Mládek: Návrh NWR nepodpořila ani jedna ze stran tripartity. Vláda hledá jiné řešení

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 12. 2015 20:55
Návrh společnosti New World Resources (NWR), majitele OKD, jež po státu údajně požaduje čtyři miliardy korun za to, že bude pokračovat v těžbě, na dnešním jednání nepodpořila ani jedna ze stran tripartity. Řekl to ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Vláda rozhodla, že ministerstvo průmyslu a obchodu společně s ministerstvem práce a sociálních věcí vytvoří pracovní skupinu, která se bude zabývat pomocí horníkům a dalším zaměstnancům společnosti OKD, jimž hrozí propouštění.
Jan Mládek: Pracovní skupina, která bude zkoumat různé varianty pomoci regionu, se sejde už v úterý.
Jan Mládek: Pracovní skupina, která bude zkoumat různé varianty pomoci regionu, se sejde už v úterý. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Návrh společnosti New World Resources (NWR), majitele OKD, jež po státu údajně požaduje čtyři miliardy korun za to, že bude pokračovat v těžbě, na dnešním jednání nepodpořila ani jedna ze stran tripartity. Novinářům to řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD).

Předseda odborů Josef Středula minulý týden uvedl, že NWR požadovala přibližně 150 milionů eur za to, že bude pokračovat v těžební činnosti.

"Návrh nikdo nepodpořil, ani ze strany zaměstnavatelů, ani ze strany odborů," řekl Mládek. "Neexistuje cena, za kterou bychom byli ochotni to podpořit," uvedl na tiskové konferenci po jednání tripartity i Středula.

Podotkl, že situace v Moravskoslezském kraji se netýká pouze OKD, která aktuálně zaměstnává asi 13 000 lidí. "Podle vyjádření pana ministra Mládka se týká asi 26 000 zaměstnanců, protože na každé pracovní místo je jedno další," dodal odborový předák.

Při dnešních cenách uhlí OKD v této podobě nemůže přežít

Vláda jedná správně, když neslíbila ani korunu, uvedl také prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.. Svaz dnes zároveň uvedl, že je zřejmé, že při dnešních cenách uhlí OKD v současné podobě nemůže přežít. Požaduje proto vypracování analýzy, která určí jaká část OKD je zdravá, respektive jaké šachty by mohly pokračovat v těžbě při současných cenách uhlí. "Těžbu nemůžeme jen tak vypnout," uvedl vicepremiér svazu Jan Rafaj.

Hanák dodal, že problematiku bude v lednu řešit rozšířené grémium tripartity, kterého by se měl účastnit i ministr financí Andrej Babiš (ANO). Mládek s ministryní práce Michaelou Marksovou (ČSSD) by pak měl Moravskoslezský kraj v pátek navštívit. "S vysokou pravděpodobností je budeme doprovázet i my," uvedl dnes Středula.

Situací v OKD, jejímž velkým problémem jsou již několik let klesající ceny uhlí, se dnes zabývala také vláda. Ta rozhodla, že ministerstvo průmyslu a obchodu společně s ministerstvem práce a sociálních věcí vytvoří pracovní skupinu, která se bude zabývat pomocí horníkům a dalším zaměstnancům společnosti OKD, jimž hrozí propouštění.

Pracovní skupina, která by se podle Mládka měla sejít poprvé již v úterý, by měla zkoumat různé varianty pomoci regionu. Bude zkoumat možnost využít politiky zaměstnanosti nebo dotování dopravy při dojíždění do práce. Další možností je podle Mládka také další provozování části OKD.

"Těžba by mohla u některých šachet pokračovat až do roku 2020. Jde ale o to, aby závazky stávajícího majitele nebyly přeneseny na ty nové subjekty," upozornil dnes po jednání vlády Mládek.

V OKD a dodavatelských firmách podniku nyní pracuje víc než 13 000 lidí. Mateřská NWR se dlouhodobě potýká s klesající cenou uhlí. Za letošní tři čtvrtletí snížila ztrátu na 16,2 milionu eur (437,8 milionu Kč) ze 128 milionů eur (3,45 miliardy korun) ve stejném období loni. Tržby za letošních devět měsíců firmě klesly o 12 procent na 445,3 milionu eur (12 miliard Kč). Podle analytiků firmě především chybí hotovost, což by nakonec mohlo vyústit až v úpadek firmy.

Spory kolem minimální mzdy

Tripartita na dnešní schůzi projednávala také akční plán na podporu hospodářského růstu, zaměstnanost nebo přístup Česka k mezinárodní úmluvě o stanovení minimálních mezd.

Právě na posledním bodu se zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů podle účastníků neshodli. "Došlo k rozporu mezi zaměstnavateli a odbory s vládou na straně druhé," řekl novinářům ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Podle prezidenta Svazu průmyslu a obchodu Jaroslava Hanáka zaměstnavatelé nebudou souhlasit s ratifikací do té doby, než budou stanoveny parametry pravidelného růstu minimální mzdy. Středula poznamenal, že ratifikace by byla dobrým signálem navenek.

Tripartita řešila také akční plán na podporu hospodářského růstu. Podle Středuly k němu odbory mají jen menší připomínky. Věří, že by dokument mohl být schválen na začátku února. Zároveň poznamenal, že na tripartitě zazněl požadavek na častější jednání ekonomických ministrů, odborů a zaměstnavatelů. "Pan předseda vlády slíbil, že pokud to bude nutné, tak bude svolávat i mimořádná zasedání, která by řešila i některé dílčí věci, které jsou natolik vážné, že je k tomu třeba svolat ekonomické ministry se sociálními partnery," řekl Středula.

Tripartita projednávala i situaci ve zdravotnictví, kterému podle ministryně sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) chybí lékaři a zdravotníci. Ministerstvem zdravotnictví předložená zpráva podle Svazu průmyslu a obchodu nezachycuje komplexně aktuální stav. "Shodli jsme se, že jeden z klíčových parametrů je zodpovědnost státu navyšovat prostředky za svoje pojištěnce," řekl novinářům Hanák. Tripartita se podle něj shodla na vytvoření expertního týmu, který by se stavem ve zdravotnictví měl zabývat.

Poznámka: Spolumajitel NWR Zdeněk Bakala vlastní i společnost Economia, která vydává online deník Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy