Nová dvojka ODS: Musíme získat zpět tvrdé jádro voličů. Pak přijdou i ti ostatní

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková, Václav Dolejší
17. 1. 2016 12:00
Pražská zastupitelka Alexandra Udženija je teprve druhou ženou v historii ODS, která se stala první místopředsedkyní. V rozhovoru pro Aktuálně.cz říká, že pokud se chce strana vrátit k moci, musí se znovu stát první volbou živnostníků a podnikatelů.
Foto: Jiří Zerzoň

Aktuálně.cz: Překvapilo vás zvolení v prvním kole?

Udženija: Pro všechny to bylo velké překvapení. Hrálo v tom roli víc faktorů, bylo to o náladě, o projevu, o tom, co člověk nabízí. Já jsem vůbec neočekávala, že v prvním kole někdo zvítězí.

Další překvapení je, že vy konzervativci máte ve vedení dvě ženy - zvolena byla i starostka Obrnice Drahomíra Miklošová. V celé historii se do vedení strany dostala jen Miroslava Němcová a Libuše Benešová, a teď jste tam hned dvě najednou...

Já bych nerada, aby bylo jediné kritérium pro moje zvolení, že jsem žena. Ale chápu tu otázku. Tým má být poskládán z různých lidí s různými zkušenostmi a názory. A bylo to cítit i tady na tom kongresu, že lidé chtějí někoho z komunální politiky, parlamentu ale i pražského magistrátu, což je svébytná jednotka v rámci politiky. Takže to je namíchané dobře.

Změní dvě ženy ve vedení nějak ODS? Zaměří se strana třeba víc na sociální věci?

Paní starostka Miklošová, která se stala místopředsedkyní, se ve své obci hodně soustředí na sociální věci. Jak to dělá ona, tak má vypadat pravicová sociální politika. Teď může poradit našim starostům, jak tyhle věci řešit.

Na co se chcete v ODS zaměřit vy?

Na podporu podnikání, průmyslu, obchodu. To mě baví, zajímá mě to.

Slyšela jste tady na kongresu nějaké výtky o své minulosti? Že jste spojená s érou Pavla Béma a Romana Janouška, s nímž sousedíte v letovisku v Zadaru...

To už je ohraná písnička, sousedy si člověk nevybírá. To by mi také mohli říct, že když bydlím o vchod vedle Jiřího Dienstbiera, tak že začnu podporovat kvóty. Tak takhle to asi nechodí, že.

V průzkumech má ODS zhruba deset procent. Řekněme, že se k vám vrátilo tvrdé jádro voličů, čemuž loni odpovídala i vaše poněkud drsná rétorika. Jak chcete získat další voliče, ten "měkký obal", když použiju termín někdejšího předsedy Mirka Topolánka?

Já si myslím, že jsme ještě nedosáhli celého našeho tvrdého jádra. Živnostníci a malí střední podnikatelé byli naši voliči a my jsme byli jejich strana. To jsou lidé, kteří mají přesah. Až přesvědčíme je, začnou se na ně nabalovat ostatní.

Je reálné se vrátit k moci už v parlamentních volbách za dva roky? Jsou dva roky karantény dost, aby vám odpustili?

Všechno chce čas, musíme být trpěliví. Věřím, že jsme překonali tu klinickou smrt, a když budeme jasně říkat zásadní vize, tak půjdeme jen nahoru.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy