Mladí Češi vedou v kouření marihuany, modní je i extáze

Markéta Chaloupská
5. 11. 2009 13:40
Mladí Češi patří k nejčastějším kuřákům marihuany
Foto: Reuters

Praha - Mladí Češi patří ve srovnání s ostatními Evropany k nejčastějším kuřákům marihuany. Užila ji téměř polovina z nich.

Alespoň to vyplývá ze zprávy evropské drogové agentury EMCDDA, ve které se píše, že patnáctiletí a šestnáctiletí čeští studenti drží prvenství v užívání konopí. A pozadu nezůstávají ani v polykání tablet extáze.

Čím to je? Podle specialisty na drogovou problematiku Viktora Mravčíka to lze vysvětlit tím, že v České republice chyběly a stále ještě chybí programy, které by od kouření marihuany odrazovaly.

"Například v západních zemích dlouhodobě fungují různé preventivní programy a kampaně. V Česku toto chybí a nutno konstatovat, že ani v posledních letech se to nezměnilo," myslí si šéf Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti.

Výzkumy ukázaly, že marihuanu někdy v životě kouřilo 45 procent mladých Čechů, za nimi jsou pak Estonci nebo Francouzi. Nejméně oblíbené je pak konopí v Řecku, Finsku nebo Švédsku.

74 milionů lidí někdy kouřilo "trávu"

Celkově marihuanu někdy vyzkoušelo zhruba 74 milionů Evropanů, asi 22 a půl milionu v posledním roce. Je tak nejčastěji užívanou drogou v Evropě. A to i přesto, že se v řadě států, hlavně těch západních, postupně snižuje její obliba.

Jednou z prvních zemí, která ohlásila pokles, byla překvapivě Velká Británie, jejíž obyvatelé dosud patřili mezi nejnáruživější "kuřáky" této drogy.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Oblíbená je i extáze a heroin

První místo zaujímají mladí Češi také v užívání extáze. Tuto drogu vyzkoušelo téměř 15 procent Čechů do 34 let, evropský průměr je necelých šest procent.

Odborníci také varují, že po mnoha letech začíná opět stoupat obliba heroinu, který patří mezi tvrdé drogy a je tedy daleko nebezpečnější než konopí. Navíc se šíří hlavně mezi stále mladšími skupinami obyvatelstva.

"Ačkoliv v současnosti nemáme žádné důkazy o návratu epidemického šíření užívání heroinu, jakého jsme byli svědky v 80. a 90. letech, zůstávají zdravotní a sociální problémy vyplývající z užívání této drogy," říká k tomu předseda agentury EMCDDA Marcel Reimen.

Heroin si v Evropě dosud také vyžádal vůbec nejvíce lidských životů a mezi uživateli drog a připadá na něj rovněž nejvíce nemocných. 

 

Právě se děje

Další zprávy