Ročně se v ČR vyrobí 6 tun pervitinu, často míří do Německa

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 27. 5. 2014 14:11
Poptávka po této droze se zvýšila hlavně v Bavorsku a Sasku. Nová ohniska se objevují také v dalších zemích.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: flickr.com

Praha - Pervitin se neužívá už jen v Česku a na Slovensku jako dřív, ale rozšířil se i do jiných míst v Evropě.

Poptávka po této droze se zvýšila hlavně v Bavorsku a Sasku. Nová ohniska zájmu se objevují také v dalších zemích.

Vyplývá to z výroční zprávy o užívání drog v Evropě.

Podle odhadů se v Česku ročně vyrobí téměř šest tun pervitinu. Policii se přitom podaří zachytit jen zlomek tohoto množství. Loni to bylo 69 kilogramů.

"Pervitin z ČR je zdrojem pro uživatele v Německu, Rakousku a částečně na Slovensku a možná v příhraniční oblasti v Polsku. Severské země ho získávají z Pobaltí, jižní Evropa z černomořských zemí. Nejnovější trend tedy nelze přičíst pouze Česku," uvedl šéf monitorovacího střediska Viktor Mravčík. Z Pobaltí se droga podle zprávy vyváží do Norska, Švédska a Británie.

Surovinou pro výrobu pervitinu neboli metamfetaminu je pseudoefedrin, který obsahují léky proti chřipce. V Česku se jejich prodej omezil, k dostání jsou na občanský průkaz. Volně prodejné jsou ale v Polsku. Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila by se dostupnost pervitinu podařilo snížit, pokud by se i v Polsku prodej reguloval.

Až každé osmé auto

"Odhaduje se, že každé osmé až desáté auto do České republiky z Polska jede s několika tisíci tablet. Tam je koupíte v tabáku, na benzince, v každém supermarketu," řekl ČTK Vobořil. Podle něj se jednání s polskou vládou a parlamentem o omezení prodeje vedou dlouho, zatím bez výsledku.

Kvůli růstu poptávky v německém příhraničí se droga vyváží. Němečtí uživatelé si ji také často obstarávají na asijských tržnicích v českém příhraničí.

"V posledních dvou letech se objevují známky většího zapojení vietnamských organizovaných zločineckých skupin na českém trhu s metamfetaminem a zvýšení výroby," uvádí evropská výroční zpráva.

Málo peněz na prevenci

Podle ní evropské monitorovací středisko v roce 2011 evidovalo 350 případů likvidace výroben v Evropě, 338 z nich byly malé varny v Česku. Počet záchytů metamfetaminu i množství zadrženého zboží se za posledních deset let zvyšuje.

V roce 2012 nahlásily úřady v EU celkem 7000 záchytů s asi 340 kilogramy. Turecko a Norsko pak oznámily 4000 záchytů s celkem 640 kilogramy, uvádí zpráva.

Droga se objevila i v jihovýchodní Evropě. V Řecku, na Kypru a v Turecku se novým problémem stává její kouření. V některých velkých evropských městech pak odborníci zaznamenali nový trend - metamfetamin si píchají muži, kteří mají sex s muži.

Počet lidí závislých na drogách je podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila menší než v celé Evropě, ale v posledních letech mírně narůstá. Jedním z důvodů je podle Vobořila to, že byl v důsledku ekonomické krize seškrtán rozpočet na prevenci a léčbu závislostí. "Já doufám, že v současné vládě panuje rozum a bude možné se domluvit na tom, aby se situace zlepšila," dodal Vobořil.

Vobořil také uvedl, že mezi závislými, kteří si drogy aplikují nitrožilně, je oproti jiným zemím nízký výskyt HIV a žloutenky. Za mizivý označil Vobořil počet úmrtí z předávkování. V ČR ročně takto zemře 15 lidí, v celé Evropě jde podle Danila Balloty z Agentury EU pro drogy o 16 mrtvých denně.

Češi dál vedou v kouření marihuany

Mladí Češi dál vedou evropské statistiky týkající se počtu kuřáků marihuany - alespoň jednu cigaretu za rok vykouří téměř pětina lidí ve věku 15 až 34 let.

S konopím mají už mezi 15. a 16. rokem zkušenost dokonce čtyři z deseti českých studentů.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Vyplývá to z nové výroční zprávy o drogách a jejich uživatelích, kterou dnes zveřejnilo Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA).

Podle ní v Česku zkusilo marihuanu 27,9 procenta dospělých ve věku od 15 do 64 let, což je nejvíce po Dánsku, Francii a Velké Británii. Mladí Češi jsou pak ve statistikách dokonce premianty.

Podle Balloty se o konopí dosud v Evropě nevede potřebná diskuse.

Vobořil však upozornil, že spotřebu marihuany v ČR se podařilo zastavit a trend klesá dolů.

I v minulosti byla v Česku nejpopulárnější nelegální drogou marihuana. Z loňské výroční zprávy vyplynulo, že s touto drogou mělo zkušenost 28 procent dospělých. Uživatelů však ubývalo.

Kolem 590 tisíc Čechů a Češek mělo podle loňské zprávy problém s alkoholem. Dle odborníků přibývá také teenagerů, kteří se pravidelně opíjejí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hackeři napadli systém veřejné správy. Útoku čelila Praha i ministerstvo práce

Systém veřejné správy napadli ve čtvrtek hackeři. O masivním kybernetickém útoku informuje na Twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), data magistrátu podle něj nebyla poškozena. Jedním z cílů bylo i ministerstvo práce a sociálních věcí, potvrdila serveru SeznamZprávy ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Také podle ní se útočníkům nepovedlo data ukrást či vyřadit systémy ministerstva. Vyjádření Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) redakce zjišťuje.

"Došlo k masivnímu kybernetickému útoku na systémy veřejné správy. Magistrátní servery útok přežily. Byla provedena odstávka pro okamžitou bezpečnostní záplatu na emailový systém," uvedl Hřib na Twitteru. Dodal zároveň, že díky uchovávání více kopií dat najednou se na magistrátu data nepoškodila. Magistrát incident nahlásil na NÚKIB.

Hackeři se podle serveru SeznamZprávy zaměřili i na ministerstvo práce. "Ano, mohu tuto informaci potvrdit. Více ale věc komentovat nebudu," řekla serveru Maláčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy