Ministr Prachař končí, nahradit ho má šéf Skansky Ťok

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 12. 11. 2014 16:34
Prachař čelil dlouhodobé kritice od premiéra Bohuslava Sobotky i vlastního stranického šéfa Andreje Babiše.
Podívám se na zákon o veřejných zakázkách.
Podívám se na zákon o veřejných zakázkách. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) skončí ve vládě. V úterý večer nabídl svou rezignaci předsednictvu strany, které ji ještě v noci přijalo.

Prachař svou demisi zdůvodnil tím, že už nechce být neustálým terčem kritiky opozice a médií. "Tento stav neprospívá resortu dopravy ani mé osobě, ani hnutí ANO," řekl Prachař. Dodal, že odchází zpět do soukromé sféry, přesné místo ale neřekl.

Prachařovým nástupcem se má stát generální ředitel stavební firmy Skanska Dan Ťok. Nominaci už schválilo vedení hnutí ANO. Ťok uvedl, že jako první chce začít řešit špatnou personální situaci v Ředitelství silnic a dálnic. "Druhá věc, kterou je potřeba řešit, je mýto a celková stabilizace oboru," uvedl Ťok.

Kdo je Dan Ťok
Autor fotografie: Skanska a.s.

Kdo je Dan Ťok

Pětapadesátiletý Dan Ťok, kterého hnutí ANO navrhuje na post ministra dopravy, je absolventem Vysokého učení technického v Brně. Od roku 1996 stál v čele české pobočky společnosti ABB, následně od roku 2003 vedl Jihomoravskou plynárenskou. Poté dva roky řídil obchodní strategie v KKCG Industry. V čele Skansky je od roku 2008. Pod jeho vedením firma přijala etický kodex s nulovou tolerancí ke korupci. Ťok je také zakládajícím členem Koalice pro transparentní podnikání.

Podle šéfa hnutí Andreje Babiše jde o známé a renomované jméno. "Určitě může někdo namítat, že pracoval ve stavební firmě. Například Ředitelství silnic a dálnic se dostalo do područí stavebních firem a myslím, že člověk, který z takového prostředí přichází, bude umět těmto atakům čelit," vysvětlil Babiš.

Sám Ťok se nařčení z možného střetu zájmu brání. "Je to logická otázka, ale já nejsem vlastníkem Skansky, jsem najatý manažer. Tím, že odejdu, moje vazby na Skansku padají. Pokud bude mým zaměstnavatelem stát a daňoví poplatníci, budu pracovat pro ně," dodal kandidát na ministra.

Ministr financí dodal, že příslušné listiny už odeslal premiéru Bohuslavu Sobotkovi. Premiér ještě během středy se situací seznámí prezidenta Miloše Zemana. Právě ministerský předseda spolu s hlavou státu mohou Prachaře oficiálně zbavit ministerského křesla.

Premiér Sobotka byl podle Babiše nominací Ťoka "překvapen". Veřejně však zatím kandidáta svých koaličních partnerů z ANO odmítl komentovat. "S panem Ťokem se chci zítra sejít, tak abych se seznámil s jeho představou o tom, jak chce ministerstvo vést. Pak se k této nominaci vyjádřím," uvedl premiér.

Zeman: je to brzo

Předseda třetí koaliční strany, lidovec Pavel Bělobrádek, konstatoval, že výměna ministrů je plně věcí hnutí ANO. "Samozřejmě pokud by nominantem měl být pan Ťok, tak je tam otazník, zda by šéf velké stavební firmy mohl ovlivňovat chod ministerstva, které zásadním způsobem rozděluje zakázky pro ostatní firmy. Ale já pana Ťoka z ničeho nepodezřívám," byl opatrný v hodnocení místopředseda vlády.

Podle Zemana není zcela v pořádku, že Prachař vydržel jen tak krátkou dobu. "Mohu pouze konstatovat obecně známý fakt, že ministři se u nás střádají jako figurky na orloji a že to není dobře, protože než se jakýkoli ministr zparacuje, tak to trvá miniálně půl roku. S nový ministrem přicházejí noví spolupracovníci a často nová koncepce, ale také neznalost prostředí a nutnost opětnovného půl roku na zapracování" dodal prezident.

Prezident se bude chtít s novým kandidátem také sejít, chce se ho zeptat na jeho vize a koncepce. " Nezajímá mě, jestli je to manažer nebo podnikatel, ale jestli je úspěšný nebo neúspěšný," dodal Zeman.

Neustálá kritika

O Prachařově konci ve vládě se hovoří už několik měsíců. Ministra dopravy kritizoval jak premiér, tak předseda hnutí ANO Babiš, který však na odchodnou Prachařovi veřejně řekl, že byl extrémně pracovitým ministrem.

Jedním z nejhlasitějších Prachařových kritiků byl předseda poslaneckého klubu opoziční ODS, exministr dopravy Zbyněk Stanjura. Ten Prachařův odchod uvítal, nicméně podle něj přišel pozdě. "Pan Prachař během několika málo měsíců ukázal, že svou funkci nezvládá. Již před několika měsíci bylo na jeho rezignaci pozdě. Přišla dvacet minut po dvanácté," poznamenal Stanjura na adresu končícího ministra.

Sám Prachař přesto na ranní tiskové konferenci uvedl, že spravoval resort dobře. "Já jsem spokojený se svým účinkováním. Myslím, že s odstupem to bude kladně hodnotit i veřejnost," dodal Prachař, který ještě před týdnem v rozhovoru pro DVTV říkal, že se necítí ohrožen a má Babišovu podporu.

Personální přešlapy

Podle něj se podařilo ušetřit stovky milionů a rozběhnout stavbu či opravy dálnic. Pochválil se také za "stabilní vedení Českých drah" nebo dobré fungování Ředitelství silnic a dálnic. Přitom právě kvůli těmto dvěma firmám byl nejčastěji kritizován, především v souvislosti s personální politikou.

Přes své stranické kolegy v ANO docílil přeskupení sil v dozorčí radě Českých drah tak, aby ve funkci generálního ředitele v pondělí skončil Daniel Kurucz. S Kuruczem měl Prachař dlouhodobé spory a České dráhy později odvolání vysvětlily nedostatečnou Kuruczovou komunikací. Prachař přitom skončil ve funkci jen dva dny po Kuruczovi.

Ředitelství silnic a dálnic zase již několik měsíců marně čeká na jmenování řádného vedení poté, co po pouhých čtyřech měsících ve funkci skončil Jan Kubiš, se kterým měl Prachař spory. Řízením firmy je od té doby pověřena bývalá ředitelka strategie a komunikace Babišova holdingu Agrofert Soňa Křítková Více na: http://zpravy.e15.cz/domaci/udalosti/dlouho-se-neohral-sef-rsd-jan-kubis-po-ctyrech-mesicich-konci-1105579#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink. Prachař to zdůvodňoval tím, že mu několik oslovených odborníků odmítlo nabídku zúčastnit se výběrového řízení.

Ve středu se navíc Prachař chystal vládě navrhnout odvolání generálního inspektora Drážní inspekce Romana Šiguta. Proti tomu se už v úterý ostře vymezily drážní odbory. Šigut zatím na postu zůstane. "Návrh teď nebudeme řešit a necháme to na nástupci pana Prachaře," dodal Andrej Babiš.

Prachař je druhým členem Sobotkovy vlády, který skončil. Před ním odešla ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová, která se stala českou eurokomisařkou. V kabinetu ji nahradila Karla Šlechtová.

 

Právě se děje

Další zprávy