Míříte na dovolenou? Máme seznam tras, kde uvíznete

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
30. 6. 2011 13:15
Praha, Česko, Evropa. Podívejte se, kde při prázdninových cestách hrozí stojící kolony
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Kolona až 25 kilometrů, zdržení kolem šesti hodin.

To čekalo ještě loni každého, kdo se o prázdninách vydal autem směrem na jih, po rakouské dálnici A10 k pohoří Vysoké Taury. Letos by tam zácpy měly zmizet - Rakušané ve čtvrtek otevírají souběžný druhý tubus Taurského tunelu. Problémy na evropských dálnicích tím ale nekončí. Naopak.

S příchodem prázdnin se už od čtvrtka čekají velké dopravní komplikace. Hlavně v Rakousku, kudy míří na jih i Češi, a v Německu, kde se řada úseků opravuje. S pomalu jedoucími kolonami aut se podle evropských autoklubů řidiči setkají zejména při cestě na populární Jadran.

Jak ukazuje grafika Aktuálně.cz, na trase Salzburg - Split čekají řidiče hned čtyři velmi riziková místa. Cestu přes Graz můžou zdržet zácpy okolo Vídně. 

Kritická místa v Evropě

Kromě Česka a Slovenska začínají prázdniny školákům v části Německa, ve Francii, Belgii, Nizozemsku, Švýcarsku a třech rakouských spolkových zemích.

Podívejte se na mapu, na kterých hlavních evropských dálnicích se očekávají zácpy a jakým místům by bylo lepší se vyhnout.

Kritická místa v Česku

Zácpy mohou zkomplikovat i cestování po Česku. Podle odborníků nebudou situaci tolik komplikovat letní opravy, ale spíše případné dopravní nehody.

To je i případ tahů na Rakousko. Kromě dálnice D1 to bude silnice I/3 (E55) přes Tábor a České Budějovice k hraničnímu přechodu Dolní Dvořiště/Wullowitz.

Přesto omezení a zúžení jízdních pruhů zcela jistě vytvoří na řadě míst kolony, především poblíž velkých měst. Projděte si kritická místa.

Kritická místa v Praze

Dopravu v hlavním městě v následujících dnech a týdnech čeká zatěžkávací zkouška, omezení zasáhnou i klíčové silniční tahy.

Začne se opravovat Nuselský most, omezen bude průjezd v Resslově ulici, na Smetanově a Podolském nábřeží. Ve směru do centra bude od 3. do 10. července uzavřený Vyšehradský tunel.

Řidiči se musí také připravit na omezení na Smetanově a Masarykově nábřeží a také v Křižovnické ulici, kde se bude opravovat tramvajová trať.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Koudelka byl v Rašnově osmnáctý, vyhrál lídr SP skokanů Kraft

Také ve druhém závodě Světového poháru skokanů na lyžích v rumunském Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 18. místo. Vyhrál Stefan Kraft z Rakouska a upevnil si vedení v průběžném pořadí seriálu.

Koudelka jako jediný z českých reprezentantů zvládl první kolo. Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa se stejně jako v pátek, kdy transylvánské středisko hostilo Světový pohár skokanů úplně poprvé, do nejlepší třicítky nevešli. Koudelka předvedl dva vyrovnané skoky dlouhé 94,5 a 94 metrů a oproti pátečnímu závodu si polepšil o devět míst. V hodnocení Světového poháru mu patří se ziskem 219 bodů 24. příčka.

Kraft si díky skokům 103 a 97,5 metru připsal dvacáté vítězství ve Světovém poháru a počtvrté za sebou skončil na stupních vítězů. V pátek byl v Rašnově třetí a stejnou bilanci jako v Rumunsku zaznamenal i před tím na domácích závodech v Kulmu. V průběžném pořadí seriálu má Kraft náskok 118 bodů před dnes druhým Karlem Geigerem z Německa.

Další zprávy