Místo blikajícího ovoce monitor počítače. Gambleři se přesouvají od automatů na internet

maš as maš, as
31. 7. 2018 12:26
V on-line prostředí loni hráči prosázeli víc než třetinu z peněz, které spolkl hazard.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Karel Toman

Praha - Podíl on-line hraní roste. Více než třetinu všech peněz loni hráči prosázeli na internetu. Ukazují to data výroční zprávy o hazardu za loňský rok, kterou zveřejnilo Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti při Úřadu vlády. V úterý dokument projednala vláda.

Objem všech vsazených peněz loni v Česku vzrostl o 14 procent na 224 miliard korun, na výhrách bylo vyplaceno 184,3 miliardy. Celková prohraná částka se zvedla o procento, hráči přišli o 39,8 miliardy. "Objem peněz prohraných celkem on-line se zvýšil o dvě třetiny," uvedl Viktor Mravčík, vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti.

Odklon od automatů je patrný i při pohledu na skladbu léčených hráčů. Zatímco v roce 2013 bylo mezi pacienty 83 procent hráčů automatů, v roce 2017 to bylo 63 procent.

"I přes pokles nabídky a míry hraní však automaty stále tvoří přes 60 procent trhu a představují nejvyšší riziko z hlediska rozvoje problémového hráčství," vysvětlil Mravčík.

Mírně roste počet obcí, které hraní automatů na svém území regulují. Na konci loňského roku jich bylo 640, tedy o 19 více než v roce předchozím. Od roku 2011 se počet automatů v zemi snížil na polovinu. Přesto Česko stále patří k zemím s největší nabídkou automatů v Evropě.

Hazardní hru si loni zahrálo skoro 40 procent dospělých. "Při pohledu na trendy se zdá, že hazardní hraní v dospělé populaci v posledních letech roste, především kvůli nárůstu hraní číselných loterií a stíracích losů," popsal Mravčík.

U více než pěti procent české populace hrozí, že se u nich rozvine problémové hráčství. U jednoho procenta lze hovořit o "vysokém riziku".

Vláda na úterním jednání odmítla návrh poslanců TOP 09, aby o zápisu do seznamu nepovolených internetových hazardních her rozhodoval místo ministerstva financí soud. Ministři považují dosavadní pravidla za přiměřená. 

 

Právě se děje

před 2 minutami

Bezpečnostní dotazník na dostavbu Dukovan měli dostat i Číňané, řekl Zeman

Bezpečnostní dotazník kvůli stavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany měla dostat i čínská firma, domnívá se prezident Miloš Zeman. Čím více firem se tendru zúčastní, tím nižší podle něj bude konečná cena. Rozdíl může být řádově desítky miliard korun. Řekl to v rozhovoru pro server Blesk.cz.

Zeman odmítl varovaní českých bezpečnostních služeb před zařazením čínských a ruských firem do tendru na stavbu nového jaderného bloku. Naznačil, že za jejich zprávami může být i konkurenční boj některých firem, které se o zakázku budou ucházet.

"Jenom ekonomický analfabet neví, že čím nižší počet uchazečů, tím je zákonitě vyšší cena," řekl Zeman. "Takže když na základě blouznění zpravodajských služeb vyřadíte některé uchazeče, dokonce dva z pěti, tak tím zákonitě vzroste cena těch zbývajících tří, kteří budou ve slabším konkurenčním prostředí," poznamenal. Cenový rozdíl podle něj může být v řádu desítek miliard korun.

Z vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu v březnu vyplynulo, že Česko v tendru neosloví čínského zájemce, společnost CGN. Zůstat by tak měli čtyři uchazeči - francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a ruský Rosatom. Účast Rosatomu kritizuje opozice i někteří bezpečnostní experti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 12 minutami

Prezident Zeman udělí zesnulému Petru Kellnerovi nejvyšší státní vyznamenání

Prezident Miloš Zeman udělí Řád bílého lva tragicky zesnulému většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi. Uvedl to pro server Blesk.cz. Řád Bílého lva je nejvyšším státním vyznamenáním České republiky.

"Bude mi strašně líto, že to bude in memoriam," řekl k plánovanému kroku Zeman.

Šestapadesátiletý nejbohatší Čech Kellner zahynul předminulou sobotu na Aljašce při havárii vrtulníku. Ředitel skupiny PPF pro vztahy s veřejným sektorem Vladimír Mlynář v pátek uvedl, že za nehodou zřejmě nestála technická závada, ale souhra nešťastných náhod, povětrnostních a přistávacích podmínek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy