Víc STK ministr neprosadil. Za licenci na novou dal podnikatel 20 milionů, ale stejně neuspěl

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
7. 12. 2016 5:30
Stanice technické kontroly (STK) patří k druhu podnikání, které úředníci přísně regulují. Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) chtěl umožnit otevření více STK, ale u poslanců neuspěl. Aktuálně.cz zmapovalo případ ze Znojma, kde jeden z podnikatelů zaplatil za možnost provozovat STK dvacet milionů korun. Úředníci ale zasáhli, podnikatel licenci nezískal a přetahuje se o ni s dalšími dvěma zájemci.
Bez známky o platné STK nemůže s autem vyjet na silnici žádný řidič
Bez známky o platné STK nemůže s autem vyjet na silnici žádný řidič | Foto: Aktuálně.cz

Praha, Znojmo – Licence k provozování stanic technické kontroly (STK) patří k nedostatkovému zboží, za které jsou zájemci ochotni zaplatit podle informací Aktuálně.cz i 20 milionů korun. Tento stav bude platit i nadále, přestože se ministr dopravy Daniel Ťok (ANO) snažil minulý týden ve sněmovně prosadit změnu tohoto systému. Nakonec ale neuspěl, většina poslanců ho přehlasovala, protože podporuje současný, regulovaný počet STK.

„Odhlasovaný systém je lepší. Kdyby nastal dramatický nárůst počtu STK, stát by nebyl schopný kontrolovat jejich kvalitu,“ tvrdí poslanec Martin Kolovratník, který stál v čele "revoltujících" zákonodárců a který paradoxně reprezentuje jako Ťok hnutí ANO.

Postup poslanců ovšem ministra dopravy naštval, protože chtěl, aby počet STK narůstal, a motoristé tak měli větší výběr. "Podle mě se schváleným návrhem zabetonuje pozice a nezvýší se tím jejich počet ani o jedno," tvrdí Ťok, zatímco Kolovratník oponuje, že k současným přibližně 370 stanicím určitě další přibudou, teoreticky až 35. Jak to ale bude ve skutečnosti, se teprve uvidí, krajští úředníci budou sledovat počty vozidel v registru i kapacitu STK a podle toho rozhodnou, kde by bylo třeba otevřít další.

Tři podnikatelé se přetahují o licenci – za 20 milionů

Přísně regulovaný systém ale vede k tomu, že po licencích je velká poptávka, což se ukazuje například ve více jak třicetitisícovém Znojmě. Existuje tady jediná STK pro osobní auta, byť není pochyb, že by motoristé uvítali více stanic. Jenže krajští a státní úředníci už měsíce řeší spor, kdo má právo otevřít další stanici s druhou licencí. Přetahují se o ni tři podnikatelé – Petr Špalek, Jiří Smetana a Karel Psota, který ve Znojmě vlastní zatím jedinou STK.

„Jsem přesvědčený, že oprávnění k otevření druhé STK má společnost T.C.A., kterou zastupuji a která držela licenci do roku 2011. Máme připravené prostory, včetně technického vybavení a lidí, okamžitě bychom mohli STK na osobní auta spustit,“ říká podnikatel Špalek s tím, že licence je psaná na adresu, kde má provozovnu T.C.A.

Jenže povolení zatím drží díky dřívějšímu rozhodnutí Krajského úřadu Jihomoravského kraje Smetana, který prohlašuje, že licenci získal legálně od T.C.A. "Pan Špalek ani společnost T.C.A. nemají oprávnění ji mít," oponuje Smetana. Třetí zájemce, Karel Psota, už dokonce za 20 milionů korun tuto licenci od Smetany koupil, konkrétně tedy koupil firmu, která měla oprávnění STK provozovat – jenže úředníci dopravy označili tento obchod za neplatný.

Časté návštěvy na ministerstvu

Nejhlasitěji se z této trojice ozývá Špalek, který poukazuje na to, že ministerstvo dopravy už téměř rok nereaguje na jeho stížnosti ohledně převodu licence na Smetanu. „Je neuvěřitelné, že se mi tak dlouho nikdo neozval. Navíc se mi zdá podezřelé, že pan Psota mnohokrát navštívil na ministerstvu dopravy úředníka Pavla Noska, který se STK zabývá,“ tvrdí s odkazem na výpis z návštěvní knihy ministerstva. Podle tohoto výpisu ho Psota v letech 2010 až 2014 navštívil jen pětkrát, ovšem v roce 2015 hned dvanáctkrát. A často právě úředníka Noska.  

"Je pravdou, že jsem několikrát navštívil ministerstvo dopravy," potvrdil Aktuálně.cz i sám Psota. Cesty na ministerstvo vysvětluje tím, že kromě STK provozuje veřejnou hromadnou dopravu a kamiónovou dopravu a potřeboval probrat různé věci. Nicméně přiznal, že s Noskem jednal také o STK. "Zajímal jsem se mimo jiné o vývoj legislativy v oblasti STK a řešil jsem další s tím související otázky. Jako významný regionální dopravce a provozovatel STK jsem se zajímal o celou řadu odborných otázek, které ve své praxi řeším," tvrdí Psota.

Zároveň uvedl, že skutečně od Smetany odkoupil za 20 milionů korun obchodní podíl ve společnosti, která v dané době měla oprávnění provozovat druhou STK ve Znojmě. "Cenu jsem považoval za přiměřenou, nabídl jsem víc než jiní zájemci. Měl jsem, a nadále mám, zájem rozšířit provoz vlastní STK o další linky osobních a nákladních vozidel," uvedl s tím, že se mu současný stav nelíbí. Stát by podle něj neměl administrativně bránit firmám, aby rozšiřovaly své služby.

Z vyjádření mluvčího ministerstva dopravy Tomáše Neřolda pro HN vyplývá, že tento úřad se skutečně sporem zabývá, ovšem stále nijak nerozhodl a není jasné, kdy rozhodnutí přijde. „Probíhá přezkoumání ohledně převodu licence z TCA na pana Smetanu,“ uvedl Neřold.

Ten potvrdil i návštěvy podnikatele Psoty u úředníka Noska. Přitom uvedl, že na ministerstvu byl i podnikatel Smetana. "Oba jmenovaní jsou majitelé společností, které provozují vedle STK i zkušební stanice, a jako ostatní majitelé STK z celé ČR jezdí na ministerstvo konzultovat otázky schvalování technické způsobilosti. Jedná se tedy o standardní postup," tvrdí mluvčí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Muž v Ústí nad Labem ohrožoval nožem svou rodinu, policista ho postřelil

Policie dnes večer zasahovala v Ústí nad Labem proti ozbrojenému muži, který s nožem v ruce ohrožoval svou rodinu. Na výzvy nereagoval a zbraň obrátil i proti zasahujícím policistům, jeden z nich útočníka postřelil. 

Událost byla podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové hlášena krátce po 19:00 v ústecké čtvrti Střekov. "Ve chvíli, kdy policisté dorazili na místo, muž vůbec nereagoval na výzvy k odložení zbraně a s nožem v ruce zaútočil i na ně. Jeden z policistů použil střelnou zbraň a muže zasáhl, následně mu poskytli okamžitou první pomoc a zavolali záchrannou službu," popsala událost Hyšplerová.

Útočník byl se zraněním převezen do nemocnice. "Žádnému z členů rodiny muž naštěstí neublížil," dodala mluvčí.

před 5 hodinami

České volejbalistky nezvládly klíčový duelu, na mistrovství světa prohrály i s Argentinou

České volejbalistky v klíčovém duelu o postup ze skupiny na mistrovství světa nestačily na Argentinu. Jihoameričankám podlehly 1:3 po setech 20:25, 25:20 a dvakrát 22:25, za soupeřem zaostávaly zejména v produktivitě útoku. Ve skupině D se Češky propadly za Argentinu na nepostupové páté místo.

Třetí české vystoupení na světovém šampionátu bylo podle očekávání vyrovnanější než první dva duely proti favorizovaným Brazilkám a Japonkám. Ani tentokrát z toho ale svěřenkyně Jannise Athanasopulose nevytěžily více než jeden set.

V dalším zápase se Češky utkají v pátek se silnými Číňankami. Na první výhru na turnaji by měly útočit především v sobotním zápase proti Kolumbii. K reálné šanci na postup by potřebovaly neúspěch Argentinek v dalších zápasech včetně toho s Kolumbií, která je zatím ve skupině poslední.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu a Ugandě zemřelo 22 lidí

Při haváriích dvou ugandských armádních vrtulníků v pondělí a v úterý na východě Konga a v Ugandě zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom dnes informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici mezi Kongem a Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy