Míříte na dovolenou? Máme seznam tras, kde uvíznete

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
30. 6. 2011 13:15
Praha, Česko, Evropa. Podívejte se, kde při prázdninových cestách hrozí stojící kolony
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Kolona až 25 kilometrů, zdržení kolem šesti hodin.

To čekalo ještě loni každého, kdo se o prázdninách vydal autem směrem na jih, po rakouské dálnici A10 k pohoří Vysoké Taury. Letos by tam zácpy měly zmizet - Rakušané ve čtvrtek otevírají souběžný druhý tubus Taurského tunelu. Problémy na evropských dálnicích tím ale nekončí. Naopak.

S příchodem prázdnin se už od čtvrtka čekají velké dopravní komplikace. Hlavně v Rakousku, kudy míří na jih i Češi, a v Německu, kde se řada úseků opravuje. S pomalu jedoucími kolonami aut se podle evropských autoklubů řidiči setkají zejména při cestě na populární Jadran.

Jak ukazuje grafika Aktuálně.cz, na trase Salzburg - Split čekají řidiče hned čtyři velmi riziková místa. Cestu přes Graz můžou zdržet zácpy okolo Vídně. 

Kritická místa v Evropě

Kromě Česka a Slovenska začínají prázdniny školákům v části Německa, ve Francii, Belgii, Nizozemsku, Švýcarsku a třech rakouských spolkových zemích.

Podívejte se na mapu, na kterých hlavních evropských dálnicích se očekávají zácpy a jakým místům by bylo lepší se vyhnout.

Kritická místa v Česku

Zácpy mohou zkomplikovat i cestování po Česku. Podle odborníků nebudou situaci tolik komplikovat letní opravy, ale spíše případné dopravní nehody.

To je i případ tahů na Rakousko. Kromě dálnice D1 to bude silnice I/3 (E55) přes Tábor a České Budějovice k hraničnímu přechodu Dolní Dvořiště/Wullowitz.

Přesto omezení a zúžení jízdních pruhů zcela jistě vytvoří na řadě míst kolony, především poblíž velkých měst. Projděte si kritická místa.

Kritická místa v Praze

Dopravu v hlavním městě v následujících dnech a týdnech čeká zatěžkávací zkouška, omezení zasáhnou i klíčové silniční tahy.

Začne se opravovat Nuselský most, omezen bude průjezd v Resslově ulici, na Smetanově a Podolském nábřeží. Ve směru do centra bude od 3. do 10. července uzavřený Vyšehradský tunel.

Řidiči se musí také připravit na omezení na Smetanově a Masarykově nábřeží a také v Křižovnické ulici, kde se bude opravovat tramvajová trať.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Dallas v NBA nestačil doma na Clippers, navíc přišel o Powella

Jediný zápas úterního programu NBA vyhráli basketbalisté Los Angeles Clippers, kteří v souboji předních celků Západní konference zvítězili v Dallasu 110:107. Hostům s 36 body a 11 doskoky vévodil Kawhi Leonard, 36 bodů nastřílela i domácí hvězda Luka Dončič. Mavericks však přišli o pivota Dwighta Powella, jenž si zřejmě přetrhl Achillovu šlachu.

Osmadvacetiletý Kanaďan Powell se v závěru první části skácel při pokusu o únik, nikdo ze soupeřů se ho přitom nedotkl. "Jistě to budeme vědět až po rentgenu. Bojím se nicméně, že situace je vážná," řekl novinářům trenér Rick Carlisle. Podle prvních prognóz se klíčový pivot Mavericks, jenž má v ročníku zápasové průměry 9,6 bodu a 5,7 doskoku, bude léčit minimálně do konce sezony.

před 46 minutami

V Ochotském moři hoří ruská rybářská loď, všech 47 námořníků je v bezpečí

Ruskou loď plavící se v Ochotském moři přibližně 130 kilometrů od Magadanu postihl požár a následně výbuch. Oznámila to agentura TASS s tím, že celou posádku 47 námořníků se podařilo evakuovat do bezpečí. Na rybářské lodi Enigma Australis však ještě zůstává palivo a hrozí další výbuch, dodala agentura s odvoláním na nejmenovaného záchranáře z místa nehody.

Loď začala hořet už v úterý, kdy to ale vypadalo, že se požár podařilo uhasit. Oheň ale večer znovu vzplál a v noci následoval silný výbuch na palubě. V současnosti je loď dál v plamenech, i když téměř vyhořela. Záchranná loď kvůli obavám z dalšího výbuchu není v přímém kontaktu s hořícím plavidlem, na kterém požár nejspíše zasáhl strojovnu.

Evakuovaná posádka mezitím na plovoucí rybářské základně podstoupila lékařskou prohlídku, při níž nebyla zjištěna žádná zranění. 

Další zprávy