Ministr obrany Metnar otočil, historikovi Stehlíkovi nabídne setrvání v armádě

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 18. 11. 2019 20:08
Ministr obrany Lubomír Metnar nabídl historikovi Eduardu Stehlíkovi, aby setrval v armádě. Uznávaný vojenský historik vede na ministerstvu odbor pro válečné veterány. Koncem roku mu ale měla služba v armádě skončit. Současně chystal resort reorganizaci, podle níž měl odbor nově vést civilista. V důsledku by to znamenalo odchod uznávaného historika z ministerstva.
Foto: Jan Gazdík

Po aktuálním Metnarově rozhodnutí by mohl Stehlík zůstat ve funkci ředitele odboru za současného setrvání v armádě. "Ministr obrany Lubomír Metnar se rozhodl revidovat původní návrh a zachovat současnou podobou odboru pro válečné veterány," sdělil Aktuálně.cz mluvčí resortu Jan Pejšek. "Plukovníku Eduardu Stehlíkovi bude v této souvislosti nabídnuto prodloužení závazku vojáka z povolání," dodal Pejšek.

Možný Stehlíkův konec v armádě i v resortu spustil kritickou reakci několika politiků, ozval se proti němu i premiér Andrej Babiš. Ministr Metnar na tyto hlasy uslyšel. Stehlík nechtěl obrat svého šéfa komentovat. "V tuto chvíli se k tomu nechci vyjadřovat, zatím je to jen prohlášení," sdělil Aktuálně.cz. V čele zmíněného odboru stojí od března 2014.

Jeho služební poměr v armádě se má završit 31. prosince, na což upozornil týdeník Euro. V rámci širších změn v počtu zaměstnanců ve státní správě, tzv. systemizace, mělo dojít k redukci míst i na ministerstvu obrany. Resort chtěl odbor pro válečné veterány zeštíhlit ze tří oddělení na dvě. Současně se plánoval vrátit k poměrům před nástupem Stehlíka, tedy že odbor povede civilista.

Metnar předloží změnu v příštích týdnech

O plánovaných změnách mělo vedení resortu podle informací Aktuálně.cz informovat Stehlíka už v září letošního roku. Na svém pondělním jednání je navzdory současnému obratu vláda schválila. Podle mluvčího resortu Pejška nechtěl Metnar brzdit změny i v ostatních resortech, jichž se systemizace týká. Kvůli snaze udržet uznávaného historika v resortu tak pošle kabinetu novou předlohu.

"V následujících týdnech předloží vládě návrh úpravy systemizace i struktury ministerstva obrany na rok 2020, který toto jeho rozhodnutí bude reflektovat," sdělil Aktuálně.cz mluvčí Pejšek. Sám Stehlík po prvotních informacích o konci své služby mluvil o tom, že jeho odbor by měl bez ohledu na jméno vést voják. Náplní šéfa oboru je s vojáky jednat, včetně s šéfy takových odborů v jiných zemích, přičemž civilista by to měl těžké, jelikož není "jedním z nich."

Plukovník Eduard Stehlík je uznávaným vojenským historikem, v letech 1992 až 2012 působil ve Vojenském historickém ústavu. Svého času byl zástupcem ředitele. V letech 2012 až 2013 byl prvním náměstkem Ústavu pro studium totalitních režimů. Od června 2014 působí v radě ústavu. 3. března 2014 se stal ředitelem odboru pro válečné veterány, z tohoto titulu třeba jedná s ruskou stranou o péči o tamější hroby československých legionářů.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Vítězem festivalu Írán:ci se stal snímek Róná, Azímova matka

Vítězným snímkem festivalu Írán:ci se stal celovečerní film Róná, Azímova matka afghánského režiséra Džamšída Mahmúdího působícího v Íránu. Cenu diváků získal Zámek snů, jehož režisérem je Rezá Mirkarimi, jedna z nejuznávanějších postav soudobé íránské kinematografie. Výsledky pořadatelé oznámili v pražském kině Světozor. Festival představující íránskou celovečerní, dokumentární i krátkou tvorbu se v úterý a ve středu přesouvá do Brna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy