Rath: Pelikán vyvíjí na soudy nátlak. Jak se dostaly miliony do krabice, jsem se ještě nedozvěděl

Marek Pokorný Marek Pokorný
21. 12. 2016 15:12
Bývalý středočeský hejtman David Rath obvinil ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, že v jeho kauze vyvíjí politický nátlak na soudy a soudce. Někdejší sociálnědemokratický politik kritizuje ministrovy výroky k rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, který zrušil loňský verdikt v jeho korupční kauze. "Demaskoval se tím jako jeden ze spolutvůrců politického procesu," říká Rath v e-mailovém rozhovoru pro Aktuálně.cz. Nadále zpochybňuje pořízené odposlechy a stále údajně neví, jak se do jeho krabice od vína dostalo sedm milionů korun.
David Rath.
David Rath. | Foto: Aktuálně.cz

Aktuálně.cz: Jak reagujete na rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, který zrušil vaše prvoinstanční odsouzení? Četl jste už odůvodnění?

David Rath: Ano četl. Je to velmi odborná právní věc. Jako právní laik to vnímám tak, že nezákonně pořízený důkaz nemůže být použit. Na nezákonnost, vadnost a protiústavnost kauzy upozorňujeme od začátku. Konečně i Ústavní soud jasně konstatoval, že postup státního zastupitelství byl protiústavní. Jako právního laika mě zarazilo, že jasný názor ústavních soudců se neodrazil už dřív v rozhodnutí. Pochopil jsem, že právo je věc velmi složitá a laik mu jen těžko rozumí.

Ale vámi zmíněné rozhodnutí Ústavního soudu se týkalo způsobu prodlužování vazby, ne odposlechů. Vaše stížnosti na odposlechy Ústavní soud naopak opakovaně zamítl. Byť napadaly především místní příslušnost, a ne nedostatečné odůvodnění. Kdyby tam ale Ústavní soud tuto vadu viděl, pravděpodobně by ji zmínil.

Vaše informace nejsou úplné. Ústavní soud mi dal ve svém odůvodnění za pravdu. Dále to Ústavní soud potvrdil i nedávno, když konstatoval, že praxe účelového přesouvání místní příslušnosti je protiústavní. Naopak mě zaráží, že je to dnes státním zastupitelstvím, ale i vrchním soudem interpretováno jako věc, která platí až od rozhodnutí Ústavního soudu.

Ale i Ústavní soud výslovně uvedl, že tento jeho výklad nemá zpětný dopad a je pouze pro budoucí rozhodování.

Laicky a logicky – když je nějaký postup shledán protiústavním, tak takovým byl vždycky při platnosti stejné ústavy.

Jak žalobci, tak ministr spravedlnosti Robert Pelikán rozhodnutí a odůvodnění vrchního soudu označují za exces. Tvrdí, že případné nedostatky v odůvodnění rozhodnutí o povolení odposlechů nemohou být samy o sobě důvodem pro jeho zrušení.

Ministr Pelikán vyvíjí politický nátlak na soudy a soudce. Demaskoval se tím jako jeden ze spolutvůrců politického procesu. O stížnosti na porušení zákona hovořil jen pár hodin poté, co jsme dostali rozsudek. Jak se k němu dostal on? Jak ho stihl okamžitě přečíst a seznámit se s 100 000 stranami spisu? To je práce na týdny, spíš měsíce. Pelikán měl hned jasno, jako v kauze Čapí hnízdo, kde ještě před začátkem vyšetřování prohlašoval, že se dotační podvod nestal. Slušelo by mu to v padesátých letech, tehdy taky přesně věděli, jaké je zadání.

Myslím si, že tato dvě jeho veřejná vystoupení z něj činí nedůvěryhodnou postavu oddaně sloužící svému pánu. Zajímavé je, že média nevidí problém v tomto jasném politickém nátlaku na soud. Soudy mají být asi nezávislé jen někdy.

Ale ty odposlechy a jejich obsah jsou přece jasné, a to i přes možné nedostatečné odůvodnění. A ty nalezené desítky milionů také. Nebo snad ne?

Pokud jste ty odposlechy slyšel, pak máte nadpřirozený sluch jako ti, co je přepisovali. Nikdo jiný jim totiž pro naprostou nesrozumitelnost nerozumí. Problém už je, že nelze spolehlivě srovnat, co je na nahrávce a zda to odpovídá přepisu. Je prokázáno, i soudním znalcem, že neodpovídá. Bohužel si nikdo nedá práci a nezkusí si to poslechnout. Všichni jen přebírají vytržené části z nějakých přepisů. Mimochodem, víte vůbec, že přepis není důkaz? Myslím si, že to 99 procent lidí vůbec netuší. 

U mě žádné desítky milionů nalezeny nebyly, podsouváte mi něco, co se mnou nesouvisí. Pokud se opíráte o přepisy odposlechů, pak byste mohl vědět, že na nich je zaznamenáno, jak dostávám krabici s vínem. Jak se dostalo několik milionů dovnitř, jsem se nedozvěděl ani v průběhu soudního líčení.

 

Právě se děje

před 4 minutami

V ČR žije 10,68 milionu lidí, počet obyvatel vzrostl za tři čtvrtě roku o více než 31 tisíc

Počet obyvatel České republiky za letošních devět měsíců vzrostl o 31 400 na 10,68 milionu. Ovlivnila to zejména zahraniční migrace. Narozených bylo více než zemřelých.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy