Ministr Ťok odvolal šéfa odboru pozemních komunikací Donta

ČTK ČTK
1. 7. 2015 14:04
Podle informací odvolání nesouvisí s agendou silniční infrastruktury, ale spíše s působením Donta v expertním mýtném týmu, ze kterého byl rovněž odvolán.
Ministr dopravy Dan Ťok
Ministr dopravy Dan Ťok | Foto: DVTV

PrahaMinistr dopravy Dan Ťok (za ANO) tento týden krátce před zahájením působnosti zákona o státní službě odvolal z funkce ředitele odboru pozemních komunikací Milana Donta.

Řekl to mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold s tím, že ministr nebyl dlouhodobě spokojený s prací tohoto odboru.

Podle informací odvolání nesouvisí s agendou silniční infrastruktury, ale spíše s působením Donta v expertním mýtném týmu, ze kterého byl rovněž odvolán. Ten se měsíc před termínem potýká s problémem, jak vyřešit skluz ve výběru nového provozovatele mýtného systému poté, co koncem letošního roku vyprší smlouva s Kapschem.

"Odvoláním Donta, který byl součástí mýtného týmu od jeho vzniku, může ministr chtít vyslat koaličním partnerům vzkaz, že v otázce mýta postupuje rozhodně," řekl jeden z vysokých úředníků v resortu, který si nepřál být jmenován.

Ťok v roztržce s náměstky

Kvůli Dontovu odvolání se Ťok podle informací dostal do roztržky s několika svými náměstky, kteří proti jeho postupu protestovali. Zároveň odvolaný ředitel prakticky okamžitě získal zaměstnání jako šéf oddělení na Státním fondu dopravní infrastruktury (SFDI), který financuje výstavbu a údržbu silničních, železničních a vodních komunikací.

Proti nejnovějšímu ministerskému plánu na rozdělení mýtné zakázky na pokračování provozu pouze stávajícího systému mýtných bran a další zakázky na technologicky neutrální soutěž na eventuální rozšiřování zpoplatnění na silnice nižších tříd se nedávno ohradil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Ten v České televizi v neděli řekl, že přípravou technologicky neutrální soutěže, která nebude zvýhodňovat žádného potenciálního uchazeče, se nedávno ve vládním usnesení zavázal sám Ťok.

"Usnesení platí, pan ministr má do konce července předložit vládě návrh na technologicky neutrální výběrové řízení. Měl na to hodně času, upozorňovali jsme ho před několika měsíci, že bude potřeba, aby se zrychlila příprava tendru. A vláda očekává, že bude otevřené technologicky neutrální řízení, uvedl předseda vlády.

Na post šéfa odboru pozemních komunikací ministerstvo chce co nejdříve vypsat výběrové řízení. To by se již mělo odehrávat podle pravidel zákona o veřejné službě. Teoreticky se tak do něj může přihlásit i odvolaný Dont a vzhledem k jeho předchozím zkušenostem s řízením odboru není vyloučeno, že by mohl uspět, soudí úředníci.

 

Právě se děje

Další zprávy