Ministryně Valachová na demisi trvá a odstupuje z funkce. Ve středu do čela resortu nastoupí Štech

Domácí Martin Ťopek Markéta Hronová Domácí, Martin Ťopek, Markéta Hronová
Aktualizováno 19. 6. 2017 16:34
Ministryně školství Kateřina Valachová trvá na své demisi a odchází z čela ministerstva školství. Prezident Miloš Zeman její demisi přijal v pondělí odpoledne. Podle Valachové na ni Zeman netlačil, aby ve své funkci setrvala a její demisi přijal.
Kateřina Valachová.
Kateřina Valachová. | Foto: Jakub Plíhal

Praha -  Ministryně školství mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová  po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem potvrdila svůj odchod z postu šéfa resortu. "Zítra se prezident sejde s mým nástupcem, a ve středu se vyměníme," řekla Valachová.

V čele ministerstva školství by nově měl stanout Stanislav Štech. K rezignaci Valachové vedla kauza okolo dotací, ve které je zapletena i její náměstkyně Simona Kratochvílová nebo exšéf FAČR Miroslav Pelta.

Zeman ještě minulý týden nechtěl potvrdit, zda demisi Valachové přijme. V průběhu pondělní schůzky ji ale údajně nijak nepřemlouval. "Zrekapituloval moje působení na ministerstvu, ale nijak násilně mě ke stažení demise nenutil," řekla po schůzce Valachová. Uvedla, že politické rozhodnutí odejít z ministerského postu ji profesně bolí, ale je třeba si za ním stát. 

Valachová zvažovala termín svého odchodu s ohledem na dosud neschválený kariérní řád učitelů. Ten do sněmovny vrátili s připomínkami senátoři. Kariérní řád učitelům slibuje pomoc při nástupu do škol a motivaci pro nejlepší učitele, aby na sobě pracovali a postupovali v kariéře.

Pokud učitel splní navržené požadavky, posune se do kategorie vynikající učitel a dostane příplatek tři tisíce korun, zároveň zůstanou i tabulkové platy, takže se peníze budou učitelům přibývat i podle odsloužených let. 

Část učitelů se ale návrh nelíbí. Pod hlavičkou vznikajícího spolku s názvem Pedagogická komora připravili Výzvu senátorům, aby zákon neschvalovali. Podepsalo ji přes sedm tisíc učitelů. Senátoři ho sice nezamítli, ale vrátili ho Sněmovně s pozměňovacími návrhy, které navrhla Pedagogická komora.

"Chtěla bych říct, že kariérní řád je příležitost a jedna z cest, která neruší ani osobní příplatky ani odměny učitelům," obhajovala návrh Valachová.

Její nástupce Stanislav Štech už avizuje, že ve věci kariérního řádu hodlá jít ve stopách Valachové. "Určitě ho převezmu, budu ho hájit a začnu se mu věnovat okamžitě po svém nástupu do funkce," řekl Aktuálně.cz Štech s tím, že podrobnosti bude komentovat až po úterní schůzce s hlavou státu.

Končící ministryně i po své demisi zůstává dvojkou na středočeské kandidátce ČSSD do podzimních sněmovních voleb

Tisková konference po skončení jednání vlády. | Video:
 

Právě se děje

Další zprávy