Ministr: Zprovoznění skladů v Květné bude stát do 20 milionů

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 16. 12. 2014 15:56
Převoz munice do Květné z areálu ve Vrběticích na Zlínsku, kde vybuchly dva objekty, možná začne už v lednu, odhadl Stropnický.
Ministr obrany Martin Stropnický
Ministr obrany Martin Stropnický | Foto: Vojtěch Marek

Květná (Svitavsko) - Zprovoznění muničního skladu v Květné na Svitavsku by mělo stát do 20 milionů korun, řekl po jeho návštěvě ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Převoz munice do Květné z areálu ve Vrběticích na Zlínsku, kde vybuchly dva objekty, možná začne už v lednu, odhadl. V Květné by podle něj mohl v budoucnu být natrvalo sklad pro případ podobných mimořádností, jako se staly ve Vrběticích.

Zakonzervovaný muniční sklad v Květné na Svitavsku armáda zprovoznila v minulých dnech. Podle Stropnického je ve velmi dobrém stavu a slušně zabezpečený. S firmami, které budou mít na starost hlavní zabezpečení skladu, se podle ministra stále jedná.

"Jakkoli je ta situace mimořádná, tak my prostě nechceme být vydíráni tím, že nám zajišťují nějakou práci v extrémním čase a extrémních podmínkách," řekl Stropnický k nákladům obnovení provozu skladu.

Převezen z Vrbětic do Květné bude jen bezpečný materiál. "Když všechno dobře půjde, tak bych to tipoval po Novém roce, to rozhodně, a kdy v novém roce, možná v průběhu ledna už ano," řekl ministr.

Záležet bude podle něj na situaci ve Vrběticích, kdy se podaří tamní areál vyčistit pyrotechnikům. Munice se bude do Květné přepravovat zřejmě po silnici. "Pochybuji, že tohleto zrovna by se dalo řešit železnicí," řekl ministr s tím, že snahou bude munici co nejméně překládat.

Ve skladech v Květné by měla být munice z Vrbětic uložena podle dřívějších informací nejdéle do konce příštího roku. Do budoucna by mohl sklad jako jediný v České republice spadat pod Integrovaný záchranný systém a mohlo by se zde skladovat třeba i zboží zabavené celníky. Podle Stropnického o tom ještě bude rozhodovat vláda.

Ve skladu by mohlo najít dočasně práci asi pět lidí. Po převedení pod ministerstvo vnitra by se počet zaměstnanců mohl zvýšit na několik desítek, řekl místostarosta Květné Vojtěch Pražan, který v muničním skladu 20 let pracoval a od ledna bude opět dohlížet na správné uložení munice.

Hejtman: Nemáme o skladech informace

Hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc (ČSSD) řekl, že na území kraje jsou tři armádní sklady munice, které jsou pod přísnou kontrolou, ale kraj o nich nemá podrobnější informace, například neví, kolik munice je v nich uskladněno. Podle France také není jasné, jak má kraj postupovat v případě nějaké nehody.

Květná
Květná | Foto: Vojtěch Marek

"Sklady jsou pod vojenským režimem a ani policie, ani hasiči, ani kraj nemají pravomoc pro kontrolu či zásah v případě nějakých nehod," řekl Franc, který je současně senátorem a o problému chce jednat na schůzi senátního výboru pro obranu a bezpečnost.

"V rámci výboru chci znát odpovědi od ministerstva obrany a vnitra na to, jak postupovat v okamžiku, kdy se v těchto zařízeních stane nějaká nehoda," řekl Franc, který se v úterý s ministrem v Květné nesetkal.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Salač zajel v trénincích Moto3 v Aragónu šestý nejlepší čas

Český motocyklový závodník Filip Salač si v pátek v rámci Velké cenu Aragónu třídy Moto3 zapsal v kombinovaném pořadí obou měřených tréninků šestý nejlepší čas. Výkonem 1:59,103 minuty zaostal o půl vteřiny za nejrychlejším mužem dne, jímž se stal Ital Andrea Migno. Salačův týmový kolega Jakub Kornfeil obsadil dvanáctou příčku se ztrátou tři čtvrtě vteřiny na lídra.

Další zprávy