Mírná zima vydrží, teploty překročí příští měsíc i 10 stupňů

ČTK ČTK
21. 2. 2015 15:11
Nejchladnější bude pravděpodobně poslední únorový týden, pak začnou teploty stoupat.
Foto: Thinkstock

Praha - Mírná zima vydrží zřejmě i v dalších čtyřech týdnech. V některých dnech teploty přesáhnou deset stupňů Celsia, ačkoli rána zůstanou studená. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí zveřejněného dnes Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ).

Pro přelom února a března se podle meteorologů jedná v dlouhodobém srovnání o průměrné teploty a ani u srážek nečeká ústav velké výkyvy od průměru.

V České republice bude v příštím měsíci, tedy od 23. února do 22. března, nejchladněji pravděpodobně hned v následujícím týdnu na konci února. Průměrná denní teplota bude kolem pěti stupňů a celkové rozpětí denních teplot odhaduje ČHMÚ na čtyři až osm stupňů.

Noční teploty se nad nulu nedostanou

Poté již bude rtuť stoupat - v prvním březnovém týdnu v průměru na zhruba sedm stupňů a v dalších dvou týdnech na devět. Horní hranice rozpětí denních teplot bude v březnových týdnech dokonce 13 až 15 stupňů.

"Rána však budou stále studená - kolem, nebo i pod bodem mrazu," oznámili meteorologové. Průměr nejnižších nočních teplot se dokonce ani v jednom z příštích čtyř týdnů nedostane nad nulu. Pohybovat se bude od minus dvou stupňů po bod mrazu a dolní hranice možného rozpětí nočních teplot dosahuje až k minus šesti stupňům.

Nynější zima byla vesměs mimořádně teplá. Zvláště leden přinesl spíše jarní počasí, například 13. ledna bylo v Byňově na Českobudějovicku a v Dobřichovicích u Prahy rekordních 14 stupňů Celsia. Takové teploty odpovídají podle meteorologů spíše březnovému počasí.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy