Ministryně odvolala ředitele parku České Švýcarsko. Špatně komunikoval, tvrdí

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 26. 9. 2022 16:04
Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) odvolala ke 30. září ředitele Správy národního parku České Švýcarsko Pavla Bendu. Podle ní nedostatečně komunikoval s obcemi a nezvládl krizové řízení. Ministerstvo vypíše na místo ředitele výběrové řízení. Benda uvedl, že podle něj ministryně vyhodnotila situaci špatně.
Ředitel národního parku Pavel Benda podle ministryně Hubáčkové nedostatečně komunikoval s obcemi během požáru parku a nezvládl krizové řízení.
Ředitel národního parku Pavel Benda podle ministryně Hubáčkové nedostatečně komunikoval s obcemi během požáru parku a nezvládl krizové řízení. | Foto: ČTK

"Ke 30. září 2022 odvolala ministryně životního prostředí Anna Hubáčková dosavadního ředitele správy národního parku Pavla Bendu pro nedostatečnou komunikaci s obcemi a nezvládnutí manažerských povinností v průběhu krizového řízení. Ministerstvo životního prostředí ihned vypisuje nové výběrové řízení na post ředitele, aby bylo plynule zajištěno vedení Správy národního parku České Švýcarsko," uvedlo ministerstvo.

Rozpor mezi starosty a vedením parku nějakou dobu narůstal, řekla Hubáčková před jednáním vlády, dělo se to podle ní už před jejím nástupem na ministerstvo. Definitivní rozhodnutí o odvolání padlo podle ministryně kvůli chaotickému vyjadřování a rozhodování v době krizového řízení. "Náš zájem je obnovit národní park, a jestli existuje taková animozita mezi starosty, které já považuji za hlavní partnery pro rozvoj celého území, a vedením parku, tak by to asi nebyla nejlepší cesta, jak obnovit park," dodala.

"Z mého pohledu to paní ministryně zhodnotila špatně. Je to ale její věc, má právo mě odvolat," sdělil Benda deníku Aktuálně.cz s tím, že se k věci nyní nebude obsáhleji vyjadřovat.

Starostové některých obcí v Českém Švýcarsku si na nedostatečnou komunikaci se správou parku stěžovali opakovaně, a to už za předchozího ministra životního prostředí. "Opakovaně jsme si na tuto věc stěžovali i při osobních setkáních se současnou ministryní. Na jaře jsme u ní byli čtyři starostové. Stížnost byla o způsobu komunikace a při požáru se věci odhalily," řekl starosta Krásné Lípy Jan Kolář (Sdružení 2022).

"Formálně to bylo v pořádku, ale reálně žádná diskuse nebyla. Rada parku se sotva scházela, účast tam byla často na základě plných mocí," uvedl Kolář. Problémy s komunikací trvaly podle starosty dlouho. "Upřímně si přejeme, aby byla nastavena komunikace s obcemi, abychom byli rovnocenným partnerem, není to o soupeření a pouze formální rovině," dodal.

Kvůli požáru se lidé chtějí s parkem soudit

Podle hejtmana Ústeckého kraje Jana Schillera (ANO) odvolání nepřišlo ve vhodnou dobu, pokud se bude čekat na nového ředitele. Je potřeba dodělat mnoho věcí v souvislosti s řešením následků požáru. Nedostatečnou komunikaci s obcemi řediteli Bendovi podle něj vyčítat lze, protože v historii dost často nekomunikoval, uvedl hejtman.

Kvůli nedávnému rozsáhlému požáru se chtějí soudit obyvatelé osady Mezná, kde shořely tři domy. Podle nich mohlo vedení parku ničivému požáru zabránit. Park vinu odmítá. Po vypuknutí požáru se v národním parku a jeho okolí zastavil turistický ruch, odhad ztrát podnikatelů podle nedávného vyjádření ústeckého hejtmana převýšil půl miliardy korun.

Policie vyšetřuje událost jako obecné ohrožení. Správa parku celkové škody odhaduje na 100 milionů korun, oheň kromě stromů a skalních útvarů v rezervaci poničil i informační cedule či automatické sčítače.

České Švýcarsko je nejmladší národní park v Česku, má rozlohu zhruba 79 kilometrů čtverečních. Území tvoří unikátní pískovcová skalní města, kaňony, rokle a neporušené nebo jen málo pozměněné původní ekosystémy. Oblast je součástí Českosaského Švýcarska, přičemž na německé straně je už o deset let déle chráněna jako národní park Saské Švýcarsko.

VIDEO: Hledání viníka není jednoduché, všechny důkazy do sebe musí zapadnout, říká šéf hasičů (17. 8. 2022)

„Hledání viníka není jednoduché, prohledává se požářiště a všechny důkazy do sebe musí zapadnout,“ říká šéf hasičů Vladimír Vlček. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V Turecku našli patrně nejstarší rytinu s příběhem, zobrazuje muže a zvířata

Archeologové v Turecku objevili zřejmě nejstarší umělecké zobrazení příběhové scény, kamenný panel s rytinami ukazuje divoká zvířata a muže, který se drží za penis. Podle nich neolitický reliéf vznikl nejspíše kolem roku 11 000 před naším letopočtem a pravděpodobně odráží proměňující se vztah zvířat a člověka v době, kdy začaly během tak zvané neolitické revoluce vznikat první usedlé společnosti založené na zemědělství.

Archeologové o nálezu kamenné lavice s rytinami v lokalitě Sayburç na jihovýchodě Turecka informovali v odborném magazínu Antiquity.

Podle nich je odkryté zobrazení nejstarším, u kterého lze vysledovat časovou následnost jednotlivých scén, které tak vyprávějí ucelený příběh. "Můžeme se domnívat, že se tady začal formovat jakýsi komplexní příběh, že byl rozhodující pro formování ideologie dané komunity a byl předáván dalším generacím," citoval server The Art Newspaper vedoucí výzkumu, archeoložku Eylem Özdoganovou.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

USA neuvalí na kaučuk z Česka a Ruska antidumpingová cla, uvedly, že nepoškozuje jejich průmysl

Výrobnímu odvětví Spojených států nevzniká ani nehrozí podstatná újma dovozem emulzního styren-butadienového kaučuku (ESBR) z Česka a Ruska, který je podle rozhodnutí ministerstva obchodu prodáván v USA za nižší, než reálnou cenu. Na dovoz ESBR z Česka a Ruska tak nebudou uvalená žádná antidumpingová cla. Uvedla to ve svém prohlášení americká Komise pro mezinárodní obchod (ITC).

Žádné další podrobnosti zatím komise nenabídla. Zpráva, která bude obsahovat její stanoviska a informace získané při šetření, bude zveřejněna až 24. ledna.

ITC zahájila šetření na základě žádosti americké společnosti Lion Elastomers loni. Do Spojených států se ESBR dováží kromě Česka a Ruska také z Mexika, Německa a Tchaj-wanu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy