Mladí Češi vedou v kouření marihuany, modní je i extáze

Markéta Chaloupská
5. 11. 2009 13:40
Mladí Češi patří k nejčastějším kuřákům marihuany
Foto: Reuters

Praha - Mladí Češi patří ve srovnání s ostatními Evropany k nejčastějším kuřákům marihuany. Užila ji téměř polovina z nich.

Alespoň to vyplývá ze zprávy evropské drogové agentury EMCDDA, ve které se píše, že patnáctiletí a šestnáctiletí čeští studenti drží prvenství v užívání konopí. A pozadu nezůstávají ani v polykání tablet extáze.

Čím to je? Podle specialisty na drogovou problematiku Viktora Mravčíka to lze vysvětlit tím, že v České republice chyběly a stále ještě chybí programy, které by od kouření marihuany odrazovaly.

"Například v západních zemích dlouhodobě fungují různé preventivní programy a kampaně. V Česku toto chybí a nutno konstatovat, že ani v posledních letech se to nezměnilo," myslí si šéf Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti.

Výzkumy ukázaly, že marihuanu někdy v životě kouřilo 45 procent mladých Čechů, za nimi jsou pak Estonci nebo Francouzi. Nejméně oblíbené je pak konopí v Řecku, Finsku nebo Švédsku.

74 milionů lidí někdy kouřilo "trávu"

Celkově marihuanu někdy vyzkoušelo zhruba 74 milionů Evropanů, asi 22 a půl milionu v posledním roce. Je tak nejčastěji užívanou drogou v Evropě. A to i přesto, že se v řadě států, hlavně těch západních, postupně snižuje její obliba.

Jednou z prvních zemí, která ohlásila pokles, byla překvapivě Velká Británie, jejíž obyvatelé dosud patřili mezi nejnáruživější "kuřáky" této drogy.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Oblíbená je i extáze a heroin

První místo zaujímají mladí Češi také v užívání extáze. Tuto drogu vyzkoušelo téměř 15 procent Čechů do 34 let, evropský průměr je necelých šest procent.

Odborníci také varují, že po mnoha letech začíná opět stoupat obliba heroinu, který patří mezi tvrdé drogy a je tedy daleko nebezpečnější než konopí. Navíc se šíří hlavně mezi stále mladšími skupinami obyvatelstva.

"Ačkoliv v současnosti nemáme žádné důkazy o návratu epidemického šíření užívání heroinu, jakého jsme byli svědky v 80. a 90. letech, zůstávají zdravotní a sociální problémy vyplývající z užívání této drogy," říká k tomu předseda agentury EMCDDA Marcel Reimen.

Heroin si v Evropě dosud také vyžádal vůbec nejvíce lidských životů a mezi uživateli drog a připadá na něj rovněž nejvíce nemocných. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela nehoda dvou nákladních aut

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela v sobotu odpoledne nehoda dvou nákladních aut, směr na Prahu je neprůjezdný. Hasiči odstraňují kapaliny vyteklé na vozovku, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Evy Hašlové se kolize obešla bez zranění.

Událost se stala po 13:30 na 22. kilometru ve směru na Prahu. Nákladní auta podle Fliegerové skončila zhruba 300 metrů od sebe, z jednoho unikly provozní kapaliny.

"Oba jízdní pruhy jsou uzavřeny kvůli vyšetřování dopravní nehody a odčerpávání pohonných hmot," uvedla Hašlová před 14:30. Řidiči havarovaných aut byli cizinci, podle dechové zkoušky před jízdou nepili alkohol.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Feuz vyhrál sjezd ve Wengenu a vyrovnal Klammerův rekord

Sjezd Světového poháru ve švýcarském Wengenu potřetí v kariéře vyhrál domácí lyžař Beat Feuz a vyrovnal rekord slavného Rakušana Franze Klammera. Dvaatřicetiletý závodník navázal na triumfy z let 2012 a 2018.

Feuz si na zkrácené trati po nočním sněžení dojel pro vítězství časem 1:42,53. Dominika Parise na druhém místě porazil o 29 setin a navíc italského reprezentanta sesadil z prvního místa průběžného pořadí Světového poháru sjezdařů a vede před ním o 16 bodů.

Třetí příčku obsadil se ztrátou 31 setin Thomas Dressen z Německa a na stupních vítězů se tak seřadili pouze vítězové dosavadních pěti sjezdů v sezoně. Dressen ovládl úvodní závod v Lake Louise, Feuz poté triumfoval v Beaver Creeku a v Bormiu dvakrát vyhrál Paris.

Feuz vedle tří vítězství ve Wengenu ještě skončil dvakrát druhý. Klammer závod na Lauberhornu ovládl třikrát za sebou v letech 1975 až 1977.

SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - sjezd:

1. Feuz (Švýc.) 1:42,53, 2. Paris (It.) -0,29, 3. Dressen (Něm.) -0,31, 4. Mayer (Rak.) -0,38, 5. M. Caviezel (Švýc.) -0,42, 6. Kilde (Nor.) -0,48, 7. Bennett (USA) -0,87, 8. Hintermann (Švýc.) a Kriechmayr (Rak.) oba -0,93, 10. Weber (Švýc.) -1,00.

Průběžné pořadí sjezdu (po 5 z 10 závodů): 1. Feuz 400 b., 2. Paris 384, 3. Dressen 201, 4. Mayer 200, 5. Kilde 198, 6. Kriechmayr 198.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 44 závodů): 1. Pinturault (Fr.) 613, 2. Kristoffersen (Nor.) 611, 3. Kilde 591, 4. Paris 556, 5. Mayer 512, 6. Feuz 461, …116. Zabystřan (ČR) 12.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 49 minutami

Lyžařka Smutná dojela třetí v dálkovém závodu La Diagonela

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla třetí v závodu seriálu Ski Classics ve Švýcarsku, který před rokem vyhrála. Na dvaašedesátikilometrové trati La Diagonely porazila i dosud vedoucí ženu seriálu Brittu Johanssonovou Norgrenovou ze Švédska, přesto průběžné třetí místo neudržela.

Do čela Ski Classics se dostala suverénní vítězka Astrid Öyre Slindová z Norska. Smutná na ni ztratila téměř sedm minut, ale Johanssonovou Norgrenovou zdolala o 25 sekund a podruhé v sezoně se postavila na stupně vítězů.

Závod mužů vyhrál rovněž s velkým náskokem Nor Chris Andre Jespersen. Nejlepším Čechem byl na 32. místě šestačtyřicetiletý Stanislav Řezáč.

Smutná se na trati musela vypořádat s pádem na 22. kilometru a zlomenou hůlkou. "My se blížily ke štědře dotované sprinterské prémii a najednou se tam přiřítili zezadu muži. Max Novak mě bohužel regulérně napálil zezadu a už jsem ležela. Měla jsem zlomenou hůlku a navíc mě začala bolet záda," uvedla Smutná v tiskové zprávě.

V tu chvíli byla osmá, po velké stíhací jízdě se ale prodrala až na třetí pozici. "Jak se mi hnula záda, tak jsem si asi po šesti kilometrech říkala, že končím. Pak ale přišel delší sjezd, kde se to srovnalo, a dojela jsem až do cíle - navíc na bronzové pozici. Těžko říct, jak by to vypadalo bez toho pádu," dodala Smutná, která ani při šestém startu na La Diagonele nechyběla na stupních vítězů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy