Ministr obrany Metnar otočil, historikovi Stehlíkovi nabídne setrvání v armádě

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 18. 11. 2019 20:08
Ministr obrany Lubomír Metnar nabídl historikovi Eduardu Stehlíkovi, aby setrval v armádě. Uznávaný vojenský historik vede na ministerstvu odbor pro válečné veterány. Koncem roku mu ale měla služba v armádě skončit. Současně chystal resort reorganizaci, podle níž měl odbor nově vést civilista. V důsledku by to znamenalo odchod uznávaného historika z ministerstva.
Foto: Jan Gazdík

Po aktuálním Metnarově rozhodnutí by mohl Stehlík zůstat ve funkci ředitele odboru za současného setrvání v armádě. "Ministr obrany Lubomír Metnar se rozhodl revidovat původní návrh a zachovat současnou podobou odboru pro válečné veterány," sdělil Aktuálně.cz mluvčí resortu Jan Pejšek. "Plukovníku Eduardu Stehlíkovi bude v této souvislosti nabídnuto prodloužení závazku vojáka z povolání," dodal Pejšek.

Možný Stehlíkův konec v armádě i v resortu spustil kritickou reakci několika politiků, ozval se proti němu i premiér Andrej Babiš. Ministr Metnar na tyto hlasy uslyšel. Stehlík nechtěl obrat svého šéfa komentovat. "V tuto chvíli se k tomu nechci vyjadřovat, zatím je to jen prohlášení," sdělil Aktuálně.cz. V čele zmíněného odboru stojí od března 2014.

Jeho služební poměr v armádě se má završit 31. prosince, na což upozornil týdeník Euro. V rámci širších změn v počtu zaměstnanců ve státní správě, tzv. systemizace, mělo dojít k redukci míst i na ministerstvu obrany. Resort chtěl odbor pro válečné veterány zeštíhlit ze tří oddělení na dvě. Současně se plánoval vrátit k poměrům před nástupem Stehlíka, tedy že odbor povede civilista.

Metnar předloží změnu v příštích týdnech

O plánovaných změnách mělo vedení resortu podle informací Aktuálně.cz informovat Stehlíka už v září letošního roku. Na svém pondělním jednání je navzdory současnému obratu vláda schválila. Podle mluvčího resortu Pejška nechtěl Metnar brzdit změny i v ostatních resortech, jichž se systemizace týká. Kvůli snaze udržet uznávaného historika v resortu tak pošle kabinetu novou předlohu.

"V následujících týdnech předloží vládě návrh úpravy systemizace i struktury ministerstva obrany na rok 2020, který toto jeho rozhodnutí bude reflektovat," sdělil Aktuálně.cz mluvčí Pejšek. Sám Stehlík po prvotních informacích o konci své služby mluvil o tom, že jeho odbor by měl bez ohledu na jméno vést voják. Náplní šéfa oboru je s vojáky jednat, včetně s šéfy takových odborů v jiných zemích, přičemž civilista by to měl těžké, jelikož není "jedním z nich."

Plukovník Eduard Stehlík je uznávaným vojenským historikem, v letech 1992 až 2012 působil ve Vojenském historickém ústavu. Svého času byl zástupcem ředitele. V letech 2012 až 2013 byl prvním náměstkem Ústavu pro studium totalitních režimů. Od června 2014 působí v radě ústavu. 3. března 2014 se stal ředitelem odboru pro válečné veterány, z tohoto titulu třeba jedná s ruskou stranou o péči o tamější hroby československých legionářů.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu v Horním Slavkově, poblíž místa činu zadržela šedesátiletého muže

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu, která se stala v sobotu v Horním Slavkově na Sokolovsku. Nedaleko místa činu zadržela podezřelého šedesátiletého muže, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Vražda se stala ve večerních hodinách. "Na odlehlém místě policisté u osobního automobilu nalezli dvě osoby bez známek života. Provedeným ohledáním za přítomnosti soudního lékaře bylo zjištěno, že obě osoby zemřely násilnou smrtí. O několik desítek metrů od vozidla byl zadržen podezřelý šedesátiletý muž," popsal Kopřiva.

Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy a na případu dál pracují. Vzhledem k počáteční fázi vyšetřování nechce policie zatím bližší podrobnosti zveřejňovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy