Ministr končí, na rozloučenou si dal stamilionový tendr

Sabina Slonková
7. 6. 2010 6:00
O zakázky na poslední chvíli se zajímal i premiér Jan Fischer
Jakub Šebesta. V úřadu končí, přesto "eráru" ještě pustí žilou
Jakub Šebesta. V úřadu končí, přesto "eráru" ještě pustí žilou | Foto: MZe

Infobox
Autor fotografie: MZe

Praha - Jeho tým odpočítává poslední dny v čele ministerstva zemědělství, a přece v tichosti rozjel více než čtvrtmiliardovou zakázku.

Úřad Jakuba Šebesty, jehož nominovala do vlády ČSSD, vypsal týden před volbami výběrové řízení na informační systémy za celkem 270 milionů korun. Vítěz má být vybrán v polovině července a je pravděpodobné, že v té době ještě stále bude Šebesta ministerstvo řídit.

Proč ten spěch? Ministerstvo odmítá, že by důvodem bylo chystaný Šebestův odchod z čela resortu. Oficiální zdůvodnění zní: skončila nám dosavadní smlouva.

"Skončila platnost smlouvy s Telefonicou, která zahrnovala služby - patří tam systémová integrace, podpora projektové kanceláře a informační bezpečnost ministerstva zemědělství - a z toho důvodu bylo potřeba vypsat novou zakázku," konstatovala mluvčí ministerstva Dita Vrbová.

Jenže smlouva skončila už v březnu a zakázku ministerstvo zveřejnilo na centrální adrese až v květnu. Otázku, proč se na konec kontraktu nepřipravilo v dostatečném předstihu a vše nechalo na poslední chvíli, nechal resort bez odpovědi.

Každý milion dobrý

Nejde přitom o jedinou zakázku na poslední chvíli, byť v této jde o stovky milionů.

Před pár týdny se Šebestův úřad ještě rozhodl utratit devět milionů za propagaci ministerstva zemědělství pro příští dva roky.

Nynějšího týmu už se to přitom týkat nebude a nový ministr může mít o marketingu zcela jinou představu. Zakázku na komplexní zajištění grafických a tiskových služeb pro informační a prezentační materiály ministerstva resort zveřejnil na Centrální adrese 14. května.

Řešil to i Fischer

Jakub Šebesta se tak zařadil po bok ministrů, kteří těsně před svým odchodem z úřadu utrácejí státní miliony.

Podobně ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová (nominovaná za ODS) nyní dokončuje dvoumiliardovou zakázku na takzvané domácí vězení.

Čelí kvůli němu podezření, že tendr nechává ovlivňovat externí poradenskou kanceláří, v níž pracuje její předchůdce a Topolánkův poradce Pavel Němec. Jeho kanceláři chce ministerstvo nadto svěřit pro příští roky další externí poradenské služby.

Fischer si všiml

Všechny podobné zakázky mají jeden společný rys: jsou neprůhledné. A politici kvůli nim pak často musí vysvětlovat, zda jejich rozhodování neovlivnil zákulistní lobbing či úplatky.

Zakázkami na poslední chvíli se podle zjištění Aktuálně.cz zabýval i premiér Jan Fischer, který si nechal zpracovat právní analýzy, zda lze podobným aktivitám ministrů v jeho kabinetu zabránit.

"Bohužel ale nejde, žádná pojistka neexistuje. Samozřejmě: premiér i v demisi se může pokusit takového ministra odvolat, poslední slovo má ale stejně prezident, který takový krok nemusí schválit," uvedl jeden ze spolupracovníků premiéra Fischera.

Premiér tak pouze před pár dny oznámil, že se jeho kabinet zdrží jakýchkoli zásadnějších rozhodnutí.

Lachnit, Kühnl a spol.

Současní ministři přitom v této "disciplíně" nejsou nijak výjimeční. I jejich předchůdci často na poslední chvíli pouštěli "éráru" žilou.

Mezi nejkřiklavější případy patřil například podpis Petra Lachnita, kterým tento sociální demokrat v den demise za ministerstvo pro místní rozvoj prodloužil krajně nevýhodné pronájmy státních budov. Stát na nich podle následných auditů tratil desítky milionů.

Své už musel vysvětlovat i Karel Kühnl, který coby ministr obrany těsně po minulých volbách podepsal kontrakt na dodávku dvou set transportérů Pandur.

 

Právě se děje

Další zprávy