Místo posílení imunity zažívací potíže. Lidem bylo špatně z doplňků stravy

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
19. 12. 2015 11:41
Lidé si chtěli pročistit organismus a posílit jeho imunitu. Tablety se sladkovodní řasou chlorela a vláknitou sinicí spirulina, které jim v tom měly pomoci, jim ale místo toho způsobily zdravotní problémy, zejména zažívací potíže. Podle Státního zdravotního ústavu nebyl výrobce schopen doložit úplné složení tablety a původ suroviny. Lidé by si měli na takové potravinové doplňky dávat pozor.
Foto: Thinkstock

Praha - Státní zdravotní ústav řešil v listopadu několik případů, kdy se lidem udělalo špatně po požití potravinových doplňků. Ty si koupili proto, aby si pročistili organismus. Místo toho jim tablety se sladkovodní řasou chlorela a vláknitou sinicí spirulina způsobily zdravotní problémy. Státní zdravotní ústav proto nyní varuje: polykejte jen takové doplňky stravy, jejichž výrobce je schopen doložit úplné složení tablety a původ suroviny.

Zdravotníci zaznamenali nežádoucí účinky u několika lidí. Ve všech případech šlo o dospělé, kteří se potýkali se zažívacími potížemi. Problémy po vysazení přípravku u pacientů většinou vymizely. „V jednom případě byl ale vzhledem k závažnějšímu efektu kontaktován i výrobce doplňku stravy,“ uvádí ve své zprávě Státní zdravotní ústav. Hlášení obdrželi také hygienici. Kdo tablety do Česka dovezl, ale hlášení úřadů nezmiňuje.

Sladkovodní řasa chlorela je obvykle spojována s celou řadou pozitivních účinků na lidský organismus – podle Státního zdravotního ústavu je zdrojem bílkovin, tuků, sacharidů, minerálních látek i stopových prvků. Spirulina se zase řadí mezi sinice a díky svému vysokému obsahu bílkovin se označuje za „superpotravinu“.

Kontaminované řasy

„Jde o takzvané zelené potraviny, které mají výrazně pozitivní vliv na lidské zdraví. A to nejen z hlediska prevence, tedy předcházení nemocím, ale i jako víc než podpůrná součást léčebných postupů,“ potvrdil také praktický lékař Miloslav Lacina.

Pokud se ale tyto rostliny vypěstují v nevhodném prostředí, mohou být kontaminované. Podle zdravotníků pak mají na organismus zcela opačný efekt. Výrobce by proto měl jednoznačně uvádět původ suroviny.

„Užití těchto doplňků je navíc dobré konzultovat s lékařem či lékárníkem v případech, kdy jsou pacienty těhotné ženy, děti nebo lidé užívající léky na snížení srážlivosti krve,“ dodává Jiří Ruprich - vedoucí Centra zdraví, výživy a potravin Státního zdravotního ústavu. Těmto lidem totiž může doplněk stravy uškodit.

Potravinové doplňky ale nepotrápily pacienty poprvé. V říjnu loňského roku musely úřady některé přípravky dokonce stahovat z trhu. Státní zemědělská a potravinářská inspekce totiž jistila, že jsou lidskému zdraví nebezpečné.

Nebezpečné steroidy a psychotropní látky

Šlo tehdy třeba o balení tobolek s výtažkem z rostliny Tribulus terrestris, které obsahovaly anabolický androgenní steroid a psychotropní látku tetrahydrocanabinol.

V dalším přípravku - Amix Per4max booster – prokázala laboratorní analýza látku progesteron. Ta se přitom při výrobě potravin používat nesmí. „Inspekce nařídila neprodlené stažení závadných šarží z tržní sítě včetně internetového prodeje. S dodavatelem zahájí správní řízení o uložení pokuty,“ uvedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce na svém webu.

Z pultů obchodů musely o měsíc později zmizet i tablety s látkami sildenafil a tadalafil. „Jde o látky, které se využívají zejména v léčivech na podporu mužské erekce, jejichž použití není příslušnou legislativou v potravinách – tedy i v doplňcích stravy – povoleno,“ vysvětlili inspektoři. Nevědomé požití těchto látek totiž podle nich může způsobit lidem závažné zdravotní komplikace. S problémy se mohou potýkat hlavně kardiaci a pacienti s vysokým krevním tlakem.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy