Mládek koupil byt za osm milionů od firmy z daňového ráje

Domácí Domácí
29. 6. 2015 10:18
Ministr průmyslu a obchodu si luxusní byt v Praze pořídil s manželkou v roce 2006. Ke svému bydlení se nehlásí a jeho pražskou adresu nelze dohledat ani v obchodním rejstříku.
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) koupil před devíti lety luxusní byt s pozemkem v Praze za bezmála osm milionů korun od neprůhledné firmy, která sídlí v daňovém ráji na Panenských ostrovech.

Zjištění přineslo Centrum nezávislé investigace (CNI). Mládek si byt 5+kk pod parkem Parukářka, který má rozlohu 121,5 m2, pořídil s manželkou. K tomu přikoupil i pozemek o výměře 359 m2. Obě nemovitosti ministrovi prodala společnost Leonardo Investments.

Kvůli tomu, že firma má neprůhlednou strukturu, nelze dnes zjistit, zda Mládek peníze za nemovitosti opravdu zaplatil, či není za obchod někomu zavázán. "Mohu pouze konstatovat, že mám svědomí zcela čisté, rozhodně nejsem ve střetu zájmů," řekl CNI Mládek.

Podezřelý je i fakt, že nynější ministr průmyslu kupní smlouvu na byt podepsal poslední den, kdy v roce 2006 řídil resort zemědělství. Mládek se navíc k bydlišti v Jeseniově ulici nehlásí. Na svém webu i stránkách ČSSD pouze uvádí, že bydlí na jihu Čech. Jeho pražskou adresu nelze dohledat ani v obchodním rejstříku.

"Koupil jsem byt spolu s manželkou. Peníze jsme vydělali prací. Vše je zdokladováno a jsem schopen vše řádně doložit," napsal Mládek CNI. Ministr byt zaplatil ve třech splátkách. Na 4,5 milionu si vzal hypoteční úvěr, zbytek zaplatil z vlastních peněz.

Neznámý majitel firmy

Společnost, která Mládkovi byt prodala, vlastní Brit James Robert Hamilton Buchanan, jehož jméno podle obchodního rejstříku figuruje ve více než dvaceti dalších firmách. Půl roku před tím, než nemovitost Mládek koupil, získala 90% podíl ve firmě společnost z daňového ráje Hurley Management. Její vlastník je nedohledatelný.

"Zajímal jsem se o majitele (firmy Leonardo Investment – pozn. red.) a mluvil s Jamesem Robertem Hamiltonem Buchanenem, který byl majitelem firmy do 11. ledna 2006," hájí se Mládek. "Ten mi vysvětlil, že překlopil svůj vlastnický podíl do HURLEY MANAGEMENT LIMITED, aby měl lepší pozici. To jsem považoval za dostačující a dále jsem věc nezkoumal," řekl ministr CNI.

Mládek už měl se svými realitními akvizicemi problémy v minulosti. Dříve totiž zprostředkoval prodej domu na Žižkově firmě Taluta vlastněné švýcarskou společností Epirius, jejíž vlastník je taktéž nejasný.

 

Právě se děje

Další zprávy