Ministryně dává školám na výběr. Handicapované dítě zatím vzít nemusí

Markéta Hronová Markéta Hronová
Aktualizováno 28. 1. 2016 21:40
Ministryně školství Kateřina Valachová odmítla odložit zavedení nového systému, který má zajistit, aby se i do běžných tříd přijímaly děti například s lehkým mentálním postižením nebo autismem, jako je to běžné v mnoha evropských zemích. Argumentům kritiků, kteří poukazovali na to, že na změny nejsou školy připraveny, ale přece jen vyhověla. Platnost zákona nezměnila, v prováděcí vyhlášce však vymezila dvouleté přechodné období, kdy bude zákon teprve nabíhat. V praxi to znamená, že zákonný nárok na podpůrná opatření budou mít děti skutečně garantovaný až od září 2018.
Ministryně školství Kateřina Valachová
Ministryně školství Kateřina Valachová | Foto: Archiv Úřadu vlády

Praha - K zápisu do základní školy ve středočeských Chrášťanech přišli toto úterý dva kluci, kteří by bez pomoci asistenta výuku nezvládli. Ředitelka školy Jana Báčová bude rozhodovat o tom, zda je přijme. Zda dostane od kraje peníze na asistenta, ale ještě neví. "Nejsem si jistá, jak to od září bude fungovat," říká.

Nový systém měl zajistit, aby se i do běžných tříd přijímaly děti například s lehkým mentálním postižením nebo autismem, jako je to běžné v mnoha evropských zemích. Peníze na asistenty a další pomůcky měl školám garantovat zákon. Jenže ředitelé škol i kraje jako zřizovatelé začali volat po odkladu změn. Nejsme připraveni, nezvládneme to, tvrdí.

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) říkala, že odklad nepřichází v úvahu. Nakonec kritikům ale přece jen vyhověla. Platnost zákona nezměnila, v prováděcí vyhlášce však vymezila dvouleté přechodné období, kdy bude zákon teprve nabíhat. V praxi to znamená, že zákonný nárok na podpůrná opatření budou mít děti skutečně garantovaný až od září 2018.

"Máme dva roky na to, abychom zajistili, že jakákoliv škola kdekoliv v republice, kam přijde dítě s nějakou speciální potřebou, bude schopná zařídit to, co říká zákon. Myslím si, že dvouleté období je dostatečné," vysvětluje Valachová.

Zatím tedy vedle sebe poběží oba systémy. Starý způsob podpory i nový. Alespoň odklad nových povinností si pochvaluje Asociace speciálních pedagogů. "Odložení školám určitě pomůže. Pořád ale platí, že nesouhlasíme se záměrem vzdělávat děti s lehkým mentálním postižením v běžných třídách," míní předseda asociace Jiří Pilař.

Další podrobnosti čtěte na webu Hospodářských novin.

Povinná státní maturita z matematiky bude, zpomalíme ale její náběh, říká ministryně školství Kateřina Valachová. Prezident Zeman podle ní nemá ústavní nárok na nejmenování profesorů. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy