Místo v babyboxu našli zdravotníci dítě na chodbě

Hana Pecinová
17. 1. 2010 12:05
Babybox v sokolovské nemocnici zůstal nevyužitý
Sestřička vyjímá dítě vnitřními dvířky babyboxu v sokolovské nemocnici.
Sestřička vyjímá dítě vnitřními dvířky babyboxu v sokolovské nemocnici. | Foto: OS Babybox pro odložené děti

Sokolov - Dnes ráno po šesté hodině nalezl personál sokolovské nemocnice na jedné z chodeb odložené novorozeně. V budově se přitom nachází babybox.

Holčička, která vážila tři a půl kila, měla jednorázovou plenu a byla zabalená do velké osušky.

"Dítě je donošené, po porodu bylo alespoň základně ošetřené a očištěné," řekla Aktuálně.cz mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Zdeňka Marková.

Nemocniční personál se novorozence ujal, ošetřil ho a provedl nezbytná vyšetření.

"Holčička je zatím zdravá a byla uložena do postýlky novorozeneckého oddělení," dodala mluvčí.

Proč osoba, která dítě přinesla, nepoužila babybox, který se v sokolovské nemocnici nachází a je o mnoho bezpečnější než nemocniční chodba, není jasné.

Babyboxy neboli inkubátory pro odložené novorozence, které současnosti fungují v jedenatřiceti zdravotnických zařízeních po celé republice, jsou přitom přístupné z vnější strany budovy.

Člověk, který do něj dítě vloží, tak vůbec nemusí přijít do styku s nemocničním personálem.

Jakmile je miminko do babyboxu umístěno, zařízení zapne vyhřívání na osmadvacet stupňů Celsia a ventilaci. Po chvíli také alarmem na dítě upozorní zdravotníky novorozeneckého oddělení.

Odložení novorozeně do babyboxu je legální a rodiči dítěte za to nehrozí žádný trest.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V New Yorku bude zákaz nočního vycházení do konce týdne, úřady ho zavedly kvůli násilnostem po smrti černocha George Floyda

Zákaz nočního vycházení od 20 hodin večer do pěti hodin ráno místního času bude v New Yorku platit do konce tohoto týdne. Dnes to oznámil starosta největšího amerického města Bill de Blasio. Tamní úřady lidem opouštět domovy zakázaly v souvislosti s násilnostmi, jež vypukly po nedávné smrti černocha George Floyda.

De Blasio podle televize CNN vyzval demonstranty, aby dnes protestovali během dne. "Pak, prosím, jděte domů, protože večer máme práci s tím, abychom ve městě udrželi klid," řekl de Blasio. Dodal, že podporuje mírumilovné protesty a varoval, že pokud demonstranti nebudou poslouchat nařízení úřadů, nezůstane to bez reakce. "Nebudeme tolerovat jakékoliv násilí. Nebudeme tolerovat útoky na policisty. Nebudeme tolerovat rozdmýchávání nenávisti," upozornil starosta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy