z Evropy. Ty posílají jak na ministerstvo vnitra, tak na ambasády dopisy, ve kterých protestují proti možnosti zákazu mladých komunistů. "Odnětí licence Komunistickému svazu mládeže k politické činnosti českými úřady pokládáme za antidemokratické a emancipačnímu pojetí svobodné společnosti vzdálené opatření," uvedli v dopise zástupci Mladé levice Saska.

 

 

autor: Tomáš Fránek | 30. 12. 2005 0:11

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama