Mironet, který skoro zničila policejní razie, má nárok na odškodné od státu. Chce 626 milionů

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 30. 3. 2017 13:42
Obvodní soud pro Prahu 2 bude muset znovu projednat žalobu společnosti Mironet, která chce odškodné 626 milionů korun za nezákonný zásah policie v roce 2000, který takřka zničil její podnikání. Prvoinstanční soud loni v říjnu žalobu v plném rozsahu zamítl kvůli promlčení, odvolací městský soud ale názor první instance, že Mironet podal žalobu pozdě, odmítl a jeho verdikt zrušil. Dodal přitom, že je přesvědčen, že má firma na odškodné nárok, protože chyba státu byla zjevná. Mironet ale zcela vyhráno ještě nemá. Musí ještě obhájit vyčíslenou škodu, kterou si odvodil ze zisku svých konkurentů, kteří převzali jeho tehdy vedoucí místo na trhu.
Majitel Mironetu Robert Novotný.
Majitel Mironetu Robert Novotný. | Foto: Marek Pokorný

Praha - Stát může po více než sedmnácti letech přijít o více než 600 milionů korun kvůli zásahu policie, který počátkem roku 2000 takřka zlikvidoval raketově rostoucí firmu Mironet.

Případ Mironet

1992 - dva spolužáci ČVUT Milan Kocián a Robert Novotný začínají stavět studentskou internetovou síť na Strahovských kolejích a staví na koleně počítače. Z jejich jmen je odvozen i název firmy s přidáním přípony net. Ten zůstává, i když Kocian z firmy odchází.

1995 - Mironet má již obrat 23 milionů korun

květen 2000 - policie zabavuje počítače i účetnictví, firmu to paralyzuje. Policie po několika měsících zatýká Novotného a obviňuje ho z počítačového pirátství.

duben 2002 - po zásahu Ústavního soudu vrací policie zabavené počítače a účetnictví, až posléze státní zástupkyně ruší obvinění Novotného.

červen 2014 - Vrchní soud v Praze přiznává Novotnému 22,5 milionu korun za snížení hodnoty ochranné známky Mironet, způsobené nezákonným postupem policie.

červen 2016  - Obvodní soud pro Prahu 2 stále projednává žalobu o 626 milionu, tedy ušlý zisk a znehodnocení firmy. Případ přebírá už třetí soudkyně, dokazování začíná od počátku.

říjen 2016 - Obvodní soud pro Prahu 2 zamítá žalobu o 626 milionu, tedy ušlý zisk a znehodnocení firmy Argumentuje promlčením.

březen 2017 - Městský soud v Praze verdikt vrací, případ podle něj promlčen není. Současně potvrzuje, že stát pochybil a nárok na odškodnění je.

Ta byla tehdy největším prodejcem počítačů přes internet, jenže policie u ní kvůli udání Microsoftu, že prodává jeho kradený software, udělala razii a zabavila jak počítače, tak účetnictví. A posléze i obvinila jejího majitele Roberta Novotného z počítačového pirátství. Rozmach firmy tak zcela zastavila.

Po dvou letech se ukázalo, že stíhání bylo nezákonné - jediné, co policie našla, byla zapomenutá demoverze programu Microsoftu v jednom prodaném počítači. Mezitím ale Mironet takřka zkrachoval - zatímco tehdy měl obrat třikrát větší než jeho konkurent Alza, ta jej vzápětí předstihla a s obratem 14 miliard korun žebříček prodejců vede.

Novotný poté rozjel právní bitvu. Soudy mu již pravomocně přiznaly odškodné za nezákonný zátah a poškození značky Mironet 23 milionů korun. Nyní ale bojuje o řádově vyšší sumu: Za ušlý zisk a znehodnocení firmy požaduje 626 milionů korun. Obvodní soud pro Prahu 2 loni jeho žalobu odmítl s tím, že ji podal pozdě. Novotného se ale ve čtvrtek zastal odvolací soud. "S výrokem o promlčení se rozhodně neztotožňujeme," uvedla soudkyně Městského soudu v Praze Eva Škultétyová.

Prvoinstanční soud se proto bude muset případem znovu zabývat.

Museli jsme škodu s něčím porovnat

Prvoinstanční soud argumentoval tím, že Novotný podal žalobu pozdě, až v roce 2011. A vše tedy bylo již promlčeno. Novotný ale argumentoval tím, že dřív žalobu podat nemohl, protože konkrétní škodu  neznal. Tu dopočítal až podle účetních závěrek a porovnání, jak si vedli jeho konkurenti. "Řekli jsme si, že nebudeme hypoteticky vypočítávat škodu, ale počkáme si, až jak se trh vyvine," uvedl Novotný s tím, že proto požadují odškodné jen od roku 2007.

Jenže prvoinstanční soudkyně byla jiného názoru. A poukázala na to, že Novotný již v roce 2000, tedy krátce po zátahu, vydával zprávy, že firmě zásahem policie vzniká škoda. "Žalobce se o vzniku škody dozvěděl dříve, než mu ubylo doručeno usnesení o zastavení stíhání," uvedla  soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 Jana Hercíková, podle níž tak promlčecí lhůta začala běžet již v roce 2003, kdy bylo zastaveno Novotného trestní stíhání.

"Opačná interpretace by vedla k absurdnímu závěru, že by žalobce mohl v podstatě kdykoliv při zjištěni jeho hospodářského propadu nárokovat rozdíl v jeho výdělečné činnosti jako náhradu škody spočívajíc v ušlém zisku," uvedla Hercíková.

Její verdikt ale tento čtvrtek Městský soud v Praze, ke kterému se Novotný odvolal, zrušil. A přiklonil se k tomu, jak promlčení spočítal Novotného advokát.  

Nároky se promlčují postupně

"Ty ztráty na výdělku mu v jednotlivých rocích vznikaly. Tyto nároky se promlčují postupně, nelze dovodit, že by se promlčoval celý nárok do budoucna," uvedla v odůvodnění soudkyně Škultétyová. Podle ní je přitom nepochybné, že nárok na odškodnění Novotný má. A poukázala, že pochybení státu již dříve soudy pravomocně potvrdily.

Obvodní soud se proto nyní bude muset znovu případem zabývat. Mironet ale zcela vyhráno ještě nemá. Musí ještě obhájit vyčíslenou škodu, kterou si odvodil ze zisku svých konkurentů, kteří převzali jeho tehdy vedoucí místo na trhu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy