Podívejte se na nejlepší videoklipy o šikaně, která natočili sami žáci

ČTK ČTK
27. 6. 2019 17:21
Je to zajímavý způsob, jak zviditelnit důležité téma šikany na školách, řekl o soutěži Zatočme s šikanou ministr školství Robert Plaga (ANO). Tento týden ocenil žáky základních a středních škol, kteří natočili nejlepší videoklipy nejen o tom, jak se vypořádat se šikanou, ale také se stále častější kyberšikanou.
Jak se vypořádat se šikanou | Video: MŠMT

Do soutěže se podle ministerstva zapojili jednotlivci, i celé třídy či školy. Jejich úkolem bylo zajímavě vystihnout hlavní zásady návodu ministerstva, jak se má postupovat proti agresivnímu chování a ubližování některých dětí jiným spolužákům. Děti přitom měly spolupracovat i se školními metodiky prevence. Porota hodnotila kvalitu zpracování i obsah, nápaditost a originalitu videí.

Na prvním místě v kategorii pro druhý stupeň základních škol se umístil se svým videem Patrik Bílý ze Základní školy v Kaplici na Českokrumlovsku (viz úvodní video). V kategorii pro střední školy vyhrála Natálie Divincová ze Střední pedagogické školy a Střední zdravotnické školy v Krnově.

Jak se vypořádat se šikanou | Video: MŠMT

Ocenění pro druhá a třetí místa převzali Tina Pumprlová ze ZŠ v Brně-Medlánky, žákovský parlament ZŠ z Úštěku na Litoměřicku, Filip Špinka a Štěpán Hartl z vyšší odborné a střední školy v Litomyšli a třídní práce sportovního gymnázia z Brna.

Jak se vypořádat se šikanou | Video: MŠMT

Podle ministra Plagy je soutěž jednou z možností, jak o tématu šikany informovat srozumitelnou formou. "Je pro nás důležité, aby se o těchto věcech mluvilo," řekl.

Jak se vypořádat se šikanou | Video: MŠMT

To, že šikana a špatné mezilidské vztahy zůstávají na školách jedním z největších problémů, potvrdila i výroční zpráva školského ombudsmana Ladislava Hrzala za období mezi zářím 2017 a zářím 2018. Podle ní počet stížností na problémy s šikanou proti předchozímu roku mírně vzrostl. Hrzal jich řešil 46. Školy podle něj šikanu často řeší nedostatečně a obvykle nepřikládají význam jejím prvním náznakům.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Fotbalisté Mladé Boleslavi vyhráli Tipsport ligu

Zimní Tipsport ligu vyhráli fotbalisté Mladé Boleslavi. V dnešním finále závěrečného turnaje na Maltě porazili obhájce prvenství z druholigového Brna, když o druhém triumfu v historii rozhodli 4:3 v penaltovém rozstřelu. V normální hrací době skončil zápas 1:1.

Boleslav nastoupila bez záložníka Marka Matějovského, který si v sobotním semifinále s Dunajskou Stredou přetrhnul achilovku a čeká ho několikaměsíční pauza. Ale i bez zkušeného záložníka se v nastavení prvního poločasu ujali vedení zásluhou Tomáše Wágnera.

Brno však po přestávce vyrovnalo díky brance Adama Fouska a o vítězi musely rozhodnout penalty. V nich Mladá Boleslav uspěla 4:3 a zimní turnaj vyhrála podruhé. Poprvé středočeský celek v Tipsport lize zvítězil v roce 2017. Zbrojovka naopak promarnila šanci získat třetí triumf za sebou.

Také utkání o třetí místo musely rozhodnout pokutové kopy, ve kterých Ostrava nestačila na Dunajskou Stredu. Baník prohrával od 56. minuty po brance Erica Davise, o vyrovnání se postaral střídající Tomáš Smola. V penaltách pak Slezané prohráli 4:5.

Další zprávy