Ministři Kohout a Pecina kandidují, potvrdila ČSSD

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
26. 2. 2010 18:40
Ministři Pecina a Kohout budou lídry kandidátek ČSSD v některém z regionů. Pecina zřejmě v Praze.
Martin Pecina
Martin Pecina | Foto: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec

Praha - Úřednický vládní tým premiéra Jana Fischera má tři měsíce před volbami dva ministry, kteří jsou těsně spjati se stranickou politikou.

Sociální demokraté potvrdili, že ve volbách do sněmovny využijí služeb ministra vnitra Martina Peciny a ministra zahraničí Jana Kohouta.

Pecina i Kohout byli dnes vpodvečer na jednání předsednictva ČSSD a výsledkem je dohoda, že vedení strany začne vyjednávat s kraji, kde by členové vlády zaujali místa lídrů kandidátek

Ačkoli místo kandidatury zatím nebylo uvedeno, v Pecinově případě to téměř jistě bude Praha, kde je dosud lídrem šéf pražské organizace ČSSD Petr Hulínský.

Ministr zahraničí Jan Kohout je zase spojován s kandidaturou v Plzeňském kraji. Zdroj blízký předsednictvu dnes Aktuálně.cz řekl, že se hovoří také o Královéhradeckém kraji.

Jan Kohout
Jan Kohout | Foto: Reuters

V tuto chvíli ale není úplně jasné, zda právě tyto kraje v Kohoutově případě vedení strany osloví jako první nebo pro něj bude hledat místo v čelke kandidátky i jinde. Vyjasnit by se to mělo do příštího pátku.

Kandidaturu obou ministrů ostře kritizovala ODS.

Podle ní nad vznikem vlády, již před devíti měsíci podpořila jak ODS tak ČSSD, panovala dohoda, že nikdo z ministrů nebude za žádnou ze stran kandidovat. Pecina však v reakci na to uvedl, že tato dohoda platila pouze pro volby, které se měly konat loni na podzim, ale pak byly po zásahu Ústavního soudu zrušeny. 

Premiér Fischer se staví k politickému angažmá svých ministrů pragmaticky. Na začátku února v televizi řekl, že kandidatura by byla krajně neobvyklá věc, ale zároveň dodal, že by byla vyústěním toho, že jeho tým vládne mnohem déle, než se původně zamýšlelo. 

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy