Ministr obrany Metnar otočil, historikovi Stehlíkovi nabídne setrvání v armádě

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 18. 11. 2019 20:08
Ministr obrany Lubomír Metnar nabídl historikovi Eduardu Stehlíkovi, aby setrval v armádě. Uznávaný vojenský historik vede na ministerstvu odbor pro válečné veterány. Koncem roku mu ale měla služba v armádě skončit. Současně chystal resort reorganizaci, podle níž měl odbor nově vést civilista. V důsledku by to znamenalo odchod uznávaného historika z ministerstva.
Foto: Jan Gazdík

Po aktuálním Metnarově rozhodnutí by mohl Stehlík zůstat ve funkci ředitele odboru za současného setrvání v armádě. "Ministr obrany Lubomír Metnar se rozhodl revidovat původní návrh a zachovat současnou podobou odboru pro válečné veterány," sdělil Aktuálně.cz mluvčí resortu Jan Pejšek. "Plukovníku Eduardu Stehlíkovi bude v této souvislosti nabídnuto prodloužení závazku vojáka z povolání," dodal Pejšek.

Možný Stehlíkův konec v armádě i v resortu spustil kritickou reakci několika politiků, ozval se proti němu i premiér Andrej Babiš. Ministr Metnar na tyto hlasy uslyšel. Stehlík nechtěl obrat svého šéfa komentovat. "V tuto chvíli se k tomu nechci vyjadřovat, zatím je to jen prohlášení," sdělil Aktuálně.cz. V čele zmíněného odboru stojí od března 2014.

Jeho služební poměr v armádě se má završit 31. prosince, na což upozornil týdeník Euro. V rámci širších změn v počtu zaměstnanců ve státní správě, tzv. systemizace, mělo dojít k redukci míst i na ministerstvu obrany. Resort chtěl odbor pro válečné veterány zeštíhlit ze tří oddělení na dvě. Současně se plánoval vrátit k poměrům před nástupem Stehlíka, tedy že odbor povede civilista.

Metnar předloží změnu v příštích týdnech

O plánovaných změnách mělo vedení resortu podle informací Aktuálně.cz informovat Stehlíka už v září letošního roku. Na svém pondělním jednání je navzdory současnému obratu vláda schválila. Podle mluvčího resortu Pejška nechtěl Metnar brzdit změny i v ostatních resortech, jichž se systemizace týká. Kvůli snaze udržet uznávaného historika v resortu tak pošle kabinetu novou předlohu.

"V následujících týdnech předloží vládě návrh úpravy systemizace i struktury ministerstva obrany na rok 2020, který toto jeho rozhodnutí bude reflektovat," sdělil Aktuálně.cz mluvčí Pejšek. Sám Stehlík po prvotních informacích o konci své služby mluvil o tom, že jeho odbor by měl bez ohledu na jméno vést voják. Náplní šéfa oboru je s vojáky jednat, včetně s šéfy takových odborů v jiných zemích, přičemž civilista by to měl těžké, jelikož není "jedním z nich."

Plukovník Eduard Stehlík je uznávaným vojenským historikem, v letech 1992 až 2012 působil ve Vojenském historickém ústavu. Svého času byl zástupcem ředitele. V letech 2012 až 2013 byl prvním náměstkem Ústavu pro studium totalitních režimů. Od června 2014 působí v radě ústavu. 3. března 2014 se stal ředitelem odboru pro válečné veterány, z tohoto titulu třeba jedná s ruskou stranou o péči o tamější hroby československých legionářů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

Salačův tým zvolil stejnou strategii jako ve třetím tréninku, vyjel na použitých pneumatikách. "Jen abych si to objel a zjistil, jaké jsou podmínky na trati a jak funguje tlak na té teplotě, jaká zrovna je. Pak jsme dali nové pneumatiky, první kolo jsem měl docela dobře rozjeté, ale pak jsem dostal highsider, tím to kolo pro mě skončilo," popsal.

Ve druhém si prožil totéž. "Bylo ještě rychlejší, ale bohužel jsem dostal další highsider a vyjel jsem mimo track limits. To kolo jsem dojel, myslím si, že i čas by stačil na postup do Q2. Když jsem najížděl do posledního kola, měl jsem dobrý pocit, že to vyjde, ale zase tam byla žlutá vlajka," uvedl. "Kvalifikaci jsme tedy opět prokaučovali, ale myslím si, že není nic ztraceného. Jsem tady hodně silný, dovedu jet rychle sám, to je důležité. Už se těším na zítřejší závod, bude to stíhací jízda," dodal Salač.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

Moto2: 1. R. Fernández (Šp./Kalex) 1:36,264, 2. Lowes (Brit./Kalex) -0,351, 3. A. Fernández (Šp./Kalex) -0,524.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy