Ministryně průmyslu a obchodu Nováková končí, ve funkci nevydržela ani rok

Domácí Domácí
Aktualizováno 10. 4. 2019 17:19
Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková končí ve funkci. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě. "Pan předseda vlády Andrej Babiš mě informoval o zamýšlené změně na pozici ministra průmyslu a obchodu. Respektuji toto rozhodnutí," stojí v jejím prohlášení. Na pozici ji nahradí místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček. Ten se k této informaci odmítl vyjádřit. Zeman ke změně ve vládě přistoupí 30. dubna po návratu z návštěvy Číny.
Foto: DVTV

"Nepovedla se mi ta marketingová a PR komunikace, já jsem člověk z byznysu a jsem zvyklá prezentovat až ty výsledky," vysvětlovala možné důvody svého odchodu odpoledne Nováková v rozhovoru pro Českou televize. Právě nedostatečnou prezentaci jejích výsledků ji měl prý vyčíst jako chybu i Babiš v rámci odůvodnění její výměny. 

Co plánuje dál, Nováková neuvedla. Pouze řekla, že se chystá na dovolenou na Aljašku.

Kritika kvůli mobilním datům i Tchaj-wanu

Nováková v únoru čelila silné kritice poté, co důvod pro drahá mobilní data v Česku hledala v přílišném využívání bezdrátových wi-fi sítí. Kritika zesílila po nedávném incidentu, kdy zástupce Tchaj-wanu musel na žádost čínského velvyslance opustit setkání zahraničních investorů se zástupci ministerstva. Ministryně později uvedla, že v záležitosti nevidí svou chybu. Její náměstek Vladimír Bärtl, který vyzval zástupce Tchaj-wanu k opuštění akce, dostal kvůli věci od ministryně vytýkací dopis.

"V dopise bylo něco ve smyslu, že na situaci nebyla ministryně předem upozorněna, a tím se ocitla v diplomaticky nevhodné situaci, protože jsme podle ní při přípravě setkání nezohlednili současnou mezinárodní politickou situaci," upřesnil později Bärtl pro Aktuálně.cz.

Po její rezignaci volala dlouho i opozice. Předseda ODS Petr Fiala dnes na Twitteru uvedl, že měla ve funkci skončit už dávno. "Nesplněné sliby Marty Novákové o těžbě lithia státem a zahájení tendru na dostavbu Temelína jen dokazují, že 'odborníci' vybíraní Andrejem Babišem ministerské úkoly nezvládají," napsal Fiala. "Výměna Novákové nezbavuje Andreje Babiše zodpovědnosti za to, že Češi mají skoro nejdražší mobilní tarify v Evropě," reagoval předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Čtyřiašedesátiletá Nováková byla ministryní od loňského června, kdy začala fungovat koaliční vláda ANO a ČSSD. V předchozí jednobarevné Babišově vládě zastával pozici ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner.

Nástupce Havlíček

O tom, že by ji ve funkci nahradil Havlíček, média spekulovala už dlouho. Od roku 2018 je místopředsedou Rady vlády pro výzkum a inovace, od roku 2014 byl jejím členem. Zasedá v řadě dalších poradních orgánů vlády a ministerstev. Ihned po revoluci začal Havlíček podnikat, posledních 20 let byl spjatý se skupinou SINDAT, ve které byl později 13 let generálním ředitelem. Manažerské i vlastnické posty v podnikání opustil v roce 2019. 

Ministryně Nováková: Čím méně mobilních dat využíváme, tím přispíváme k tomu, aby nebyla levnější | Video: Česká televize
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy