Mírná zima vydrží, teploty překročí příští měsíc i 10 stupňů

ČTK ČTK
21. 2. 2015 15:11
Nejchladnější bude pravděpodobně poslední únorový týden, pak začnou teploty stoupat.
Foto: Thinkstock

Praha - Mírná zima vydrží zřejmě i v dalších čtyřech týdnech. V některých dnech teploty přesáhnou deset stupňů Celsia, ačkoli rána zůstanou studená. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí zveřejněného dnes Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ).

Pro přelom února a března se podle meteorologů jedná v dlouhodobém srovnání o průměrné teploty a ani u srážek nečeká ústav velké výkyvy od průměru.

V České republice bude v příštím měsíci, tedy od 23. února do 22. března, nejchladněji pravděpodobně hned v následujícím týdnu na konci února. Průměrná denní teplota bude kolem pěti stupňů a celkové rozpětí denních teplot odhaduje ČHMÚ na čtyři až osm stupňů.

Noční teploty se nad nulu nedostanou

Poté již bude rtuť stoupat - v prvním březnovém týdnu v průměru na zhruba sedm stupňů a v dalších dvou týdnech na devět. Horní hranice rozpětí denních teplot bude v březnových týdnech dokonce 13 až 15 stupňů.

"Rána však budou stále studená - kolem, nebo i pod bodem mrazu," oznámili meteorologové. Průměr nejnižších nočních teplot se dokonce ani v jednom z příštích čtyř týdnů nedostane nad nulu. Pohybovat se bude od minus dvou stupňů po bod mrazu a dolní hranice možného rozpětí nočních teplot dosahuje až k minus šesti stupňům.

Nynější zima byla vesměs mimořádně teplá. Zvláště leden přinesl spíše jarní počasí, například 13. ledna bylo v Byňově na Českobudějovicku a v Dobřichovicích u Prahy rekordních 14 stupňů Celsia. Takové teploty odpovídají podle meteorologů spíše březnovému počasí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Muž se zákazem řízení srazil v Ústí nad Labem policistu

Policistu dnes srazil v Londýnské ulici v Ústí nad Labem jednačtyřicetiletý řidič, který nerespektoval výzvu k zastavení a začal policistům ujíždět. V ulici svým vozem s německou poznávací značkou také naboural několik dalších aut. Policie po jeho zadržení zjistila, že muž českého původu má zákaz řízení, řidič se odmítl podrobit testu na drogy. Zraněného policistu si převzala záchranná služba. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla záchranná služba a policie.

"Mohu potvrdit, že jsme odvezli jednoho policistu," řekl ČTK mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Závažnost zranění nechtěl specifikovat. Policejní mluvčí Veronika Hyšplerová řekla ČTK, že incident se stal krátce po 14:00. Dodala, že se k věci zatím nemůže blíže vyjádřit kvůli vyšetřování. "V tuto chvíli nelze předjímat, jak celá věc bude kvalifikována, případně jaký trest bude řidič mít," dodala Hyšplerová.

Další zprávy