Mladí dostanou padáka jako první, tvrdí odbory o novele

ČTK ČTK
18. 7. 2011 14:29
Ten, kdo odpracuje ve firmě méně než rok, dostane jeden plat odstupného
Poslanecká sněmovna podpořila návrh v prvním čtení, ilustrační foto.
Poslanecká sněmovna podpořila návrh v prvním čtení, ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Výše odstupného v závislosti na délce odpracovaných let bude podle odborářů diskriminovat mladé zaměstnance. Zavádí ji novela zákoníku práce.

"Prvními oběťmi propouštění se stanou mladí zaměstnanci, kteří budou nastupovat do svého prvního zaměstnání a budou zaměstnáni pouze krátkou dobu," řekl vedoucí Právního oddělení Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Vít Samek. Zaměstnavatelé podle něj propustí raději je než lidi, kterým by museli vyplatit více.

Vláda tímto krokem chtěla firmám usnadnit uzavírání pracovních poměrů na dobu neurčitou. Podle Samka měla však volit jinou cestu. Inspiraci mohla hledat například v Rakousku.

Vládní novelu zatím v prvním čtení i přes nesouhlas opozice podpořila Poslanecká sněmovna. Člověk, který odpracuje v podniku méně než rok, podle ní při propuštění bude mít nárok maximálně na jeden průměrný měsíční plat namísto současných tří.

Pokud bude ve firmě od jednoho do dvou let, náležet mu budou dva platy. Když odpracuje více než dva roky, dosáhne jeho odstupné výše tří průměrných výdělků jako dosud.

Novela je v rozporu s ústavou, tvrdí odboráři

Vláda mohla podle Samka hledat inspiraci například v Rakousku. Zde zaměstnavatelé platí za každého zaměstnance do zvláštního veřejnoprávního fondu 1,53 procenta jeho hrubé mzdy. V okamžiku propouštění dostávají zaměstnanci odstupné z tohoto fondu.

Chystaná novela je podle odborářů mimo jiné v rozporu s českou ústavou. "V tom se shodujeme i s Legislativní radou vlády," řekl Samek. Konkrétně se jedná například o situaci, kdy člověk pracuje u firmy, která s ním sice sjedná pracovní poměr, ale nevyhotoví písemnou pracovní smlouvu.

"Pokud podle chystané úpravy přijde na kontrolu inspekce práce a zjistí to, stane se pracovní smlouva neplatnou od samého počátku," řekl Samek. Pro zaměstnance to znamená, že pracovní poměr neexistoval, a proto nebude mít za tuto dobu zdravotní či sociální pojištění, uvedl Samek.

Pokud u firmy na základě neplatné smlouvy pracoval delší dobu, například rok, může to pro něj znamenat neřešitelný problém. "Čistě teoreticky by měla být vrácena i mzda a odváděné pojistné" podotkl Samek.

"My jsme navrhovali, aby měl zaměstnavatel při uzavírání pracovního poměru povinnost vystavit písemné potvrzení o jeho uzavření," řekl Samek. Kontroloři by tak mohli postihnout pokutou zaměstnavatele, ale pracovní poměr by nezanikl.

 

Právě se děje

Další zprávy