Ministři z ANO odmítli zvýšení platů pro řidiče autobusů, tvrdil Babiš. Ve skutečnosti souhlasili

Barbora Němcová Barbora Němcová
5. 1. 2018 16:20
Premiér Babiš tvrdí, že hnutí ANO v koaličním kabinetu hlasovalo proti navýšení mezd řidičů. Ministryně Marksová i záznam z jednání ale dokazují opak.
Jednání vlády dne 5. října 2016. Po pravici expremiéra Bohuslava Sobotky (uprostřed) sedí i tehdejší první místopředseda vlády Andrej Babiš.
Jednání vlády dne 5. října 2016. Po pravici expremiéra Bohuslava Sobotky (uprostřed) sedí i tehdejší první místopředseda vlády Andrej Babiš. | Foto: vlada.cz

Praha - Andrej Babiš ve čtvrtek prohlásil, že chce zrušit navýšení mezd pro řidiče. Zároveň poznamenal, že hnutí ANO v koaličním kabinetu hlasovalo proti opatření. V pátek pak Babiš otočil a oznámil, že nařízení, které v říjnu 2016 schválila Sobotkova vláda, rušit nebude.

"My jsme tehdy za hnutí ANO hlasovali proti, protože to byla jasně jenom politická záležitost před krajskými volbami a já to považuji za nesmyslné, aby vláda určovala mzdy řidičů soukromých přepravců, kteří mají smlouvy s krajem," prohlásil Babiš ve čtvrtek na tiskové konferenci po jednání kabinetu s Asociací krajů.

Jenže dokumenty ukazují, že to bylo jinak. Podle záznamu z jednání kabinetu pro návrh hlasovalo z patnácti přítomných členů vlády čtrnáct, jeden se zdržel. To znamená, že mezi nimi musela být i většina ministrů hnutí ANO.

Jak ukazují fotografie Úřadu vlády z 5. října 2016, kdy se schůze uskutečnila, jednání se účastnilo všech šest ministrů za ANO včetně tehdejšího prvního vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše.

Že se na zvýšení mezd vláda shodla a ani zástupci ANO nebyli proti, potvrdila také tehdejší ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), která návrh předkládala.

"Nemám pocit, že by se s námi hádali, naopak," napsala Aktuálně.cz Marksová. "Nařízení vlády bylo výsledkem dlouhých a pečlivých jednání," dodala exministryně s tím, že Babišovo čtvrteční tvrzení je "nesmysl". Její slova potvrdil i tehdejší náměstek na ministerstvu práce Robert Baxa.

Babišovo vyjádření redakce shání.

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek řekl, že chce zrušit nařízení, kterým vláda k začátku roku 2017 zvedla minimální mzdy řidičů linkových autobusů. Nařízení označil za populistický krok tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky. Premiér o den později po jednání s hejtmany začal couvat a vysvětlil, že vláda nařízení o zvýšení mezd řidičů nezruší, pouze chce, aby peníze na mzdy zajistily kraje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Německá policie našla v domě u Berlína pět mrtvých, zřejmě byli zavražděni

V obytném domě ve městě Königs Wusterhausen jižně od Berlína našla německá policie pět mrtvých. Podle informací agentury DPA se předpokládá, že byli zavražděni.

"Vycházíme z toho, že jde o zločin zabití," řekl policejní mluvčí Lutz Miersch.

Server rozhlasové a televizní stanice RBB uvedl, že se dům nachází ve čtvrti Senzig. Policii na místo kolem poledne přivedl telefonát člověka, kterému se zdálo divné, že obyvatele domu nevidí.

Příslušná ulice ve zhruba 33tisícovém braniborském městě zůstává uzavřena, policisté na místě nadále zajišťují stopy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy