Rath: Pelikán vyvíjí na soudy nátlak. Jak se dostaly miliony do krabice, jsem se ještě nedozvěděl

Marek Pokorný Marek Pokorný
21. 12. 2016 15:12
Bývalý středočeský hejtman David Rath obvinil ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, že v jeho kauze vyvíjí politický nátlak na soudy a soudce. Někdejší sociálnědemokratický politik kritizuje ministrovy výroky k rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, který zrušil loňský verdikt v jeho korupční kauze. "Demaskoval se tím jako jeden ze spolutvůrců politického procesu," říká Rath v e-mailovém rozhovoru pro Aktuálně.cz. Nadále zpochybňuje pořízené odposlechy a stále údajně neví, jak se do jeho krabice od vína dostalo sedm milionů korun.
David Rath.
David Rath. | Foto: Aktuálně.cz

Aktuálně.cz: Jak reagujete na rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, který zrušil vaše prvoinstanční odsouzení? Četl jste už odůvodnění?

David Rath: Ano četl. Je to velmi odborná právní věc. Jako právní laik to vnímám tak, že nezákonně pořízený důkaz nemůže být použit. Na nezákonnost, vadnost a protiústavnost kauzy upozorňujeme od začátku. Konečně i Ústavní soud jasně konstatoval, že postup státního zastupitelství byl protiústavní. Jako právního laika mě zarazilo, že jasný názor ústavních soudců se neodrazil už dřív v rozhodnutí. Pochopil jsem, že právo je věc velmi složitá a laik mu jen těžko rozumí.

Ale vámi zmíněné rozhodnutí Ústavního soudu se týkalo způsobu prodlužování vazby, ne odposlechů. Vaše stížnosti na odposlechy Ústavní soud naopak opakovaně zamítl. Byť napadaly především místní příslušnost, a ne nedostatečné odůvodnění. Kdyby tam ale Ústavní soud tuto vadu viděl, pravděpodobně by ji zmínil.

Vaše informace nejsou úplné. Ústavní soud mi dal ve svém odůvodnění za pravdu. Dále to Ústavní soud potvrdil i nedávno, když konstatoval, že praxe účelového přesouvání místní příslušnosti je protiústavní. Naopak mě zaráží, že je to dnes státním zastupitelstvím, ale i vrchním soudem interpretováno jako věc, která platí až od rozhodnutí Ústavního soudu.

Ale i Ústavní soud výslovně uvedl, že tento jeho výklad nemá zpětný dopad a je pouze pro budoucí rozhodování.

Laicky a logicky – když je nějaký postup shledán protiústavním, tak takovým byl vždycky při platnosti stejné ústavy.

Jak žalobci, tak ministr spravedlnosti Robert Pelikán rozhodnutí a odůvodnění vrchního soudu označují za exces. Tvrdí, že případné nedostatky v odůvodnění rozhodnutí o povolení odposlechů nemohou být samy o sobě důvodem pro jeho zrušení.

Ministr Pelikán vyvíjí politický nátlak na soudy a soudce. Demaskoval se tím jako jeden ze spolutvůrců politického procesu. O stížnosti na porušení zákona hovořil jen pár hodin poté, co jsme dostali rozsudek. Jak se k němu dostal on? Jak ho stihl okamžitě přečíst a seznámit se s 100 000 stranami spisu? To je práce na týdny, spíš měsíce. Pelikán měl hned jasno, jako v kauze Čapí hnízdo, kde ještě před začátkem vyšetřování prohlašoval, že se dotační podvod nestal. Slušelo by mu to v padesátých letech, tehdy taky přesně věděli, jaké je zadání.

Myslím si, že tato dvě jeho veřejná vystoupení z něj činí nedůvěryhodnou postavu oddaně sloužící svému pánu. Zajímavé je, že média nevidí problém v tomto jasném politickém nátlaku na soud. Soudy mají být asi nezávislé jen někdy.

Ale ty odposlechy a jejich obsah jsou přece jasné, a to i přes možné nedostatečné odůvodnění. A ty nalezené desítky milionů také. Nebo snad ne?

Pokud jste ty odposlechy slyšel, pak máte nadpřirozený sluch jako ti, co je přepisovali. Nikdo jiný jim totiž pro naprostou nesrozumitelnost nerozumí. Problém už je, že nelze spolehlivě srovnat, co je na nahrávce a zda to odpovídá přepisu. Je prokázáno, i soudním znalcem, že neodpovídá. Bohužel si nikdo nedá práci a nezkusí si to poslechnout. Všichni jen přebírají vytržené části z nějakých přepisů. Mimochodem, víte vůbec, že přepis není důkaz? Myslím si, že to 99 procent lidí vůbec netuší. 

U mě žádné desítky milionů nalezeny nebyly, podsouváte mi něco, co se mnou nesouvisí. Pokud se opíráte o přepisy odposlechů, pak byste mohl vědět, že na nich je zaznamenáno, jak dostávám krabici s vínem. Jak se dostalo několik milionů dovnitř, jsem se nedozvěděl ani v průběhu soudního líčení.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy