Ministr kritizuje lékaře, kteří pustili vražedkyni ze Žďáru

ČTK ČTK
14. 10. 2014 18:55
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček zpochybnil postup lékařů a soudu při propuštění ženy, která vraždila ve Žďáru nad Sázavou z psychiatrické nemocnice v Opavě.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček chce prověřit, proč lékaři z opavské psychiatrické nemocnice navrhli pustit duševně nemocnou ženu, která v úterý vraždila ve škole ve Žďáru na Sázavou. Kritizoval i postup opavského okresního soudu, který její propuštění schválil. Podle něj totiž soudci stačil jeden kladný posudek, další prý nepožadoval. Věří, že dnešní případ povede ke změnám.

"Přístupem soudu byl překvapen," uvedl Němeček.

Vzhledem k tomu, že nemocná žena už měla za sebou podobný incident, očekával by, že soudce bude v takovém případě žádat kladných znaleckých posudků hned několik. "To, co se stalo, evidentně dokumentuje, že ten postup není v pořádku," řekl České televizi ministr. Dodal, že na středu si pozval ředitele opavské psychiatrické nemocnice a o přístupu soudů chce mluvit s ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou.

První náměstek ministryně Robert Pelikán pro Českou televizi dodal, že pokud měl soudce při rozhodování o propuštění z ochranného léčení k dispozici znalecký posudek a vyjádření psychiatrické léčebny, pak udělal vše, co mohl.

"Soudce se v dané situaci musí spolehnout na znalecké posudky. Obávám se, že justice samotná s tím mnoho neudělá," uvedl. Doplnil, že pokud by ministerstvo zjistilo možnost nějaké systémové změny, provede ji. Jako jednu z úvah zmínil to, že by si soudci v obdobných případech museli vyžádat dva znalecké posudky, nikoliv jen jeden.

Ministr Němeček chce vyvodit "jasnou odpovědnost", pokud ředitel opavské léčebny ve středu postup tamních lékařů přesvědčivě neobhájí.

"Vím, že to byla naše bývalá pacientka," řekl ředitel Psychiatrické nemocnice Opava Ivan Drábek. Podle něj nemocnice postupovala správně, když požádala o propuštění ženy z ústavní léčby. "Musíme takto postupovat, když důvody ústavní léčby pominou. Důvody pro umístění do detenčního ústavu jsme neshledali," uvedl.

 

Právě se děje

Další zprávy