Ministr školství má plán, jak zlepšit vzdělávání Romů

mch
26. 6. 2008 15:37
Chystá změny, které mají pomoci Romům ve vzdělání
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministerstvo školství plánuje zlepšit postavení dětí ze sociálně znevýhodněných rodin. Chystá několik změn, které by měly zejména romským dětem pomoci ve vzdělání.

"Romské děti jsou mnohdy automaticky zařazovány do režimu vzdělávání pro děti s lehkým mentálním postižením, přestože to výrazně snižuje jejich šanci dostat se na střední školu," říká ministr školství Ondřej Liška.

Ve vzdělávání čelí podle něj tyto děti hned několika překážkám: Patří mezi ně například absence předškolní výchovy, chybná diagnostika při zařazení na základní školu nebo rodinné prostředí. Mnohdy sami rodiče totiž pro své děti "zvláštní" základní školu vyžadují.

"Znají prostředí těchto škol z vlastní zkušenosti a pokládají je automaticky za nejvhodnější i pro své děti. To přitom nemusí být vždycky pravda," myslí si Liška.

Čtěte více: Zvláštní školy v Česku? Segregace trvá

Za problém považuje také jejich školní "neúspěchy". Pokud se tyto děti dostanou na střední školu, často ji předčasně opouštějí.

Dosud neexistují přesné statistiky, kolik romských žáků je skutečně ve školách. Ministerstvo proto do konce roku zadá tři výzkumy, které by to měly zjistit.

"V první řadě je nutné získat data. Není možné vyhýbat se některým statistikám z obavy, že by mohly být vykládány rasisticky," říká náměstek ministra Dušan Lužný.

Zvýšíme počet asistentů, říká ministerstvo

Foto: Ondřej Besperát

Konkrétně hodlá ministerstvo podniknout několik kroků: Chce, aby přípravné ročníky základních škol mohli žáci navštěvovat již dva roky před zahájením školní docházky. Dosud to byl pouze jeden rok.

Plánuje také zvýšit platy a počet asistentů pedagogů. "Musíme zlepšit podmínky těch, kteří v tomto procesu hrají jednu z klíčových rolí," vysvětluje Lužný.

Liška se také chystá vytvořit nástavbové studium pro absolventy bývalých odborných učilišť, které bude určeno pro žáky "zvláštních" škol.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

USA zruší výjimku ze sankcí týkající se íránského zařízení Fordo

Spojené státy ukončí platnost výjimky ze sankcí, která se týkala íránského zařízení Fordo a umožňovala zahraničním společnostem spolupracovat s íránským civilním jaderným programem bez toho, že by jim hrozily pokuty. Informoval o tom americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Chorvatští obhájci titulu prohráli v Davisově poháru s Ruskem

Chorvatští obhájci titulu vstoupili do nového formátu závěrečného turnaje Davisova poháru porážkou s tenisty Ruska. Ve dvouhrách v Madridu neuspěli Borna Gojo ani Borna Čorič. Třetím týmem ve skupině B je domácí Španělsko.

Skupina B:

Chorvatsko - Rusko 0:3

Gojo - Rubljov 3:6, 3:6, Čorič - Chačanov 7:6 (7:4), 4:6, 4:6, Dodig, Mektič - Chačanov, Rubljov 6:7 (3:7), 4:6.

Skupina D:

Belgie - Kolumbie 2:1

Darcis - Giraldo 6:3, 6:2, Goffin - Galán 3:6, 6:3, 6:3, Gille, Vliegen - Cabal, Farah 7:6 (7:5), 4:6, 6:7 (3:7).

Skupina F:

Itálie - Kanada 0:2 po druhé dvouhře

Fognini - Pospisil 6:7 (5:7), 5:7, Berrettini - Shapovalov 6:7 (5:7), 7:6 (7:3), 6:7 (5:7).

Zdroj: ČTK
Další zprávy