Ministr Jurečka chce ve školách kromě mléka i mléčné výrobky

ČTK ČTK
26. 8. 2015 19:39
Marián Jurečka se také proti postupu obchodních řetězců, které podle něj dostatečně nepromítají snížení výrobních cen mléka do prodeje pro spotřebitele.
Ministr zemědělství Marian Jurečka
Ministr zemědělství Marian Jurečka | Foto: Vojtěch Marek

České Budějovice - Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) nesouhlasí s návrhem Evropského parlamentu, aby v projektu školního mléka bylo jen neochucené a neslazené mléko, chce tam i další mléčné výrobky. Jurečka to uvedl na středeční tiskové konferenci po jednání zástupců ministrů zemědělství Visegrádské skupiny v Českých Budějovicích.

Ohradil se také proti postupu obchodních řetězců, které podle něj dostatečně nepromítají snížení výrobních cen mléka do prodeje pro spotřebitele.

"Pro nás je i kvůli současnému stavu v sektoru mléka nepřijatelný návrh Evropského parlamentu ohledně projektu školního mléka, který by znamenal především výrazné zúžení nabídky podporovaných mléčných výrobků," řekl Jurečka.

Kritika i ze Slovenska

Návrh Evropského parlamentu označil za nelogický. S kritikou se přidala i státní tajemnice ministerstva zemědělství a rozvoje venkova Slovenské republiky Magdaléna Lacko-Bartošová. Podle ní by měla být nabídka rozšířená také například na další sýry a jogurty.

Ministr není ani pro omezení pouze slazených mlék, nebrání se ale diskuzi s odborníky na výživu o tom, jaký obsah cukru a tuku by měla obsahovat. "Kdo zná děti, tak ví, že prioritně sáhnou po slazeném výrobku. Celé dětství jsme pil kakao a nemyslím si, že by mi ten cukr nějak zásadně ublížil," dodal Jurečka.

Europarlament navrhuje také omezení projektu Ovoce do škol, i k těmto myšlenkám se staví ministr negativně. Ministr by si také přál zjednodušení administrativy projektů.

V loňském školním roce vzrostly dotace z 58 na 59 milionů korun, počet zapojených škol se pohyboval okolo 3000, program se týkal zhruba 590.000 žáků. Do programu se v posledních letech každoročně zapojuje asi polovina dětí těchto škol.

Program, který v jednodušší formě fungoval již před rokem 1989, znovu odstartoval v roce 1996 a byl ze začátku bez dotací. Stát na něj začal finančně přispívat v roce 1999, od vstupu země do EU v roce 2004 začala na školní mléko posílat peníze také unie.

Pro základní školy

Program byl původně určen pro žáky základních škol, od září 2009 mohou dotované mléčné výrobky konzumovat také děti z mateřských škol a studenti středních škol.

V současnosti je na evropském trhu mléka nadbytek v souvislosti s ruským embargem na dovoz evropského zboží, ale i kvůli zrušení mléčných kvót. Čeští producenti prodávají své výrobky pod výrobní cenou. Podle ministra ale obchodní řetězce snížení cen do cenovek na svých pultech nepromítly ve velké míře. "Je evidentní, že obchodní řetězce využívají situace ve svůj prospěch," řekl dnes ministr.

Ministerstvo ale nemá detailní přehled o tom, za kolik mlékárny řetězcům své produkty prodávají, orientuje se podle cen zemědělských výrobců a následných prodejních cen. Chtělo by tento problém řešit i na evropské úrovni.

Evropská unie by podle Jurečky a jeho dalších rezortních kolegů měla zvýšit intervenční nákupní ceny mléka. Dokonce by na tom podle něj mohla vydělat, kdyby mléčné produkty po několika letech zpětně prodala.

Ministři také jednali o správných postupech v hospodaření s půdou či o ochraně spotřebitelů před falšovanými potravinami.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy