Obec doporučovala na svých stránkách proruské weby. Po dotazu seznam "nezávislých médií" stáhla

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
5. 12. 2017 9:37
Na stránkách obce Kunratice u Cvikova byl umístěn seznam, který doporučoval stránky s "nezávislým zpravodajstvím". Objevil se tam například prokremelský Sputnik či konspirační Protiproud. Po dotazech redakce Aktuálně.cz odkazy v tichosti zmizely.
Na stránkách obce Kunratice u Cvikova byl umístěn seznam, který doporučoval stránky s "nezávislým zpravodajstvím".
Na stránkách obce Kunratice u Cvikova byl umístěn seznam, který doporučoval stránky s "nezávislým zpravodajstvím". | Foto: kunraticeucvikova.eu

Praha - Obec Kunratice u Cvikova na Českolipsku doporučuje svým obyvatelům, kde hledat "nezávislé zpravodajství". Na oficiální stránce města odkazuje na proruské a dezinformační servery jako Aeronet či kremelskou agenturu Sputnik. Nechybí ani konspirační weby jako New World Order Opposition (NWOO) či Protiproud. Přibližně hodinu po otázce redaktora Aktuálně.cz ale odkazy ze stránek obce se zhruba šesti sty obyvateli zmizely.

Na stránkách obce Kunratice u Cvikova byl umístěn seznam, který doporučoval stránky s nezávislým zpravodajstvím.
Na stránkách obce Kunratice u Cvikova byl umístěn seznam, který doporučoval stránky s nezávislým zpravodajstvím. | Foto: kunraticeucvikova.eu

Odkazy na stránky Kunratic dal místostarosta Josef Černý. "Spousta informací, které jsou dnes předkládány lidem, nejsou úplně objektivní. Spousta lidí také neví, že existují i jiné informace, které si mohou přečíst a porovnat je s tím, co se jim předkládá masově," zdůvodňuje svůj záměr.

"Jsou to třeba informace o panu prezidentovi. Třeba že je alkoholik. Nechci to rozebírat a třeba šířit nějakou dezinformaci," sdělil Černý, který odmítá, že by chtěl odkazy na dezinformační weby manipulovat lidi.

"Slouží pouze k informovanosti veřejnosti. Jsou tam i odkazy na počasí i nějaké on-line kamery. Ten seznam jsem viděl někde na jiném webu, a tak jsem to dal na stránky obce," dodal.

Hlídané ministerstvem vnitra

Řadu serverů, na které obec odkazovala, monitoruje ministerstvo vnitra jako dezinformační. Mezi nejznámější patří Aeronet, na němž se například objevila poplašná zpráva o radioaktivním oblaku nad Českem. Kvůli dezinformaci tehdy musel reagovat Úřad pro jadernou bezpečnost a uklidňovat obyvatele.

Šéfredaktor NWOO Jan Korál se zase letos zúčastnil Všeslovanského sjezdu v Moskvě, který částečně platila ruská strana. Hned poté začal hromadně informovat o ruské kultuře a výhodnosti spojování slovanských národů.

Sputnik je tisková agentura přímo spojená s ruskou vládou. Objevují se od ní i dezinformační zprávy o ukrajinském konfliktu. Příkladem je článek o ukrajinských vojácích, které téměř nešlo zastřelit.

Právě pro monitorování dezinformačních webů vznikl na konci loňského roku útvar ministerstva vnitra jménem Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám. To nejen nepravdivé zprávy monitoruje, ale pokud může, tak je i uvádí na pravou míru.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Schodek rozpočtu vzrostl od ledna o více než 54 miliard korun

Schodek státního rozpočtu ke konci února stoupl na 86,1 miliardy korun z lednových 31,5 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Jde o nejhorší únorový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci února, tedy ještě před propuknutím pandemie, vykázal rozpočet schodek 27,4 miliardy korun. Tehdy to bylo také nejhorší únorové číslo od roku 1993.

Prohloubení deficitu je podle ministerstva financí výsledkem dopadů pandemie, což vedlo k poklesu daňových příjmů způsobenému mimo jiné snížením daní a zrušením superhrubé mzdy, změnou rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí a pokračující podporou ekonomiky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Juška, Svoboda a Švábíková přijdou o halové ME

Tři čeští atleti přijdou o halové mistrovství Evropy, které začne ve čtvrtek v Toruni. Ze zdravotních důvodů nepojedou do Polska někdejší šampioni Petr Svoboda a Radek Juška ani tyčkařka Amálie Švábíková. Česká výprava bude mít 23 závodníků, řekl dnes novinářům při on-line tiskové konferenci reprezentační šéftrenér Jan Netscher.

Halový mistr Evropy v běhu na 60 metrů překážek z roku 2011 Svoboda, kterému zranění už v minulosti výrazně narušila kariéru, se potýká s bolavou achilovkou. Nejlepší český dálkař Juška, šampion z HME v Praze 2015, je nachlazený. "Vypadli nám dva matadoři, to je razantní oslabení výpravy," konstatoval Netscher.

Se Švábíkovou mluvil půl hodiny před tiskovkou. "Zkoušela poslední trénink a bolavá záda jí neumožní odcestovat," řekl šéftrenér.

Díky tomu bude mít v Toruni osobního trenéra čtvrtkařka Lada Vondrová, jejíž kouč Jaroslav Jón zaplní uvolněné místo po trenéru Švábkové Pavlu Beranovi.

Další zprávy