Strojvedoucí jel u Mariánských Lázní v okamžiku nehody třikrát rychleji, než směl

stu stu
Aktualizováno 13. 8. 2019 13:35
Nákladní vlak, který vykolejil na konci července u Mariánských Lázní, jel v okamžiku nehody rychlostí 86 km/h. Omezení na 30 km/h strojvedoucí zřejmě ani nezaznamenal, ukázal rozbor rychloměru. Uvedl to Ekonomický deník. Vyšetřování nehody dále pokračuje, v současnosti se čeká na výsledky šetření Drážní inspekce.
Odstraňování vagonů po nehodě u Mariánských Lázní.
Odstraňování vagonů po nehodě u Mariánských Lázní. | Foto: HZS Karlovarského kraje

Dosavadní vyšetřování nehody potvrdilo, že nehodu způsobila nepřiměřeně vysoká rychlost vlaku. Strojvedoucí podle rozboru rychloměru jel po provizorní trati, která vznikla z důvodu výstavby silnice, o 56 kilometrů rychleji, než je v místě povoleno. Omezení rychlosti si pravděpodobně vůbec nepovšiml.

Podle informací Ekonomického deníku data z rychloměru lokomotivy také ukázala, že okolo předvěstníku na omezení rychlosti na 30 kilometrů v hodině jel strojvedoucí 89 kilometrů v hodině, u takzvaného rychlostníku, omezujícím rychlost na 30 kilometrů v hodině, pak jela souprava rychlostí 91 kilometrů v hodině. Na začátku oblouku přeložky jel vlak devadesátkou, v místě havárie rychlost klesla na 86, první vůz projížděl rychlostí 82 kilometrů v hodině.

"V současnosti se čeká na výsledky šetření Drážní inspekce, to bude tak za čtyři měsíce. Strojvůdci se bouří, že místo bylo nedobře označeno a nebezpečné, ale o tom, co bylo zaznamenáno v lokomotivě, nikdo nemluví. Bylo to staženo a zapečetěno v pátek," sdělil Ekonomickému deníku zdroj z Českých drah.

Viceprezident Federace strojvůdců České republiky Jaroslav Vincour se na webových stránkách organizace strojvůdce zastal. Domnívá se, že to, zda strojvůdce razantně sníží rychlost, záleží pouze na jeho pozornosti. Tu ale podle něj může ovlivnit mnoho faktorů, jako jsou povětrnostní podmínky, technické problémy vlaku, telefonický hovor s dispečerem a podobně. Právě z těchto důvodů je podle něj třeba poskytovat strojvůdcům ucelené a včasné informace. Ty pak mohou podobným neštěstím předejít. Případ, který se stal na konci července by tak mohl přispět ke změně.

"Bude v případě poslední mimořádné události stačit rozsypaný náklad vápence, aby dopravce i provozovatel společně pochopili, že současný způsob informování strojvedoucích o tak závažných změnách traťových poměrů je sice předpisový, ale prakticky naprosto špatný a nedostačující?" ptá se Vincour.

Nehoda se stala poblíž Drmoulu na Chebsku, nikdo se při ní nezranil. Vlak převážel vápenec, po havárii zůstalo na trati a na svahu pod ní 11 poškozených vagonů s cisternami. Doprava na důležité trati, kudy jezdí i dálkové vlaky, byla na několik dní zastavena.

Podívejte se, jak hasiči odklízeli vykolejený vlak

Další záběry z vyprošťovací práce z nehody u Mariánských lázní | Video: HZS Karlovarského kraje
 

Právě se děje

před 12 minutami

Za zastřelení čerpadlářky potvrdil odvolací soud 19 let vězení

Odvolací soud v úterý potvrdil 19 let vězení pro Davida Šindlera, který předloni při přepadení benzinové stanice v Nelahozevsi na Mělnicku zastřelil čerpadlářku. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Třiatřicetiletý muž vinu od počátku odmítá.

Šindler ženu podle rozsudku zastřelil 3. prosince 2018 brzy ráno. Spolu s Ivanem Hollitzerem, který se k činu přiznal a byl potrestán čtyřmi lety vězení, po půl třetí ráno vtrhl na čerpací stanici. Čerpadlářka se před muži pokoušela schovat za dveřmi, na které Šindler vystřelil. Podle soudu střílel cíleně tak, aby ženu zasáhl.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Čech převezl do Německa čtyři Syřany, u soudu dostal sedmiměsíční podmínku

Podmíněný trest sedmi měsíců vězení uložil v pondělí ve zrychleném řízení německý soud Čechovi, který o víkendu propašoval ze Slovenska do Saska čtyři Syřany. Informoval o tom v úterý server Dresdner Neuste Nachrichten.

Soud v saském městě Pirna shledal Čecha vinným z pašování lidí a řízení bez řidičského průkazu. Osmadvacetiletý muž v sobotu odpoledne podle obžaloby v lese na Slovensku vyzvedl čtyři Syřany a pak je přes Česko přivezl až do Německa. Spolková policie na podezřelou pětici narazila na dálničním odpočívadle nedaleko české hranice. Čecha na místě zadržela. Za propašování čtveřice údajně inkasoval 2000 eur (asi 50 500 korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy