Mimořádná zpráva

Místo blikajícího ovoce monitor počítače. Gambleři se přesouvají od automatů na internet

maš as maš, as
31. 7. 2018 12:26
V on-line prostředí loni hráči prosázeli víc než třetinu z peněz, které spolkl hazard.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Karel Toman

Praha - Podíl on-line hraní roste. Více než třetinu všech peněz loni hráči prosázeli na internetu. Ukazují to data výroční zprávy o hazardu za loňský rok, kterou zveřejnilo Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti při Úřadu vlády. V úterý dokument projednala vláda.

Objem všech vsazených peněz loni v Česku vzrostl o 14 procent na 224 miliard korun, na výhrách bylo vyplaceno 184,3 miliardy. Celková prohraná částka se zvedla o procento, hráči přišli o 39,8 miliardy. "Objem peněz prohraných celkem on-line se zvýšil o dvě třetiny," uvedl Viktor Mravčík, vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti.

Odklon od automatů je patrný i při pohledu na skladbu léčených hráčů. Zatímco v roce 2013 bylo mezi pacienty 83 procent hráčů automatů, v roce 2017 to bylo 63 procent.

"I přes pokles nabídky a míry hraní však automaty stále tvoří přes 60 procent trhu a představují nejvyšší riziko z hlediska rozvoje problémového hráčství," vysvětlil Mravčík.

Mírně roste počet obcí, které hraní automatů na svém území regulují. Na konci loňského roku jich bylo 640, tedy o 19 více než v roce předchozím. Od roku 2011 se počet automatů v zemi snížil na polovinu. Přesto Česko stále patří k zemím s největší nabídkou automatů v Evropě.

Hazardní hru si loni zahrálo skoro 40 procent dospělých. "Při pohledu na trendy se zdá, že hazardní hraní v dospělé populaci v posledních letech roste, především kvůli nárůstu hraní číselných loterií a stíracích losů," popsal Mravčík.

U více než pěti procent české populace hrozí, že se u nich rozvine problémové hráčství. U jednoho procenta lze hovořit o "vysokém riziku".

Vláda na úterním jednání odmítla návrh poslanců TOP 09, aby o zápisu do seznamu nepovolených internetových hazardních her rozhodoval místo ministerstva financí soud. Ministři považují dosavadní pravidla za přiměřená. 

 

Právě se děje

před 24 minutami

Pohřešovaný 73letý houbař na Prostějovsku byl nalezen mrtvý

Tragicky skončilo pátrání po třiasedmdesátiletém houbaři z Olomouce, který se ve středu ztratil rodině v lesích na Prostějovsku. Muž, kterého hledaly desítky policistů a hasičů i vrtulník s termovizí, byl dnes nalezen bez známek života. ČTK to řekl krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Podle něj bylo vyloučeno cizí zavinění smrti muže. Příčinu úmrtí blíže určí nařízená pitva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy