Ministryně dává školám na výběr. Handicapované dítě zatím vzít nemusí

Markéta Hronová Markéta Hronová
Aktualizováno 28. 1. 2016 21:40
Ministryně školství Kateřina Valachová odmítla odložit zavedení nového systému, který má zajistit, aby se i do běžných tříd přijímaly děti například s lehkým mentálním postižením nebo autismem, jako je to běžné v mnoha evropských zemích. Argumentům kritiků, kteří poukazovali na to, že na změny nejsou školy připraveny, ale přece jen vyhověla. Platnost zákona nezměnila, v prováděcí vyhlášce však vymezila dvouleté přechodné období, kdy bude zákon teprve nabíhat. V praxi to znamená, že zákonný nárok na podpůrná opatření budou mít děti skutečně garantovaný až od září 2018.
Ministryně školství Kateřina Valachová
Ministryně školství Kateřina Valachová | Foto: Archiv Úřadu vlády

Praha - K zápisu do základní školy ve středočeských Chrášťanech přišli toto úterý dva kluci, kteří by bez pomoci asistenta výuku nezvládli. Ředitelka školy Jana Báčová bude rozhodovat o tom, zda je přijme. Zda dostane od kraje peníze na asistenta, ale ještě neví. "Nejsem si jistá, jak to od září bude fungovat," říká.

Nový systém měl zajistit, aby se i do běžných tříd přijímaly děti například s lehkým mentálním postižením nebo autismem, jako je to běžné v mnoha evropských zemích. Peníze na asistenty a další pomůcky měl školám garantovat zákon. Jenže ředitelé škol i kraje jako zřizovatelé začali volat po odkladu změn. Nejsme připraveni, nezvládneme to, tvrdí.

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) říkala, že odklad nepřichází v úvahu. Nakonec kritikům ale přece jen vyhověla. Platnost zákona nezměnila, v prováděcí vyhlášce však vymezila dvouleté přechodné období, kdy bude zákon teprve nabíhat. V praxi to znamená, že zákonný nárok na podpůrná opatření budou mít děti skutečně garantovaný až od září 2018.

"Máme dva roky na to, abychom zajistili, že jakákoliv škola kdekoliv v republice, kam přijde dítě s nějakou speciální potřebou, bude schopná zařídit to, co říká zákon. Myslím si, že dvouleté období je dostatečné," vysvětluje Valachová.

Zatím tedy vedle sebe poběží oba systémy. Starý způsob podpory i nový. Alespoň odklad nových povinností si pochvaluje Asociace speciálních pedagogů. "Odložení školám určitě pomůže. Pořád ale platí, že nesouhlasíme se záměrem vzdělávat děti s lehkým mentálním postižením v běžných třídách," míní předseda asociace Jiří Pilař.

Další podrobnosti čtěte na webu Hospodářských novin.

Povinná státní maturita z matematiky bude, zpomalíme ale její náběh, říká ministryně školství Kateřina Valachová. Prezident Zeman podle ní nemá ústavní nárok na nejmenování profesorů. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 56 minutami

Bleskové povodně v Afghánistánu mají 150 obětí, tvrdí Tálibán

Bleskové povodně, které ve středu večer místního času postihly afghánskou provincii Núristán, si vyžádaly 150 obětí. Podle agentury AP to ve čtvrtek oznámilo radikální islamistické hnutí Tálibán, které má tuto oblast na severovýchodě země pod kontrolou.

Tiskové agentury dříve s odvoláním na afghánskou vládu uváděly nejméně 40 obětí. Agentura AP ale citovala i mluvčího guvernéra provincie, podle něhož je obětí nejméně 60. I on ale uvedl, že mrtvých bude zřejmě mnohem více.

"Bohužel voda vzala polovinu vesnice, kde stálo více než 100 domů. Více než 100 lidí je mrtvých nebo pohřešovaných," řekl už dříve agentuře Reuters mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid.

Zdroj: ČTK
Další zprávy