Podívejte se na nejlepší videoklipy o šikaně, která natočili sami žáci

ČTK ČTK
27. 6. 2019 17:21
Je to zajímavý způsob, jak zviditelnit důležité téma šikany na školách, řekl o soutěži Zatočme s šikanou ministr školství Robert Plaga (ANO). Tento týden ocenil žáky základních a středních škol, kteří natočili nejlepší videoklipy nejen o tom, jak se vypořádat se šikanou, ale také se stále častější kyberšikanou.
Jak se vypořádat se šikanou | Video: MŠMT

Do soutěže se podle ministerstva zapojili jednotlivci, i celé třídy či školy. Jejich úkolem bylo zajímavě vystihnout hlavní zásady návodu ministerstva, jak se má postupovat proti agresivnímu chování a ubližování některých dětí jiným spolužákům. Děti přitom měly spolupracovat i se školními metodiky prevence. Porota hodnotila kvalitu zpracování i obsah, nápaditost a originalitu videí.

Na prvním místě v kategorii pro druhý stupeň základních škol se umístil se svým videem Patrik Bílý ze Základní školy v Kaplici na Českokrumlovsku (viz úvodní video). V kategorii pro střední školy vyhrála Natálie Divincová ze Střední pedagogické školy a Střední zdravotnické školy v Krnově.

Jak se vypořádat se šikanou | Video: MŠMT

Ocenění pro druhá a třetí místa převzali Tina Pumprlová ze ZŠ v Brně-Medlánky, žákovský parlament ZŠ z Úštěku na Litoměřicku, Filip Špinka a Štěpán Hartl z vyšší odborné a střední školy v Litomyšli a třídní práce sportovního gymnázia z Brna.

Jak se vypořádat se šikanou | Video: MŠMT

Podle ministra Plagy je soutěž jednou z možností, jak o tématu šikany informovat srozumitelnou formou. "Je pro nás důležité, aby se o těchto věcech mluvilo," řekl.

Jak se vypořádat se šikanou | Video: MŠMT

To, že šikana a špatné mezilidské vztahy zůstávají na školách jedním z největších problémů, potvrdila i výroční zpráva školského ombudsmana Ladislava Hrzala za období mezi zářím 2017 a zářím 2018. Podle ní počet stížností na problémy s šikanou proti předchozímu roku mírně vzrostl. Hrzal jich řešil 46. Školy podle něj šikanu často řeší nedostatečně a obvykle nepřikládají význam jejím prvním náznakům.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy