Ministr Klimkin: Filip říká absurdity. Ukrajinci proti invazi aktivně protestovali, jen KSČM to neví

Michael Švec Michael Švec
17. 8. 2018 10:59
Filip v nedávném rozhovoru pro britský The Guardian tvrdil, že historie roku 1968 je "ze sta procent zfalšována" a že je založena na protiruských postojích.
Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin.
Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin. | Foto: Wikimedia

Kyjev - Vyjádření šéfa komunistů Vojtěcha Filipa, podle nějž hlavní roli v okupaci Československa hráli Ukrajinci, má mezinárodní dohru. Za "naprostou absurditu" jeho slova ve čtvrtek označil ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin, podle nějž právě jeho krajané proti sovětské invazi v roce 1968 aktivně protestovali.

"Obvinění, která pronesl lídr českých komunistů, že Ukrajinci nesou vinu na potlačení pražského jara, jsou samozřejmě naprosto absurdní. Připomínám, že Ukrajinci jsou obětí komunistického režimu a také byli po mnoho století okupovaným národem," napsal Klimkin na svůj Facebook.

"Byli to Ukrajinci, kdo v bývalém Sovětském svazu proti okupaci Československa v roce 1968 aktivně protestoval a vyjadřoval Čechům a Slovákům solidaritu," napsal ministr a připomněl sovětského disidenta krymskotatarského původu Mustafu Džemileva, Vasyla Makucha, který se na protest proti sovětské okupaci ČSSR v Kyjevě upálil, a Zorjana Popadjuka, jenž v roce 1968 šířil nesouhlasné letáky.

Jména těchto disidentů podle Klimkina zná každý. "Kromě českých komunistů. Pro ně bohužel dosud ‚govorit Moskva‘," doplnil. "Jsem ale přesvědčen, že moudrý český národ, který ukázal své nejlepší kvality za pražského jara v roce 1968 i za sametové revoluce v roce 1989, dokáže i nyní rozeznat pravdu od otevřené lži," dodal.

Klimkin připomněl, že na Ukrajině je komunistická ideologie - stejně jako ta nacistická - zakázaná. "Jedna otázka mě ale dlouho zajímala: proč jsou komunistické strany, které ještě v některých zemích zůstávají, okouzleny romantickými komunistickými ideami? Vždyť režim sovětského fejkového komunismu dávno neexistuje a současné Rusko je zářným příkladem hospodářské nerovnosti a sociální nespravedlnosti," napsal.

"Zjevně proto, že vůbec nejde o komunismus a ideologii, ale o charakter ruského totalitarismu, který v podstatě zůstává neměnný za všech režimů - za carského, sovětského či putinského. Komunisté evidentně nadále vidí v nynějším ruském režimu cosi spřízněného," uzavřel diplomat.

Filip v nedávném rozhovoru pro britský The Guardian tvrdil, že historie roku 1968 je "ze sta procent zfalšována" a že je založena na protiruských postojích. "V sovětském politbyru byl v té době jediný Rus, který hlasoval proti (invazi). Brežněv byl z Ukrajiny. Hlavní silou invazních armád byli Ukrajinci," řekl Filip.

Jeho vyjádření kritizovala opozice, ale i předseda vlády Andrej Babiš, podle nějž "lidi říkali, že přišli Rusáci". Ukrajinská ambasáda v reakci české komunisty označila za "důsledného advokáta zločinů Ruska". Později také upozornila na některé nepravdy, jichž se Filip ve svém vyjádření dopustil.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy