Ministr Kohout vrací do úřadu hrdinu Srbovy éry

Jan Němec Jan Němec
6. 8. 2013 8:00
I v Černínském paláci se obměňuje personál. Změny to nejsou rozsáhlé, ale důležité.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ministr zahraničí v Rusnokově vládě Jan Kohout stejně jako jeho kolegové obměňuje v resortu klíčové pozice, aniž by byl ve funkci potvrzen Parlamentem.

Podle deníku Insider už stačil vyměnit vedení generální inspekce svého ministerstva, což je kontrolní orgán, který podle reglementu dohlíží, aby se v diplomacii po všech stránkách dodržovaly předpisy, a dosadil jména hodná pozoru.

Do čela inspekce především vrátil Vladimíra Válkyho, kterého předtím v dubnu 2011 vyhodil Karel Schwarzenberg po známé aféře s údajně předraženými počítačovými zakázkami pro resort zahraničí.

Kohoutův předchůdce to udělal s vysvětlením, že potřebuje někoho, kdo by postupoval "razantněji".

"Dalším návratem na ministerstvo je pak jmenování Válkyho zástupce - tím se nově stal František Lhota, který inspekci řídil jako ředitel v nechvalně známé éře ministra Jana Kavana a jeho generálního sekretáře Karla Srby," píše Insider. Tedy člověka, který seděl několik let ve vězení za přípravu vraždy novinářky Sabiny Slonkové (v roce 2010 byl po osmi letech podmíněně propuštěn z vězení) a s nímž se táhly případy řady podivných zakázek, za všechny snad jmenujme Český dům (trestní stíhání letos v lednu zastavila Klausova amnestie) nebo kauzu zámku Štiřín (byl zproštěn viny).

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy