Ministr Kohout vrací do úřadu hrdinu Srbovy éry

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
6. 8. 2013 8:00
I v Černínském paláci se obměňuje personál. Změny to nejsou rozsáhlé, ale důležité.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ministr zahraničí v Rusnokově vládě Jan Kohout stejně jako jeho kolegové obměňuje v resortu klíčové pozice, aniž by byl ve funkci potvrzen Parlamentem.

Podle deníku Insider už stačil vyměnit vedení generální inspekce svého ministerstva, což je kontrolní orgán, který podle reglementu dohlíží, aby se v diplomacii po všech stránkách dodržovaly předpisy, a dosadil jména hodná pozoru.

Do čela inspekce především vrátil Vladimíra Válkyho, kterého předtím v dubnu 2011 vyhodil Karel Schwarzenberg po známé aféře s údajně předraženými počítačovými zakázkami pro resort zahraničí.

Kohoutův předchůdce to udělal s vysvětlením, že potřebuje někoho, kdo by postupoval "razantněji".

"Dalším návratem na ministerstvo je pak jmenování Válkyho zástupce - tím se nově stal František Lhota, který inspekci řídil jako ředitel v nechvalně známé éře ministra Jana Kavana a jeho generálního sekretáře Karla Srby," píše Insider. Tedy člověka, který seděl několik let ve vězení za přípravu vraždy novinářky Sabiny Slonkové (v roce 2010 byl po osmi letech podmíněně propuštěn z vězení) a s nímž se táhly případy řady podivných zakázek, za všechny snad jmenujme Český dům (trestní stíhání letos v lednu zastavila Klausova amnestie) nebo kauzu zámku Štiřín (byl zproštěn viny).

 

Právě se děje

Další zprávy