Mládek přiznal "očuchávání" s Teslou. Chce do Česka dostat její továrnu

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
1. 2. 2017 6:30
Ministr průmyslu Jan Mládek na jaře navštíví společnost Tesla Motors v americké Kalifornii. Chce lobbovat za to, aby firma postavila svou plánovanou supermoderní továrnu právě v Česku. "Probíhají očuchávací rozhovory," přiznal Mládek. Jeho slova potvrzují i opatrné hlasy z agentury CzechInvest, která má za cíl dostat do tuzemska zajímavé investice. Teslu se snaží přilákat i v Ústeckém kraji. Politici, akademici a podnikatelé se nedávno sešli a hledali způsob, jak pro automobilky region zatraktivnit.
Foto: ČTK

Praha - Dostat do Česka továrnu americké automobilky Tesla Motors touží ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Moderní firma se specializuje na elektromobily a jejímu šéfovi Elonu Muskovi se přezdívá technologický vizionář. Založil například kosmickou společnost SpaceX a přišel s nápadem na rychlé potrubní cestovaní zvané Hyperloop, po němž nyní touží i Brno.

Mládek už před dvěma lety poslal Muskovi „zvací dopis“, kde jeho firmě navrhoval možnost postavit továrnu v Česku. Teď se chystá k cestě do USA a plánuje společnost navštívit. „Pokud to jenom trochu půjde, chtěl bych se v květnu podívat i do Tesla Motors,“ oznámil Mládek.

Přestože není jisté, zda ministrův plán bude úspěšný, jednání podle něj probíhají. „O detailech bych mluvil nerad, protože se před časem objevila nepravdivá zpráva, že je vše domluvené. Nic hotového není, ale probíhají očuchávací rozhovory,“ vysvětlil Aktuálně.cz Mládek.

Jeho verzi podporují i opatrné hlasy z agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest, které tvrdí, že se zástupci Tesly jedná agentura v krajích i na centrální úrovni. V tuto chvíli ale nikdo nechce být konkrétní, oficiálně agentura nic komentovat nemůže. „Odpovědět můžu na úrovni průmyslu jako takového. Elektromobilita nás zajímá, ale jména firem, které se v oboru pohybují, nemůžeme komentovat,“ řekl generální ředitel CzechInvestu Karel Kučera.

Ústí láká Teslu

Do svého regionu chce Teslu přilákat především tradiční průmyslové centrum Ústí nad Labem. Schůzku, kde o tomto plánu mluvili politici, akademici a majitelé místních firem, iniciovala přímo primátorka města Věra Nechybová.

Mezi účastníky schůzky byl také nadšenec do elektromobility a autor myšlenky alternativní taxislužby Liftago Martin Hausenblas. Podle něj má Ústí nad Labem pro Teslu řadu lákadel.

„Blízko jsou zdroje lithia na Cínovci, stejně jako vhodné pozemky v dosahu Drážďan i Prahy, navíc poblíž dálnice,“ jmenuje výhody regionu Hausenblas. Od září má také v krajském městě ve spolupráci s univerzitami vzniknout výzkumné centrum NODE 5, které se zaměří na projekty samořídících aut.

Právě zdroje lithia mohou být pro Teslu rozhodující, tento vzácný prvek se používá do baterií elektrovozů. Proto by v Ústí mohla Tesla vyrábět baterie pro své vozy.

Ložiska lithia na nedalekém Cínovci v Krušných horách jsou největší v Evropě a podle odhadů tvoří zhruba šest procent světových zásob. Oproti jiným dolům ve světě je zde ale obsah prvku v rudě menší. Česká geologická služba uvádí, že jinde je ruda dvakrát až čtyřikrát bohatší.

Na Cínovci se zatím netěží. Povolení k těžbě už ale dostala firma Cínovecká deponie, kterou ovládá investiční skupina RSJ miliardáře Karla Janečka. Ozvali se také zájemci ze zahraničí, na místě se zatím plánuje průzkum.

 

Právě se děje

Další zprávy