Ministr Holcát i v demisi tlačí do systému miliardy

Radek Nohl Radek Nohl
22. 8. 2013 12:30
Sněmovna skončila, vláda nemá důvěru, ale Martin Holcát svůj plán nevzdává.
Ministr zdravotnictví Martin Holcát.
Ministr zdravotnictví Martin Holcát. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Plán ministra zdravotnictví Martina Holcáta, jak získat do zdravotnictví několik miliard korun ze státního rozpočtu, nepadl, ani když vláda nezískala důvěru a poté skončila sněmovna.

Jak upozornil ve svém aktuálním vydání deník Insider, na to, aby se zvýšilo pojistné za státní pojištěnce, stačí vládní nařízení Rusnokova kabinetu. A na změnu nemocničních poplatků a na sanování dluhů nemocnic (odkup nevymahatelných pohledávek zdravotních pojišťoven) má pak ministr Holcát připravenou takzvanou senátní kličku.To znamená, že místo standardního vzniku zákonů přes sněmovnu, Senát a prezidenta přijde mimořádná cesta takzvaného zákonného opatření, pro něž stačí souhlas Senátu a prezidenta (a po volbách musí věc znovu odhlasovat také nová sněmovna).

Právě poslední položka Holcátova plánu - legislativní úprava týkající se koupě pohledávek - má však nejmenší šanci na úspěch, což připouští i Holcátovi lidé. "Bude to ještě dlouhá cesta," řekl deníku Insider ministrův náměstek Petr Nosek.

Odkupem pohledávek by podle ministra Holcáta měly pojišťovny získat pět miliard korun a pomohlo by to zejména největší tuzemské zdravotní pojišťovně VZP, která se v posledních letech pohybovala ve ztrátách mezi třemi až šesti miliardami korun, napsal Insider.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Výjimku z nošení roušek dostanou děti do 2 let a řidiči, kteří jsou v autě sami

Zákaz vycházení bez pokrývky nosu a úst, který platí od 19. března, se nově nebude vztahovat na děti do dvou let věku a řidiče, kteří jsou v motorovém vozidle sami. Na dnešním zasedání toto usnesení schválila vláda, informoval na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Podle ministra výjimka vznikla po konzultaci s odborníky. Poměrně dlouho se diskutovala smysluplnost nošení v roušky v takových případech, uvedl Vojtěch.

Zdroj: ČTK
Další zprávy