Mládek: Nucená správa IPB přišla pozdě

Martina Macková
26. 3. 2006 15:14
Praha - Za situaci kolem ČSOB a firmy Nomura je odpovědná Česká národní banka (ČNB) a vláda Václav Klause. Řekl to v diskusním pořadu na České televizi ministr zemědělství Jan Mládek (ČSSD).

"Nucená správa měla být vyhlášena už v roce 1997. Tehdy Česká národní banka nevíce pochybila," řekl Mládek.

Kdyby guvernér Tošovský a tehdejší premiér Klaus uvalili nucenou správu již tehdy, bylo by to pro stát levnější, míní Mládek. Podle něj ale k takovému kroku nesáhli proto, že šlo o konglomerát, v němž figurovaly také televize a sahal až do sfér šedé ekonomiky.

"Vy jste hlavní viník situace. ČSSD to mohla šest let zastavit, neudělali jste to," oponoval v diskusi šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý. "Plíživou privatizaci IPB jsme napadli několikrát, bohužel se nikdy nic nevyšetřilo," reagoval Mládek.

Bývalý investor v české zkrachovalé bance, japonská skupina Nomura, vyhrála spor v Londýně. Arbitři rozhodli, že Česko poškodilo Nomuru, když neochránilo dostatečně její investici. Ostatním velkým bankám totiž stát pomohl s oddlužením, zatímco špatné půjčky z IPB nevyvedl.

Ministr: Daňový poplatník nebude tratný

V příštích týdnech a měsících posoudí titíž arbitři žádost Nomury o odškodné ve výši 40 miliard korun. Může se pohybovat kdekoliv mezi nulou nebo plnou částkou doplněnou o úroky a soudní výlohy. Konečný účet tak může stoupnout i na 70 miliard.

Ministr připustil, že jednání o smíru s Nomurou je pro stát i dnes jednou z možností, jak situaci vyřešit. Podle něj ale stát nebude nic platit. "Daňoví poplatníci skončí v plusu. Nebude moc velký, ale bude," ujistil Mládek. Naopak šéf poslanců ODS Tlustý odhaduje celkovou ztrátu za kauzu IPB pro stát až na 170 miliard korun. "Experti odhadují, že stát bude muset zaplatit ještě 28 až 32 miliard korun," uvedl Tlustý.

Vlastimil Tlustý
Vlastimil Tlustý | Foto: PSP

V Paříži zase u ústního slyšení v rámci takzvané curyšské arbitráže žádá Česká republika 111 miliard korun kvůli nákladům spojeným s uvalením nucené správy na IPB.Ta v rychlé akci připadla Československé obchodní bance za symbolickou jednu korunu. I s ČSOB vede Nomura toho času dva spory.

Mládek i Tlustý zvažují podání trestního oznámení na sebe navzájem. Tlustý uvedl, že v případě, že na něj ministr oznámení podá, vzdá se poslanecké imunity. Mládek ale označil jeho prohlášení bezmála dva měsíce před volbami za žert.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy