Mironet, který skoro zničila policejní razie, má nárok na odškodné od státu. Chce 626 milionů

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 30. 3. 2017 13:42
Obvodní soud pro Prahu 2 bude muset znovu projednat žalobu společnosti Mironet, která chce odškodné 626 milionů korun za nezákonný zásah policie v roce 2000, který takřka zničil její podnikání. Prvoinstanční soud loni v říjnu žalobu v plném rozsahu zamítl kvůli promlčení, odvolací městský soud ale názor první instance, že Mironet podal žalobu pozdě, odmítl a jeho verdikt zrušil. Dodal přitom, že je přesvědčen, že má firma na odškodné nárok, protože chyba státu byla zjevná. Mironet ale zcela vyhráno ještě nemá. Musí ještě obhájit vyčíslenou škodu, kterou si odvodil ze zisku svých konkurentů, kteří převzali jeho tehdy vedoucí místo na trhu.
Majitel Mironetu Robert Novotný.
Majitel Mironetu Robert Novotný. | Foto: Marek Pokorný

Praha - Stát může po více než sedmnácti letech přijít o více než 600 milionů korun kvůli zásahu policie, který počátkem roku 2000 takřka zlikvidoval raketově rostoucí firmu Mironet.

Případ Mironet

1992 - dva spolužáci ČVUT Milan Kocián a Robert Novotný začínají stavět studentskou internetovou síť na Strahovských kolejích a staví na koleně počítače. Z jejich jmen je odvozen i název firmy s přidáním přípony net. Ten zůstává, i když Kocian z firmy odchází.

1995 - Mironet má již obrat 23 milionů korun

květen 2000 - policie zabavuje počítače i účetnictví, firmu to paralyzuje. Policie po několika měsících zatýká Novotného a obviňuje ho z počítačového pirátství.

duben 2002 - po zásahu Ústavního soudu vrací policie zabavené počítače a účetnictví, až posléze státní zástupkyně ruší obvinění Novotného.

červen 2014 - Vrchní soud v Praze přiznává Novotnému 22,5 milionu korun za snížení hodnoty ochranné známky Mironet, způsobené nezákonným postupem policie.

červen 2016  - Obvodní soud pro Prahu 2 stále projednává žalobu o 626 milionu, tedy ušlý zisk a znehodnocení firmy. Případ přebírá už třetí soudkyně, dokazování začíná od počátku.

říjen 2016 - Obvodní soud pro Prahu 2 zamítá žalobu o 626 milionu, tedy ušlý zisk a znehodnocení firmy Argumentuje promlčením.

březen 2017 - Městský soud v Praze verdikt vrací, případ podle něj promlčen není. Současně potvrzuje, že stát pochybil a nárok na odškodnění je.

Ta byla tehdy největším prodejcem počítačů přes internet, jenže policie u ní kvůli udání Microsoftu, že prodává jeho kradený software, udělala razii a zabavila jak počítače, tak účetnictví. A posléze i obvinila jejího majitele Roberta Novotného z počítačového pirátství. Rozmach firmy tak zcela zastavila.

Po dvou letech se ukázalo, že stíhání bylo nezákonné - jediné, co policie našla, byla zapomenutá demoverze programu Microsoftu v jednom prodaném počítači. Mezitím ale Mironet takřka zkrachoval - zatímco tehdy měl obrat třikrát větší než jeho konkurent Alza, ta jej vzápětí předstihla a s obratem 14 miliard korun žebříček prodejců vede.

Novotný poté rozjel právní bitvu. Soudy mu již pravomocně přiznaly odškodné za nezákonný zátah a poškození značky Mironet 23 milionů korun. Nyní ale bojuje o řádově vyšší sumu: Za ušlý zisk a znehodnocení firmy požaduje 626 milionů korun. Obvodní soud pro Prahu 2 loni jeho žalobu odmítl s tím, že ji podal pozdě. Novotného se ale ve čtvrtek zastal odvolací soud. "S výrokem o promlčení se rozhodně neztotožňujeme," uvedla soudkyně Městského soudu v Praze Eva Škultétyová.

Prvoinstanční soud se proto bude muset případem znovu zabývat.

Museli jsme škodu s něčím porovnat

Prvoinstanční soud argumentoval tím, že Novotný podal žalobu pozdě, až v roce 2011. A vše tedy bylo již promlčeno. Novotný ale argumentoval tím, že dřív žalobu podat nemohl, protože konkrétní škodu  neznal. Tu dopočítal až podle účetních závěrek a porovnání, jak si vedli jeho konkurenti. "Řekli jsme si, že nebudeme hypoteticky vypočítávat škodu, ale počkáme si, až jak se trh vyvine," uvedl Novotný s tím, že proto požadují odškodné jen od roku 2007.

Jenže prvoinstanční soudkyně byla jiného názoru. A poukázala na to, že Novotný již v roce 2000, tedy krátce po zátahu, vydával zprávy, že firmě zásahem policie vzniká škoda. "Žalobce se o vzniku škody dozvěděl dříve, než mu ubylo doručeno usnesení o zastavení stíhání," uvedla  soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 Jana Hercíková, podle níž tak promlčecí lhůta začala běžet již v roce 2003, kdy bylo zastaveno Novotného trestní stíhání.

"Opačná interpretace by vedla k absurdnímu závěru, že by žalobce mohl v podstatě kdykoliv při zjištěni jeho hospodářského propadu nárokovat rozdíl v jeho výdělečné činnosti jako náhradu škody spočívajíc v ušlém zisku," uvedla Hercíková.

Její verdikt ale tento čtvrtek Městský soud v Praze, ke kterému se Novotný odvolal, zrušil. A přiklonil se k tomu, jak promlčení spočítal Novotného advokát.  

Nároky se promlčují postupně

"Ty ztráty na výdělku mu v jednotlivých rocích vznikaly. Tyto nároky se promlčují postupně, nelze dovodit, že by se promlčoval celý nárok do budoucna," uvedla v odůvodnění soudkyně Škultétyová. Podle ní je přitom nepochybné, že nárok na odškodnění Novotný má. A poukázala, že pochybení státu již dříve soudy pravomocně potvrdily.

Obvodní soud se proto nyní bude muset znovu případem zabývat. Mironet ale zcela vyhráno ještě nemá. Musí ještě obhájit vyčíslenou škodu, kterou si odvodil ze zisku svých konkurentů, kteří převzali jeho tehdy vedoucí místo na trhu.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy