Ministr ve službách StB on-line: Omlouvat se nemíním

Jakub Antoš
30. 5. 2007 12:01
Miroslav Vacek odpovídal živě od 11 hodin
Polistopadový ministr obrany - Miroslav Vacek na tiskové konferenci.
Polistopadový ministr obrany - Miroslav Vacek na tiskové konferenci. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Polistopadový federální ministr obrany Miroslav Vacek spolupracoval s vojenskou kontrarozvědkou, která byla součástí Státní bezpečnosti.

S tímto prohlášením včera vystoupili pracovníci Vojenského zpravodajství. Osmnáct let po sametové revoluci.

O pytlích a ministrování

Proč až nyní? "V pytlích se hledá, aby se odvedla pozornost od jiných nepříjemností v armádě a ve vnitru," uvedl v on-line rozhovoru se čtěnáři Aktuálně.cz bývalý ministr Vacek.

Živě odpovídal z kanceláře starosty obce Žihle na Plzeňsku, kde nyní žije. Za dvě a půl hodiny zodpověděl na padesát vašich dotazů. Celý rozhovor čtěte níže.

Kromě Vacka ministerští archiváři odhalili i minulost dalšího polistopadového ministra. Tehdejší šéf resortu vnitra Richard Sacher se přitom těšil silné podpoře prezidenta Václava Havla.

Sacher byl ministrem od konce roku 1989 do prvních svobodných voleb v červnu 1990. Ve vládě zastupoval lidovce. Ještě o něco déle vydržel ve své funkci ministr obrany Miroslav Vacek nominovaný komunisty.

Vacek: Nespolupracoval jsem, já je řídil!

Se Sacherem se zatím redakci Aktuálně.cz spojit nepodařilo, ale Vacek k odhalení, že je evidovaný jako spolupracovník vojenské kontrarozvědky, řekl následující:

"Dotýká se mě, že mně někdo považuje za pouhého spolupracovníka, já jsem při svých funkcích vojenskou kontrarozvědku řídil! Když se upozorňuje, že jsem vedený jako spolupracovník vojenské kontrarozvědky, je to asi stejné, jako kdyby někdo dnes vyčítal papežovi, že jako mladý ministroval," řekl tento bývalý ministr a náčelník generálního štábu ČSLA.

Omlouvat se nehodlá: "Omlouvat se nemíním, protože oproti některým, kteří pochlebovali minulému režimu a dnes se profilují coby odvážní bojovníci proti němu, své názory nemíním v závěru svého života měnit," řekl v on-line rozhovoru.

Další odpovědi Miroslava Vacka čtěte ZDE:

Odpovězeno: 30. 05. | 10:57Autor: Jarda 28 let.

Otázka: Dobrý den pane generále, co si myslíte o dnešním sporu USA-Rusko? Moc děkuji a držte se, moc Vám fandím a vážím si Vás.

Miroslav Vacek: Zdravím Vás všechny a jsem připraven odpovídat na všechny otázky, které zadáváte. O vztazích Ruska a USA mám samozřejmě svůj názor. Je to otázka důležitá, protože jakékoliv rozpory mezi nimi by opravdu mohli vést znovu ke studené válce charakterizované především enormním zbrojením. Nedivím se vůbec názorům prezidenta Putina na politiku USA v současné době.

Odpovězeno: 30. 05. | 11:01Autor: Tereza

Otázka: Můžete novinářským neználkům vysvětlit rozdíl mezi Stb a vojenskými zpravodajskými službami? Jaká skutečná bezpečnostní rizika podle Vás dneska existují?
Děkuji za odpověď.

Miroslav Vacek: Odpověď na otázku by měla být složitější, než odpovím já, protože bych zabral mnoho času. Stačí pochopit, že každá armáda na světě má svojí zpravodajskou složku, tedy rozvědnou a samozřejmě musí mít i kontrarozvědku, tj. obranu proti rozvědce pravděpodobného nepřítele. To měla i ČSLA a má i dnešní AČR. Možná některé věci se proplétají, protože nyní trochu zbytečně uvažují o tom, zda spojit či nespojit pod jedno řízení rozvědku i kontrarozvědku a zcela nejhorší je, když chtějí propojovat tyto vojenské složky s civilními.

Odpovězeno: 30. 05. | 11:04Autor: Jarda

Otázka: Jedna věc mi dodnes není jasná - jak mohli být před rokem 89 ve vedení idioti typu Jakeš, Bilak atd.
Díky za vysvětlení

Miroslav Vacek: Idioti byli v minulém režimu, ale jsou i stejně výrazně i nyní. Kdo zvítězí v politickém boji, udělá potom z těch poražených ještě větší idioty, než třeba byli, ale nikdy ani nemuseli být.

Ještě k předchozí otázce: Z existujících nebezpečí v současné době nelze opomíjet terorismus, ale je potřeba i důkladně sledovat a nedopustit rozkol mezi USA a Ruskou federací, ČLR a Indií.

Odpovězeno: 30. 05. | 11:07Autor: PEPAN

Otázka: dĚKUJI vÁM P. vACEK ZA TO JAK JSTE SE VYJÁDŘIL V č.tv. JEN KDYBY TAKOVÝCH JAKO vY BYLO VÍC.
CO SE DNES DĚJE,NESOUVISÍ S DEMOKRACIÍ,ALE S DIKTÁTEM usa A nato,JAK TOMU ČELIT, KROMĚ VOLEB?

Miroslav Vacek: Čelit politickému nátlaku, který existuje i v současném tak často zdůrazňovaném demokratickém státě jako je ČR, nevyžaduje ani rozčilování ani unáhlenost. V naprostém klidu je potřeba sledovat, k čemu občany této země vláda má snahu dovést a podle toho se chovat. Na útoky ve sdělovacích prostředcích je potřeba reagovat stejnými způsoby, získáte-li do nich přístup. Když už ne, tak potom bohužel zbývá vyjádřit svůj názor při volbách.

Odpovězeno: 30. 05. | 11:08Autor: Jaroslav

Otázka: Dobrý den, co by jste poradil našim mladým do života jako zkušený člověk, který prošel tolika událostmi? Děkuji

Miroslav Vacek: Pouze rady druhého nevyřeší vaší situaci. Musíte toužit při všech možných příležitostech pravdu sami poznávat. A v té politice je to vždy složité.

Odpovězeno: 30. 05. | 11:10Autor: Miloš

Otázka: Vaši vojenskou dráhu znám z doby velitelování v Příbrami až po práci na MO. K ministrování si Vás vybral p. Havel a dokázal jste hodně. Převést tehnejší ČSLA v klidu do jiného systému se nedařilo ani Španělům. Držím Vám palce a přeju hodně zdraví

Miroslav Vacek: Dík za sympatie, které ke mně chováte. Dovolil bych si pouze poopravit, že do funkce ministra obrany si mě nevybral Václav Havel, ale tehdejší představitel vlády ČSSR Ladislav Adamec. Jmenován do funkce ministra národní obrany ČSSR jsem byl prezidentem republiky Gustávem Husákem.

Odpovězeno: 30. 05. | 11:13Autor: libor

Otázka: Dobrý den, pane generále. Padá na Vás podezření, že jste se spolu exministrem Sachrem dohodli na "pokrytí" komunistických špiónů. Nicméně ty pytle s jejich materiály se nedávno našly. Jak je tedy možné, že nebyly zveřejněny dříve, například Vámi. Či naopak nebyly skartovány?

Miroslav Vacek: S kolegou ministrem Sacherem jsme se na ničem nedohodli. Když dnes někdo potřebuje uzpůsobit práci zpravodajských služeb podle svého vkusu, tak jak se to děje v současné době v orgánech MV i MO, pak si vymýšlí vše, co zdůvodňuje jeho počínání. Jak je to ubohé, nechť posoudí každý, kdo tomu rozumí, sám.

Odpovězeno: 30. 05. | 11:18Autor: sacher

Otázka: Jak vapdala vaše spolupráce s StB? Donášel jste, nebo myslíte, že jste opravdu v evidenci jen proto, že jste byl generálem komunistické armády? Kde jste měl propůjčený byt, o němž hovoří svazky VKR.

Miroslav Vacek: Měl jsem dost jiných starostí na armádních funkcích, které jsem zastával, než abych se zabýval činností StB, kterou jsem ovšem považoval za nezbytnou činnost, která je provozována i současnou vládou a jejími zpravodajskými složkami. Jednu z jejích složek, VKR, jsem řídil a tedy jsem nikomu donášet nemusel. Pro mě většina funkcionářů StB byla neznámými funkcionáři a donášet jsem nikomu nemusel, ani bych tak nečinil. Stačilo, abych dal jasné a srozumitelné pokyny orgánům VKR a to jsem dělal.

Odpovězeno: 30. 05. | 11:27Autor: Chosé

Otázka: Vážený pane Vacku,přeji Vám pěkný den.
Znal jsem Vás jako člověka, který se dokázal profesionálně chovat nejen v armádě, ale i také v politice.
Což v dnešní době neplatí. Mám občas pocit, že se všichni vidí v "jedné postavě" :Boblig z Edelstadtu.
Přeji Vám pěkné zdraví,můj tatínek si vážil.

Miroslav Vacek: Děkuju vám za vyjádření sympatií.

Doplnění k předchozímu dotazu: I když jsem objasnil na TK své krycí jméno Srub, tak vám to zopakuji. Nejedná se totiž o žádný byt, ale o předání srubu zhotoveném pro spojovací účely v každé posádce, tedy i v Sušici, kde jsem sloužil. Dopisem k převzetí tohoto srubu orgány VKR, jsem jim stanovil postup k jeho převzetí.

Odpovězeno: 30. 05. | 11:28Autor: Hynek

Otázka: Pane ministře, položili jsem otázku p. Bartůškovi, neodpověděl. Vás prosím, řekněte jak to bylo - bránili jsme svou vlast. A´t už konečně skočnčí ta svinstva současných prodejných pseudohistoriků a goeblsoých pohrobků, kteří nás špiní v očích našich dětí a vnuků náš život.

Miroslav Vacek: Posuďte si situaci sám, já zastávám rovněž názor, že nedávná historie je zkreslována politiky a historiky podle potřeby. A potřebují to zvláště tehdy, když se jim práce nedaří.

Odpovězeno: 30. 05. | 11:30Autor: qery

Otázka: Pane generále, proč myslíte, že tak evidentní a logickou věc (vaše aktiviti ve vojenské kontrarozvědce a rozvědce) vytahují teprve nyní.

Miroslav Vacek: Také vám odpovídám, že když se někomu práce nedaří, musí předstírat alespoň hledání v pytlích. Jen nedomýšlí jednu věc, že v těch pytlích můžou třeba najít více současných politiků, než nějakých Vacků a Sacherů.

Odpovězeno: 30. 05. | 11:36Autor: V. G.

Otázka: Dobrý den, nenapadlo Vás někdy se omluvit? Byl jsem dost překvapený Vaším hrdým výrokem, že nejste žádný spolupracovník (jako Kanyza nebo Bohdalová), že jste všechno řídil...

Miroslav Vacek: Omlouvat se nemíním, protože oproti některým, kteří pochlebovali minulému režimu a dnes se profilují coby odvážní bojovníci proti němu, své názory nemíním v závěru svého života měnit. To vůbec ale neznamená, že jsem sám neviděl nedostatky na minulém režimu. Zkuste přemýšlet o tom, proč mě do hodnosti armádního generála jmenoval v době, kdy jsem byl ministrem (květen 1990), vrchní velitel ozbrojených sil a prezident Václav Havel. Asi jsem měl nějaký podíl na tom, že třeba nedošlo k občanské válce, ale to vám vysvětlovat nebudu. Žijte blaze, přeji vám úspěchy!

Odpovězeno: 30. 05. | 11:38Autor: jurtom

Otázka: Proč se armáďáci báli kontrášů?

Miroslav Vacek: Možná, že někteří vojáci z povolání se jich báli. Důvody mohly být různé. Třeba nepravosti, kterých se dopouštěli a ani u VKR nebyli všichni příslušníci bez chyb.

Odpovězeno: 30. 05. | 11:44Autor: zalozak

Otázka: Ve Vasem pripade je to skutecne o nicem. Kazdy vojensky utvar mel kontrase, a ti podlehali svemu veliteli. Samozrejme i americka armada ma system kontrasu, ma ho kazda armada. Po ktere obdobi vojenska kontrarozvedka vlastne patrila (formalne) pod StB?

Miroslav Vacek: Přesnou historii od jejího vzniku neznám, ale pokud si pamatuji, byla to mnohá léta do roku 1990. Od roku 1990 jsem jako ministr obrany byl požádán předsedou vlády Mariánem Čalfou a náměstkem ministra vnitra Janem Rumlem (Jan Ruml jako náměstek zastupoval nepřítomného Richarda Sachera), abych ji převzal pod ministerstvo obrany. Pokud dnes tvrdí někdo něco jiného, nemluví pravdu a jsem ochoten dokázat jim, že lžou.

Odpovězeno: 30. 05. | 11:47Autor: Kvíčala

Otázka: Proč armáda přišla s odhalením zrovna teď? Co říkáte tomu, že jste pytle se Sacherem chtěli zničit, ale nestihli jste to?

Miroslav Vacek: Na podobnou otázku jsem již odpovídal. V pytlích se hledá, aby se odvedla pozornost od jiných nepříjemností v armádě a ve vnitru. Když mi VKR byla podřízena, věděl jsem, že jsem veden od roku 1973 jako spolupracovník VKR pod krycím jménem Srub. Jak to bylo se srubem, jsem již vysvětlil. Kdybych chtěl mikrofišé se svým dopisem VKR o předání srubu zničit, tak bych ho nedával do pytlů, ale udělal bych to chytřeji. Přesto jsem rozhodl daný dokument, srozumitelný pro každého normálního člověka kromě tiskového mluvčího Vojenského zpravodajství pana Štichy, zachovat.

Odpovězeno: 30. 05. | 11:48Autor: Anba 65 let

Otázka: Děkuji za hrdé vyjádření. Jste čestný člověk.Přeji Vám hodně zdraví.

Miroslav Vacek: Dík za sympatie.

Odpovězeno: 30. 05. | 11:52Autor: Jeremiáš

Otázka: Pane generále, velice si vážím Vaší práce, Vašeho charakteru a Vašich morálních vlastností. V dalším životě Vám přeji hodně zdraví a štěstí. Děkuji Vám za vše, co jste pro turo zemi vykonal.

Miroslav Vacek: Dík za sympatie.

Odpovězeno: 30. 05. | 11:52Autor: David Franc

Otázka: Pane generale, rada mezinarodnich autorit at jiz z technickeho ci politickeho zazemi kritizuji tzv. oficialni verzi udalosti z 11.zari 2001. V kostce, ono naproste "selhani" obranneho aparatu USA v tomto rozsahu proste nebylo mozne bez urciteho zasahu zevnitr. Viz. gen. L.Ivashov, M.Meacher(UK) atd

Miroslav Vacek: Je mi známo, že kromě oficiální verze, existují v USA i verze polooficiální či neoficiální. Pokud by měly být platné ty neoficiální o útoku z 11. září 2001, potom bych je považoval za zvrhlost těch, kdo si tak počínali, jakou z historie neznám.

Odpovězeno: 30. 05. | 11:52Autor: Marek Kusák

Otázka: jsi gumák, jsi gumák, jsi gumák

Miroslav Vacek: Mohu být i gumák, ale vy budete asi poloblb. Děkuji za vyjádření vašeho stanoviska, které mě posiluje v další nečinnosti.

Odpovězeno: 30. 05. | 11:54Autor: volkan

Otázka: Po vcerejsi tiskove konferenci vam chci rict jen jedno:
HANBA VÁM.
Zvracel bych pane komunisto.

Miroslav Vacek: Vaše vyjádření o hanbě přijímám, ale nemíním na svých názorech kvůli vám něco měnit. Kdybych vás blíže poznal, možná bych odpověděl poněkud tvrději.

Odpovězeno: 30. 05. | 11:59Autor: Kopec

Otázka: Dobrý den pane generále,jsem bývalý příslušník elitní jednotky,která byla cvičena před listopadem ke zválštím účelúm a mohla být zneužíváná bývalou nomenklatůrou.Proč vy jste byl tak slušný a nezneužil svých možností jako minist,a byly velké.Přece jste mohl celou revoluci potopit a neudělal to ?

Miroslav Vacek: Neudělal jsem to a neudělal bych to ani jindy. Jsem rád, že jsem za 40 let své vojenské služby nemusel dávat žádné pokyny k zásahům proti občanům naší republiky. Elitní jednotky jsme měli. Ve které jste sloužil, z vašeho dotazu nevím. Ale byly cvičeny jednoznačně proti pravděpodobnému nepříteli, kdyby studená válka přerostla v tu "horkou".

Odpovězeno: 30. 05. | 11:59Autor: Jarda z Ostravy-Heřmanic

Otázka: Vážený pane generále, děkuji Vám za Vaše vystoupení v ČSt, během TK. Tak zásadového člověka s tak korektním vystupováním, jsem již dlouho na obrazovce neviděl. Právě jsem dočetl Vaši knihu "Na rovinu" a žádný zpravodajec mi můj kladný postoj k Vám nevymluví. Přeji hodně zdraví!

Miroslav Vacek: Díky za vyjádřené sympatie.

Odpovězeno: 30. 05. | 12:05Autor: Zdeněk

Otázka: Dobrý den pane generále, pro naší rodinu, jste byl po panu generálu a prezidentovi Svobodovi, ten druhý nejlepší, myslím po vojenské stránce, jak Vy hodnotíte nynější ministryni obrany, je to vůbec možné, aby takový neználek řídíl toto ministerstvo? Děkuji, moc si Vás vážím...

Miroslav Vacek: Díky za sympatie. Paní ministryni Parkanovou znám od polistopadových dnů, kdy byla kooptována do Federálního shromáždění. Protože jsme se tím stali poslanci z jednoho volebního obvodu, měla ke mně občas neoficiální přopomínky, jako například kvůli přílišné hlučnosti letounů v jižních Čechách. Když jsme se potom setkali v PS PČR v letech 1996-1998, ptal jsem se jí, jestli ještě jsou jižní Čechy tak hlučné. Když mi odpověděla, že ne, dovolil jsem si jí uvést, že je to tím, že AČR už těchto letounů moc nemá. Nevidím příliš velkou chybu v tom, že se stala ministryní obrany. Ministerstvo obrany je řízeno i jinými způsoby, hlavně významnými spojenci z NATO. Paní ministryně nesmí mít pouze připomínky k jejich počínání.

Odpovězeno: 30. 05. | 12:14Autor: Jack

Otázka: Můj táta si Vás moc váží.
Jste rovný chlap.
Jaký je rozdíl mezi vaší rozvědkou a dnešní. Díky

Miroslav Vacek: Dík za sympatie. V podstatě žádný rozdíl mezi nimi není. Pouze ti "staří" poněkud překážejí některým politikům.

Odpovězeno: 30. 05. | 12:15Autor: Milan G.

Otázka: Pane Vacku, moc Vás zdravím, byl jsem na pokoji s Jarkem B., Vašim řidičem... Vozil jsem v Táboře Vašeho zástupce JG. Držím palce a zdravím. Rád bych Vás někdy viděl osobně. Milan

Miroslav Vacek: Dík za pozdrav. Příležitostně se s Vámi i rád uvidím.

Odpovězeno: 30. 05. | 12:17Autor: Petr

Otázka: Dobrý den.

Včera na ČT24 zaznělo, že vynoření materiálů právě teď nemusí být náhodné. Říkal jste že víte proč tomu tak je, ale redaktor vám už nedal slovo. Proč se tedy podle vás vše objevilo právě nyní? Díky.

Miroslav Vacek: Odpovídal jsem na podobné dotazy už vícekrát. Když je potřeba zakrývat nedostatky nebo nepříjemnosti v resortu, je potřeba hledat spásu i v minulosti.

Odpovězeno: 30. 05. | 12:17Autor: Anti reds

Otázka: Zdravím, sice nemám rád komunismus, ale toto neresim, tenkrát vsichni drželi "hubu a krok" a dnes delají jako by vedli velký odboj. Aneb po bitvě general. Me osobne vase minulost nevadí a to jsem antikomunista.

Miroslav Vacek: Dík za váš názor.

Odpovězeno: 30. 05. | 12:21Autor: Meňo

Otázka: Pane generále, považujete za reálný střet
USA-Rusko v dnešní době? Ptám se v souvi-
slosti s nedávno zveřejněnými zprávami v
deníku Izvěstija,ve vztahu k plánu americ-
ké (radarové) základny v Brdech.
Děkuji.

Miroslav Vacek: Podle toho, co považujete za dnešní dobu. Jiná je situace v roce 2007, ale podstatně horší by mohla být za přispění těch vojensky silnějších států za deset až dvacet let. A to nevědí ani oni, natož já. Raketový deštník stojí nemalé peníze a nebuduje se na jeden nebo dva roky, ale na období desítek let. Podstatné je to, že USA potřebují mít blíže v dostřelu prostředky Ruské federace. Podle toho prosazují i radar u nás.

Odpovězeno: 30. 05. | 12:22Autor: Qak

Otázka: Dobrý den. Četl jsem vaši 1. knihu, celkem mě uspokojovalo Vaše vysvětlování Vašich postojů. Po zveřejnění, že jste spolupracoval, ale podle Vašeho výroku i řídil rozvědku, jste u mě klesl na úroveň Husáka, Jakeše a spol.

Miroslav Vacek: Děkuji vám za mé zařazení ve vaší mysli do garnitury předešlých státníků. Zapomněl jste ovšem mezi nimi uvést i Václava Havla a mého kolegu z Čalfovy vlády Václava Klause.

Odpovězeno: 30. 05. | 12:25Autor: PEPAN

Otázka: Pro volkána a Marka Kusáka.
Pane generále, moc si Vás Vážím a lidmi které jsem uvedl na začátku se nezabývejte, je to póvl který potřebuje nad sebou bič a řezat je hlava nehlava, ne vysvětlovat, protože oni jsou nepřístupni diskuzi,která jim nesedí. Díky a hodně zdraví.

Miroslav Vacek: Dík za vaše názory. Ale ne všichni lidé včetně politiků a novinářů musí být úplně špatní a odmítání diskuse s nimi také ničemu nepřispívá.

Odpovězeno: 30. 05. | 12:25Autor: V ci prospech

Otázka: Aby to cele nebyl mocensky boj u lidovcu. Tu tiskovou konferenci musela schvalit Parkanova, a ta rozhodla, kdo ze tech 1751 jemn v pytlech se zverejni. Sacher patril k jednomu proudu lidovcu. Osobne cekam, ze vbrzku budou zverejnena dalsi lidovecka jmena. Vzal byste kandidaturu na presidenta 2008?

Miroslav Vacek: Kandidaturu bych v žádném případě nepřijal a odmítl jsem i v minulosti.

Odpovězeno: 30. 05. | 12:29Autor: Jiří.Dlouhy

Otázka: Když vám včera tak demokraticky sebral slovo, tak komu podle Vás to má sloužit?

Miroslav Vacek: Nepodezříval bych redaktora Němce na ČT1, že by mě úmyslně omezoval. Je časově skutečně omezen dramaturgií pořadu a ta mu doslova stanovuje minuty a vteřiny na daný rozhovor. Pokud jsem neměl možnost vyjádřit svoji myšlenku, tak jsem jí už stačil od včerejška vyjádřit při jiných příležitostech.

Odpovězeno: 30. 05. | 12:30Autor: Milan

Otázka: Vážený pane arm.gen. Vacku bylo mi velkou ctí sloužit vlasti s Vámi.

Miroslav Vacek: Dík za sympatie a přeji radost ze života!

Odpovězeno: 30. 05. | 12:34Autor: Milan

Otázka: Stydíte se aspoň trošičku nebo ano ?

Miroslav Vacek: Nestydím se. Styděl by se kdokoliv z ministrů obrany po roce 1990 za to, že museli využívat informací vojenského zpravodajství a vojenského obranného zpravodajství? Myslím, že ne. To je i důvod mého postoje, který se vám nelíbí.

Odpovězeno: 30. 05. | 12:38Autor: joshuatree

Otázka: Dobry den,
chtel bych se zeptat jak byste sam za sebe hodnotil soucasnou profesionalitu Ceske Armady z hlediska pouzitelnosti, metod, vzcviku, vybaveni. Mam na mysli armadu jako celek ne pouze vybrane medialne zname jednotky typu "chemici", "SOG" apod.

Miroslav Vacek: Nerad hodnotím veřejně současný stav AČR. Vypadalo by to tak, jako bych uznával pouze armádu, ve které jsem zastával významné funkce. I my jsme měli v ČSLA mnohé nedostatky, které jsem se snažili řešit, ale ne všechno se nám podařilo. Téměř dvacet let, které uplynuly, přináší i kolosální rozvoj techniky, včetně té vojenské. Ne všechno je tedy v AČR špatné, ale soustavné zdůrazňování profesionality armády i jejích příslušníků nesvědčí o reálném posouzení její úrovně.

Odpovězeno: 30. 05. | 12:38Autor: klaban

Otázka: Vašemu předdiskutérovi jsem položil dvě otázky, jako jeden z prvních, ale k odpovědím nedošlo, asi se sabině nelíbily, zkusím to tedy k Vám, myslíte si, že tato "kauza" slouží k sebeprezentaci Krejčíka,Vidíma a Štětiny?

Miroslav Vacek: V každém případě se domnívám, že slouží, ale netvrdil bych, že prospívá. Tak, jak je znám, je od nich těžké očekávat jiné postoje.

Odpovězeno: 30. 05. | 12:43Autor: jaynovo

Otázka: pane generale, sledoval sem Vasi TK a musim rici, ze jste frajer. Neschovavate se za mluvci nebo fraze a mate myslim zajimave nazory a zkusenosti. nechystate se napsat pameti ala Jak to bylo? I kdyz nejsem pro komunista, rad bych si neco takoveho precetl. Druha otazka: verite v Boha?
S pozdravem.JN

Miroslav Vacek: V Boha nevěřím, ale nikdy jsem tuto víru nebral druhým. Nikdy jsem se za spisovatele nepovažoval a mrzí mě, že už jsem pětkrát tuto zásadu porušil. Že nejsem spisovatel, o tom bude svědčit i moje odpověď, kterou zpravidla spisovatelé neříkají. Začal jsem psát šestou knížku na téma, které zmiňujete.

Odpovězeno: 30. 05. | 12:46Autor: Karel

Otázka: Pane generále,hluboká úcta a poděkování.Jste jeden z nejlepších a nejschopnějších generálů co tato země nosila.Jen hlupák si muže myslet,že generál k obraně své země nepootřebuje tajné služby.Jen by mně zajímalo,kde jsou spisy Klause,Havla,Rumla a ostatních.

Miroslav Vacek: Na vojenských funkcích, které jsem v 80. letech zastával, jsem se musel věnovat jiným záležitostem, než činnosti disentu a jeho významnějších představitelů. Proto ani nemohu vědět, v kterých "pytlích" mohou být jejich případné spisy. Dík za vyjádřené sympatie.

Odpovězeno: 30. 05. | 12:49Autor: MOBA

Otázka: Pane generále, četl jste včerejší článek v listu Izvestija o scenáři napadení Ruska USA ? Neměl by se tento článek zveřejnit v překladu u nás, aby se vědělo,proč se bude budovat radar v Brdech.

Miroslav Vacek: Samozřejmě zveřejnění by prospělo objektivnějšímu pohledu našich občanů, ale musel byste obtížně hledat, kdo by byl ochoten to zveřejnit.

Odpovězeno: 30. 05. | 12:52Autor: Pepa

Otázka: Dobrý den pane generále.V době kdy jste velel to k něčemu vypadalo,jaký máte názor na kvalifikační předpoklady na řízení resortu obrany paní Parkanové.Děkuji za odpověď a hodně štěstí

Miroslav Vacek: Na otázku jsem jíž odpovídal. Nemám žádné zásadní výhrady proti ustanovení paní Parkanové do funkce ministra obrany. Jsou jiní lidé a činitelé, kteří o zásadních otázkách v tomto resortu rozhodují. Pokud to paní Parkanové nevadí, tak jí přeji i úspěchy, ale její funkci jí v žádném případě nezávidím.

Odpovězeno: 30. 05. | 13:13Autor: Petr Tyl

Otázka: Pane Vacku, s převratem 1989 je spojena otázka globalizace a světovlády. Narazil jste jako vojenská rozvědka na otázky, že by zde působily nějací mimozemšťné, jak je toho plná "UFOlogická" literatura? Nebo jsou to jen výmysly a bláboly? Děkuji.

Miroslav Vacek: Měl jsem jiné starosti ve funkcích, které jsem zastával a čas na takové záležitosti jsem nenašel. Bylo dost "pozemských" nebezpečí, které bylo nutné řešit.

Odpovězeno: 30. 05. | 13:14Autor: pavel

Otázka: pane generále velice si Vás vážim byl jste jediný solidní ministr po "revoluci"a velice rád bych Vás viděl jako našeho presidenta

Miroslav Vacek: O funkci prezidenta jsem se nikdy neucházel a ani ucházet nebudu. Své sehrává mimo jiné i můj věk.

Odpovězeno: 30. 05. | 13:18Autor: sacher

Otázka: Kdo by měl zájem uškodit generálovi v.v., který už nikoho nezajímá?

Miroslav Vacek: Máte pravdu. To by mě také zajímalo. Chci vás ubezpečit, že moje postoje v minulosti i v současné době mi nezpůsobují žádné problémy. Respektive mě spíše baví.

Odpovězeno: 30. 05. | 13:18Autor: Soptík

Otázka: Pane arm. generále, řekl jste to včera na Čt 1 podle pravdy a dobře. Proto Vám musel redaktor sebrat slovo, lidé by se pravdu podle!nich" neměli dovědět. Nebylo by dobré k tomuto tématu vydat nějaký článek člověka, který byl u toho?

Miroslav Vacek: Článek bych vydat mohl, ale kromě Haló novin by ho stejně nikdo nevydal.

Odpovězeno: 30. 05. | 13:19Autor: Michal

Otázka: Dobrý den soudruhu Vacku, k Vašemu včerejší vstupu na ČT2 Události komentáře,ti pánové opravdu neví na co se Vás ptát,svědčí to o jejich přehledu!Z mé strany:můžete dokončit myšlenku z úplného závěru kterou Vás pan Němec nenechal odpovědět?Děkuji

Miroslav Vacek: Myšlenku jsem od včerejška několikrát zopakoval pro ty sdělovací prostředky, které to zajímalo.

Odpovězeno: 30. 05. | 13:23Autor: GRU

Otázka: Pane Vacku, priznate se stejne otevrene i ke spolupraci s KGB(GRU)? (nebo snad zadne kontakty nebyly!?:) Myslim, az budou otevreny tamni archivy a ovsem nalezeny ruzne pytle ve sklepich :-))

Miroslav Vacek: Postoj KGB ke generalitě ČSLA byl jednoznačný. Jakékoliv kontakty na nás, třeba i v době studií v SSSR, jim jejich velení nepovolovalo. jako náčelník Generálního štábu jsem však samozřejmě měl kontakty na GRU, protože tak jak bylo a je v NATO i nyní, spojenci vždy soustřeďovali úsilí jednotlivých armád koalice k potřebným tématům. Tedy i my jsme přispívali svými zpravodajskými poznatky k informacím na všechny potřebné záležitosti.

Odpovězeno: 30. 05. | 13:24Autor: Jiří Bakkal

Otázka: Měl jste a máte hroší kůži, nebo se alespoň trochu stydíte za sebe, že jste sloužil zločinnému spolčení a v jeho jméně jste pomáhal likvidovat poctivé a čestné lidi? Uvědomujete si, jak zbytečný a společnosti škodlivý život jste prožil?

Miroslav Vacek: Svůj život nepovažuji za škodlivý, musel byste mi sdělit konkrétně, kterým osobám jsem škodil. Hroší kůži nemám, ani se nestydím, protože vy byste se musel stydět za to, co se děje v současné době v naší republice. Protože máte zřejmě klapky na očích, pokračujte dále ve svých zálibách.

Odpovězeno: 30. 05. | 13:28Autor: Pepan

Otázka: Dobrý den pane generále!
Jací lidé si myslíte že teď pracují v kontrarozvěce? Jak si myslíte že se vyvíjí situace v této rozvědce? Jak se v dnešní době může člověk dostat do rozvědky? Kdo o tom rozhoduje? Myslíte si že se rozvědka zneužívá politickými vlivy? Děkuji a přeji příjemný den.

Miroslav Vacek: Rozvědka sloužila a slouží v nezbytné míře i politickým představitelům každého státu. V vojenském obranném zpravodajství pracují i bývalí příslušníci VKR. Pokud tam už nepracují, jsou třeba ve vojenské policii. Za sedmnáct let si to už mohl každý z vedoucích představitelů armády uvědomit, a když se mu to nelíbí, udělat i opatření, která považoval za nutné. Za co by potom stála ta současná VKR (vojenské obranné zpravodajství), to ať si také vyhodnotí sami.

Odpovězeno: 30. 05. | 13:28Autor: honza

Otázka: Pane generále, není to celé jen o tom aby se pan Krejčík na poslední chvíli zachránil a odpoutal pozornost od svých "hříchů"?

Miroslav Vacek: To ví nejlépe pan Krejčík.

Odpovězeno: 30. 05. | 13:31Autor: Roman Pokopec

Otázka: Pan Vacek,
dokážete mi povedat prečo ste sa rozhodol prijať ponuku ministra obrany, ked ste v pamäti mali, že ste boli spolupracovnikom STB a mali ste morálne presvedcenie byt členom ponovembrovej Havlovej vláde?

Miroslav Vacek: O tom jsem nerozhodoval sám. Z pověření KSČ jsem tuto funkci přijal a od 3.12.1989 jsem působil ve vládě 15:5 (15 komunistických ministrů: 5 z ostatních politických stran). Takže každému, kdo chce, je jasné, kam jsem patřil.

Odpovězeno: 30. 05. | 13:34Autor: Bordus74

Otázka: Dobry den, sledoval jsem vasi tiskovou konferenci. Vite, ja Vam chci rict jedno - jsem pravicovy volic, KSCM bych nikdy nevolil a je mi krajne nesympaticka, ALE vazim si na Vas a libi se mi,ze si stojite za svym nazorem, nevytacite se, nevymlouvate... Preji Vam vse dobre.

Miroslav Vacek: Děkuji všem tazatelům za čas, který ztratili na diskusi se mnou. A to nejen těm, kteří mi vyjadřují sympatie, ale i těm, kterým se nelíbím. armgen. vv Miroslav Vacek

 

Právě se děje

před 32 minutami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy