Obrat během pár hodin: Malá končí ve vládě, resort spravedlnosti chce dočasně řídit Babiš

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 9. 7. 2018 20:38
Ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) po třinácti dnech ve funkci končí. Podle premiéra Andreje Babiše se zachovala statečně.
Končící ministryně spravedlnosti Taťána Malá a její předpokládaný "nástupce" ve funkci Andrej Babiš.
Končící ministryně spravedlnosti Taťána Malá a její předpokládaný "nástupce" ve funkci Andrej Babiš. | Foto: ČTK

Praha - Ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) po třinácti dnech končí ve vládě. Čelila obvinění z plagiátorství ve svých diplomových pracích. Novinářům v pondělí vpodvečer po jednání výboru hnutí řekla, že kritiku považuje za mediální kampaň a trvá na tom, že nepochybila, přesto se rozhodla rezignovat.

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš předpokládá, že nyní požádá prezidenta Miloše Zemana, aby ho dočasně pověřil řízením ministerstva spravedlnosti místo Malé. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na dotaz ČTK sdělil, že prezident situaci bude řešit a Babiš ho již informoval.

Babiš zatím bude hledat jiného kandidáta na ministra. Předpokládá, že demisi Malé oficiálně dostane v úterý. "Předpokládám, že paní ministryně mi předá zítra (v úterý) demisi a já se spojím s panem prezidentem a budeme to řešit, aby to nenarušilo hlasování o důvěře vlády ve středu," prohlásil premiér.

"Díky této kampani, která je proti mně vedena, já už prostě nechci, aby bylo hnutí dál poškozováno, ani nově vznikající vláda," řekla končící ministryně novinářům. Trvá nicméně na tom, že při psaní svých diplomových prací se žádného pochybení nedopustila.

Babiš: Vedení ANO věří Malé, že nepodváděla

Vedení ANO podle Babiše vyjádřilo Malé podporu a vedení hnutí je přesvědčeno o tom, že nepodváděla.

"Výbor vyjádřil podporu Táně Malé, my jsme o tom přesvědčeni, že nepodváděla a že samozřejmě pokud nějaký student nebo dva studenti řeší, kolik průměrný český králík vyloučí trusu za den, tak asi je to stejné," řekl premiér.

Malá se podle Babiše zachovala statečně. "Je jasné, že pokud by nerezignovala, tak samozřejmě od rána do večera by to poškozovalo nejen hnutí, ale i vládu, která má dostat důvěru ve středu," uvedl. Nepředpokládá, že by se kvůli demisi ministryně měl posunout termín hlasování o důvěře.

Prezidentovi Babiš navrhne, aby řízením ministerstva pověřil jeho do doby, než se za Malou najde náhrada. O tom, kdo by to mohlo být, premiér odmítl spekulovat.

Zásadní obrat během několika hodin

Ještě o pár hodin dříve přitom Malá odchod z vlády tvrdošíjně odmítala. Na tiskové konferenci v pondělí odpoledne prohlásila, že má čisté svědomí. Obě vysoké školy podle svých slov studovala naplno a vůbec ji nenapadlo, že někdo bude její studium a diplomové práce zpochybňovat.

"Obě dvě práce jsem obhájila a obě jsem obhájila za 'A' a obě ty práce prošly několika kontrolami," řekla Malá. Zároveň ale připustila pochybení, která ale prý nebyla úmyslná.

"Asi jsem se v některých místech dopustila chyby, ale považuji za důležité, že jsem spolupracovala s vedoucím. Drtivou většinu zdrojů mi poskytl právě vedoucí diplomové práce," reagovala na kritiku. "Nenašla jsem jedinou stranu, která by byla shodná. Svědomí mám čisté," prohlásila několikrát.

Rozpor mezi svými odpoledními a večerními vyjádřeními Malá vysvětlila nutností sdělit své rozhodnutí nejprve stranickým kolegům. "Já myslím, že je korektní hovořit nejprve s panem premiérem, se svými kolegy a až potom s médii," vysvětlila s tím, že šlo o její vlastní rozhodnutí.

Podle dřívějších vyjádření Mendelovy univerzity Malá v roce 2005 v práci na téma Mikroklimatické podmínky v chovu králíků opsala 11 stran z textu studentky Zity Pavlišové, která podobné téma zpracovala o dva roky dříve. Podobné pochybnosti existují také u druhé diplomové práce, kterou Malá později obhájila na Fakultě práva Panevropské vysoké škole v Bratislavě. První prací se bude zabývat etická komise Mendelovy univerzity.

Odvolání ministryně požadovala také internetová petice, kterou podepsalo přes 2500 lidí. Patří mezi ně i děkanky právnických fakult Masarykovy univerzity Markéta Selucká a Univerzity Palackého v Olomouci Zdenka Papoušková či členové legislativní rady Petr Bezouška, Stanislav Kadečka, Jan Wintr a Bohumil Havel. Malá radě jako ministryně spravedlnosti předsedala.

Kritičtí k Malé byli od počátku také opoziční politici - zpochybňovali její odbornou erudici, výroky ohledně Babišova stíhání nebo fakt, že její manžel vlastní firmy zabývající se insolvencemi a mikropůjčkami.

Opozice: Vítejte v Kocourkově

Opozice sice rezignaci Malé uvítala, ale považuje za bizarní a alarmující, že úřad by měl dočasně řídit trestně stíhaný premiér. Podle předsedy ODS Petra Fialy je rezignace Malé jediným možným řešením. "Zodpovědnost za tento stav nese i premiér Babiš, který Taťánu Malou do funkce navrhl," uvedl. Do Sněmovny se podle něj nemůže jít žádat o důvěru s neúplnou vládou - stálého ministra nebude mít resort spravedlnosti ani zahraničí.

Piráti považují za výsměch, že ministrem spravedlnosti by se měl, byť dočasně, stát Babiš. "Babiš ministrem spravedlnosti? Člověk si myslí, že s osobou ministra spravedlnosti už nemůže být hůř, a on to dokázal," uvedl šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

"Ministrem spravedlnosti dočasně bude obviněný z trestného činu? Tak to je fakt změna k lepšímu, to bude hned líp. Vítejte v Kocourkově! V Absurdistánu! V pekle! V Babišstánu. V ČR…," soudí předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

I šéf TOP 09 Jiří Pospíšil si myslí, že odstoupení Malé je jediným rozumným řešením. "Zatížená tolika pochybnostmi a skandály by neměla silnou pozici v čele resortu, a nebyla by tak schopna provádět nutné reformy. Pro dobro české justice doufám, že bude mít Andrej Babiš napodruhé šťastnější ruku," uvedl.

Naopak komunisté, kteří budou tolerovat Babišovu vládu ANO a ČSSD, označili oznámení ministryně za porážku právního státu a vítězství mediokracie. "Což není dobrá zpráva pro parlamentní demokracie, ale možná dobrá zpráva pro mediokracii," míní předseda KSČM Vojtěch Filip.

Předseda SPD Tomio Okamura považuje výměnu na postu ministra spravedlnosti za "absolutní ostudu a selhání". "Je to neuvěřitelná blamáž, že po devíti měsících sestavování vlády Andrejem Babišem bude před Sněmovnu předstupovat vláda, kde Andrej Babiš musí zastávat dvě funkce a jiný člen vlády, Jan Hamáček, dokonce tři funkce najednou, aby vznikl tento slepenec," řekl Okamura.

"Rekord" nadále drží Karolína Peake

Malá vydržela ve funkci třináct dní. V historii vlád samostatné ČR je rekordní osmidenní působení Karolíny Peake (LIDEM) v čele ministerstva obrany v prosinci 2012. Z čela ministerstva ji odvolal tehdejší premiér Petr Nečas (ODS) s odůvodněním, že na ministerstvu chystala za jeho zády personální zemětřesení, a proto k ní zcela ztratil důvěru.

Předchozí rekord nejkratšího působení v čele ministerstva držela dokumentaristka Helena Třeštíková (bezpartijní), která stála v čele ministerstva kultury v lednu 2007 pouhých 17 dní. Z kabinetu Mirka Topolánka (ODS) odešla sama kvůli údajným tlakům na personální obsazení úřadu.

Ostatní bývalí ministři, kteří jsou na předních příčkách pomyslného žebříčku, byli v úřadu alespoň měsíc. Řada velmi krátce působících šéfů resortů například přišla do úřadu jen krátce před tím, než skončil celý kabinet.

Video: Takto se Taťána Malá hájila ještě několik hodin před oznámením rezignace.

Taťána Malá podle informací Radiožurnálu hodlá rezignovat na post ministryně spravedlnosti. Vyplynulo to prý z jednání vedení hnutí ANO. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy