Žádala omluvu, dostala výpověď. Místostarosta Prahy 8 vulgárně urazil úřednici

Michal Polák Michal Polák
19. 11. 2019 19:22
Místostarosta Prahy 8 Tomáš Tatranský na zahraniční služební cestě vulgárně urazil kolegyně z radnice, které s ním cestovaly. Jedna z nich požádala o omluvu, ale dočkala se jí pouze od tajemníka úřadu. Ten sice i ocenil její odborné znalosti, přesto krátce nato úřad s ženou ukončil spolupráci. Tatranský souvislost odmítá. A tvrdí, že sprosté slovo užil v "srdečném a neformálním rozhovoru".
Místostarosta Prahy 8 pro školství, evropské fondy a sociální intervenci a prevenci Tomáš Tatranský (TOP 09)
Místostarosta Prahy 8 pro školství, evropské fondy a sociální intervenci a prevenci Tomáš Tatranský (TOP 09) | Foto: Archiv Tomáše Tatranského

Zuzana Labudová pracovala od prosince 2017 pro městskou část v projektu Osmička - úřad vstřícný rodině. Po loňských volbách do zastupitelstva dostal projekt na starost Tomáš Tatranský (TOP 09), který se podle Labudové netajil tím, že se mu některé aktivity projektu nelíbí. Hlavně ty, které se týkaly rovnosti mužů a žen.

Doutnající konflikt eskaloval na zářijové služební cestě ve Španělsku. "Mě a moje kolegyně počastoval slovem, které nebudu citovat. Ale dosaďte si to nejvulgárnější slovo, které může muž vůči ženám použít, a trefíte se," vzpomíná dnes už bývalá zaměstnankyně úřadu na incident na letišti v Madridu.

Zuzana Labudová se s tím nesmířila a obrátila se na starostu Prahy 8 Ondřeje Grose (ODS), aby nevhodné chování Tatranského korigoval. "Starosta mi oznámil, že místostarosta není jeho podřízený, a proto nehodlá v té věci nic dělat," popisuje Zuzana Labudová reakci starosty.

Omluva nakonec přišla nikoliv od místostarosty Tatranského, ale od tajemníka úřadu. "Obdobné jednání (vulgární nadávky - pozn. red.) na Úřadě městské části Praha 8 nehodlám tolerovat, protože z mého pohledu je takové vystupování, obzvláště vůči ženám, naprosto neakceptovatelné. Přijměte, prosím, mou upřímnou omluvu," píše v dopise pro Zuzanu Labudovou Josef Rambousek. Tajemník navíc písemně ocenil její pracovní nasazení a konstatoval, že při práci pro úřad "prokázala své vynikající odborné znalosti".

Omluva Zuzaně Labudové od tajemníka
Omluva Zuzaně Labudové od tajemníka | Foto: Facebook/Zuzana Labudová

Vzápětí však úřad se Zuzanou Labudovou ukončil pracovní poměr. Nejvíc ji rozhořčilo, že výpověď dostala přesto, že Etický kodex zaměstnanců veřejné správy, schválený ministerstvem vnitra, výslovně stanovuje, že pokud zaměstnanec oznámí neetické chování, nebude to mít vliv na jeho pracovněprávní vztahy.

Výpověď pro Zuzanu Labudovou
Výpověď pro Zuzanu Labudovou | Foto: Facebook/Zuzana Labudová

Místostarosta Tatranský sice připustil, že vulgární výraz použil, ale hájí se tím, že tak učinil v "srdečném a neformálním rozhovoru", kdy se expertkám z projektového týmu pokoušel nastínit větší potřebu dialogu mezi nositeli genderové ideologie a většinovou společností. "Speciálně paní Labudová se zasmála v reakci na to, že jsem použil vulgarismus," tvrdí Tatranský.

Podle místostarosty se úřednici hodilo vytrhnout jeho slova z kontextu a překroutit je, aby se mohla stylizovat do role oběti. 

K ukončení pracovního poměru Labudové pak dodal, že to vůbec nesouvisí s rozhovorem, ve kterém vulgarismy zazněly. "Rozhodnutí jsem učinil jednak na základě mnoha negativních referencí týkajících se paní Labudové, druhak na základě svého vlastního úsudku, kdy jsem vnímal, že nechápe či spíše nechce chápat své místo v projektu," popisuje své důvody místostarosta.

"My otcové dcer jsme na vulgaritu vůči ženám poněkud citliví"

Labudová Aktuálně.cz řekla, že se hodlá obrátit na úřad ombudsmanky. Žalobu podat nemůže, protože s úřadem neměla pracovní smlouvu, ale pouze dohodu o provedení práce. "Chci, aby úřad uznal, že jednal diskriminačně a nesprávně a tím vznikl důležitý precedent. V současné době to totiž vypadá, že politické vedení městské části si může dělat, co chce, a nikdo na něj nemůže," řekla Labudová.

"Výpovědi nelituji přinejmenším ze dvou důvodů. Především jde o pěknou případovou studii do mých kurzů o rovných právech, při kterých lidem říkám, že když je někdo diskriminuje, musí se ozvat. Tak jsem si to teď zkusila na vlastní kůži. Ale především jsem opravdu ráda, že v Úřadu MČ Praha 8 očividně nesedí pouze 'muži', jako je Tomáš Tatranský," uzavírá Zuzana Labudová.

Opoziční strana 8žije kauzu hodlá řešit na prosincovém zastupitelstvu městské části. "Dáme při interpelacích panu místostarostovi poslední šanci, aby věc vysvětlil. Doporučuji mu předem, aby dobře volil slova, protože my otcové dcer jsme na vulgaritu vůči ženám poněkud citliví," vzkázal Tatranskému opoziční zastupitel Tomáš Němeček.

V Praze 8 vládne koalice ODS, TOP 09 a STAN s Patrioty pro Prahu 8, která má v 45členném zastupitelstvu jen 18 hlasů. Koalici podporují osmi hlasy zastupitelé ANO, kteří ve vedení městské části nejsou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Fotbalisté AS Řím porazili Empoli a dotáhli se na druhý Inter Milán

Fotbalisté AS Řím zvítězili doma v 21. kole italské ligy nad Empoli 2:0 a bodově se dotáhli na druhý Inter Milán. "Nerazzurri" ale mají k dobru nedělní derby s obhájcem titulu AC Milán.

Tři body domácím zařídili už během první šestiminutovky Ibaňez s Abrahamem, oba góly padly po rohových kopech Dybaly. Římané mají na třetí příčce 40 bodů stejně jako Inter.

Oba je mohlo o bod přeskočit Bergamo, které ale prohrálo 0:1 v Sassuolu. 

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Fotbalisté Unionu Berlín porazili Mohuč a posunuli se do čela bundesligy

Fotbalisté Unionu Berlín v 19. kole německé ligy doma porazili 2:1 Mohuč a minimálně do neděle se posunuli na první místo. Bayern Mnichov na druhé příčce ztrácí dva body, obhájci titulu ale mají k dobru nedělní duel ve Wolfsburgu.

Na třetí příčku si po výhře 5:1 nad Freiburgem polepšil Dortmund. K vysoké výhře pomohl Borussii i Sebastian Haller, který si připsal první soutěžní gól po návratu z úspěšné léčby rakoviny varlat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy