Místo posílení imunity zažívací potíže. Lidem bylo špatně z doplňků stravy

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
19. 12. 2015 11:41
Lidé si chtěli pročistit organismus a posílit jeho imunitu. Tablety se sladkovodní řasou chlorela a vláknitou sinicí spirulina, které jim v tom měly pomoci, jim ale místo toho způsobily zdravotní problémy, zejména zažívací potíže. Podle Státního zdravotního ústavu nebyl výrobce schopen doložit úplné složení tablety a původ suroviny. Lidé by si měli na takové potravinové doplňky dávat pozor.
Foto: Thinkstock

Praha - Státní zdravotní ústav řešil v listopadu několik případů, kdy se lidem udělalo špatně po požití potravinových doplňků. Ty si koupili proto, aby si pročistili organismus. Místo toho jim tablety se sladkovodní řasou chlorela a vláknitou sinicí spirulina způsobily zdravotní problémy. Státní zdravotní ústav proto nyní varuje: polykejte jen takové doplňky stravy, jejichž výrobce je schopen doložit úplné složení tablety a původ suroviny.

Zdravotníci zaznamenali nežádoucí účinky u několika lidí. Ve všech případech šlo o dospělé, kteří se potýkali se zažívacími potížemi. Problémy po vysazení přípravku u pacientů většinou vymizely. „V jednom případě byl ale vzhledem k závažnějšímu efektu kontaktován i výrobce doplňku stravy,“ uvádí ve své zprávě Státní zdravotní ústav. Hlášení obdrželi také hygienici. Kdo tablety do Česka dovezl, ale hlášení úřadů nezmiňuje.

Sladkovodní řasa chlorela je obvykle spojována s celou řadou pozitivních účinků na lidský organismus – podle Státního zdravotního ústavu je zdrojem bílkovin, tuků, sacharidů, minerálních látek i stopových prvků. Spirulina se zase řadí mezi sinice a díky svému vysokému obsahu bílkovin se označuje za „superpotravinu“.

Kontaminované řasy

„Jde o takzvané zelené potraviny, které mají výrazně pozitivní vliv na lidské zdraví. A to nejen z hlediska prevence, tedy předcházení nemocím, ale i jako víc než podpůrná součást léčebných postupů,“ potvrdil také praktický lékař Miloslav Lacina.

Pokud se ale tyto rostliny vypěstují v nevhodném prostředí, mohou být kontaminované. Podle zdravotníků pak mají na organismus zcela opačný efekt. Výrobce by proto měl jednoznačně uvádět původ suroviny.

„Užití těchto doplňků je navíc dobré konzultovat s lékařem či lékárníkem v případech, kdy jsou pacienty těhotné ženy, děti nebo lidé užívající léky na snížení srážlivosti krve,“ dodává Jiří Ruprich - vedoucí Centra zdraví, výživy a potravin Státního zdravotního ústavu. Těmto lidem totiž může doplněk stravy uškodit.

Potravinové doplňky ale nepotrápily pacienty poprvé. V říjnu loňského roku musely úřady některé přípravky dokonce stahovat z trhu. Státní zemědělská a potravinářská inspekce totiž jistila, že jsou lidskému zdraví nebezpečné.

Nebezpečné steroidy a psychotropní látky

Šlo tehdy třeba o balení tobolek s výtažkem z rostliny Tribulus terrestris, které obsahovaly anabolický androgenní steroid a psychotropní látku tetrahydrocanabinol.

V dalším přípravku - Amix Per4max booster – prokázala laboratorní analýza látku progesteron. Ta se přitom při výrobě potravin používat nesmí. „Inspekce nařídila neprodlené stažení závadných šarží z tržní sítě včetně internetového prodeje. S dodavatelem zahájí správní řízení o uložení pokuty,“ uvedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce na svém webu.

Z pultů obchodů musely o měsíc později zmizet i tablety s látkami sildenafil a tadalafil. „Jde o látky, které se využívají zejména v léčivech na podporu mužské erekce, jejichž použití není příslušnou legislativou v potravinách – tedy i v doplňcích stravy – povoleno,“ vysvětlili inspektoři. Nevědomé požití těchto látek totiž podle nich může způsobit lidem závažné zdravotní komplikace. S problémy se mohou potýkat hlavně kardiaci a pacienti s vysokým krevním tlakem.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 10 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 10 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

Další zprávy