Chládek vyplatí pochybné dotace, tajně a kritice navzdory

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
24. 11. 2014 5:30
Investice za 200 milionů pro vlivná jména byla zastavena po kritice některých členů Národní rady pro sport. Resort plán prověřil, chyby prý nenašel a peníze vyplatí, rada však o ničem neví.
Ministr Chládek zaplatí zpochybňované projekty. Část peněz půjde i organizacím, které řídí vlivný muž českého sportu Miroslav Černošek (vpravo).
Ministr Chládek zaplatí zpochybňované projekty. Část peněz půjde i organizacím, které řídí vlivný muž českého sportu Miroslav Černošek (vpravo). | Foto: Milan Kammermayer

PrahaMinisterstvo školství proplatí téměř tři desítky sportovních projektů za více než 200 milionů korun, které letos v létě zpochybnila část členů Národní rady pro sport.

Proplacení stavby či oprav některých českých sportovišť ministerstvo zastavilo poté, co si na ně stěžovali poslanci a členové rady Jiří Holeček (ANO) a Karel Pražák (Úsvit). Část z plánovaných investic kritizovali jako neúčelné, jiné byly předloženy na poslední chvíli.

Mezi pozastavenými projekty jsou například investice do Sportcentra v Nymburku celkem za 23 milionů korun, opravy areálu Tenisového klubu Sparta Praha za 24 milionů nebo přestavba znojemského fotbalového stadionu za 40 milionů.

Kontroverzní dotace mají jít například organizacím pod vedením dlouholetého specialisty na inkasování státních dotací a sponzorských příspěvků od státních firem Miroslava Černoška nebo pražského advokáta a vlivného muže českého sportu Miroslava Jansty.

Komu ministerstvo přilepší?

  • Česká basketbalová federace - IT systémy za 5 milionů a dvě auta za milion
  • 1. SC Znojmo - rekonstrukce stadionu za 40 milionů
  • Česká unie sportu - investice do Sportcentrum Nymburk za 23 milionů
  • Tenisový klub Prostějov - rekonstrukce areálu za 12,5 milionu
  • Autoklub ČR - rekonstrukce sídla za 9,6 milionu
  • HC Oceláři Třinec - rekonstrukce haly za 40 milionů
  • Tenisový klub Sparta Praha - úpravy areálu za 24 milionů
  • Centrum sportu ministerstva vnitra - úpravy areálu za 40 milionů

"Vše jsme pečlivě prověřili a ukázalo se, že k žádnému pochybení nedošlo. Peníze budou vyplaceny,“ sdělil deníku Aktuálně.cz ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Ministerstvo rozhodlo o vyplacení peněz v tichosti a Národní radu pro sport vůbec neinformovalo.

"Opakovaně jsem se na to dotazoval a nic mi neřekli. Když jsem se tu informaci dozvěděl, chtěl jsem po ministerstvu oficiální zápis o kontrole projektů a žádný jsem nedostal,“ kritizuje postup ministerstva Holeček.

Náměstek Jan Zikl, který má dotace na starosti, se o průběhu kontroly s novináři bavit nechce. Tiskové oddělení ministerstva na dotazy, zda ministerstvo zkontrolovalo žádající sportoviště přímo na místě, kdo konkrétně za audit zodpovídá a zda je k dispozici oficiální zpráva, neodpovědělo.

Holeček některé žadatele o státní příspěvek v minulých měsících navštívil sám a s výsledkem spokojený nebyl. "Nevím například, proč dávat 7 milionů na nové oplocení u tenisového klubu Prostějov, když je ten plot naprosto v pořádku,“ uvedl jako jeden z příkladů Holeček.

10 milionů za nábytek

Stejně tak kritizuje, že by měl stát zaplatit vybavení hotelových pokojů v nymburském Sportcentru za 10 milionů korun, když ho jeho majitel – Česká unie sportu – zčásti komerčně pronajímá. Naopak nic nenamítá proti další investici do tohoto areálu, a sice opravy podlahy v hale za více než 6 milionů, která podle něj na rozdíl od hotelového vybavení opravdu poslouží sportovcům.

Miliony má dostat také Autoklub ČR, který si za ně opraví strojovnu v domě v centru Prahy, který taktéž komerčně pronajímá. Desítky milionů spolknou rekonstrukce fotbalového stadionu ve Znojmě či toho hokejového v Třinci. Basketbalový svaz, vedený Janstou, si za erární milion plánuje koupit dvě auta.

Podle Chládka je kritika členů rady bezpředmětná a žádosti byly naprosto transparentní. "Pan Holeček neměl pravdu. Je to asi nějaká jeho forma sebeprezentace,“ vzkázal poslancovi.

Jediným ze zpochybňovaných projektů, který na peníze nedosáhne, je tak oprava tenisové haly v Buly Aréně v Kravařích, kterou spoluvlastní bývalý trenér české hokejové reprezentace Alois Hadamczik. Stát v minulosti na areál přispěl 80 milionů korun, teď majitelé neúspěšně žádali o dalších osmnáct.

Nejde o jedinou spornou pomoc sportovcům, kterou Chládek rozjel. Jak zjistil deník Aktuálně.cz, ještě letos chtěl ministr přidat sportovním organizacím čtvrt miliardy korun, s nápadem ale narazil u premiéra Bohuslava Sobotky a vysokých škol. Téměř polovinu peněz, přesně 118 milionů, hodlal vzít z rozpočtu právě univerzitám.

"Sport je dlouhodobě podfinancovaná oblast. Již v minulosti jsem slíbil, že prostředky na něj budou navýšeny,“ obhajuje svůj plán Chládek. Peníze, které chtěl poslat sportovním organizacím, podle něj vysoké školy stejně nestihnou letos vyčerpat.

Akci ale zastavil premiér Sobotka ještě předtím, než se vůbec stačila dostat do vlády. V návrhu totiž o tom, že vysoké školy peníze nestíhají čerpat, není ani slovo. Zato se v něm píše, že je potřeba podpořit sport i za cenu "odsunutí či omezení některého jiného, méně naléhavého úkolu“.

"Přesuny v kapitolách jsou možné pouze v případě, že se skutečně nestíhá čerpat. Doporučil jsem proto panu ministrovi, aby návrh stáhl z programu vlády a nejdříve předložil analýzu, že tomu tak skutečně je,“ uvedl Sobotka.

Peníze univerzitám zůstanou

Na ministerstvo se obrátili také rektoři některých univerzit, kteří s převodem peněz nesouhlasili. Chládek však tvrdí, že jde jen o nedorozumění a školám by peníze příští rok zase nahradil.

"Pokud bychom ty prostředky převedli do sportu, příští rok bych navrhl, aby se ty samé peníze přesunuly z kapitoly sport zpátky do kapitoly vysokých škol,“ sliboval Chládek.

Od návrhu však přesto po kritice couvl. Vysokým školám se peníze převedou na příští rok a do sportu půjde jen zhruba 150 milionů, které ministerstvo školství ušetřilo při provozu nebo z peněz původně plánovaných na spolufinancování projektů z Evropské unie. Vláda dostane pozměněný návrh na stůl v pondělí.

Podle Chládka si peníze rozdělí jednotlivé sportovní svazy na financování běžného provozu. Část půjde také na podporu celonárodních kampaní propagujících sport. Jde třeba o akci "O pohár ministra“.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Česká pošta nestojí před krizí, kontroly nezjistily žádná pochybení, uvedl Hamáček

Česká pošta podle ministra vnitra Jana Hamáčka nestojí před krizí, hrozbu stávky označil za bezdůvodnou. Desítky kontrol ve firmě podle něj nezjistily žádná pochybení. Hamáček také bude chtít jednat o kompenzacích pro Českou poštu za ztráty během koronavirové krize. Ztráty podniku vyčíslil zhruba na 780 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Magma ze sopky na Kanárských ostrovech může vytékat až tři měsíce, obávají se experti

Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři týdny nebo až tři měsíce, informoval dnes deník El País s odkazem na vulkanologický institut Kanárských ostrovů. Několik proudů masy žhavé lávy na cestě k pobřeží dosud zničilo dvě stovky domů a na 154 hektarů půdy, ohroženy jsou i banánovníkové plantáže. Přerušen je kvůli valící se lávě stále provoz na šesti silnicích, letecká doprava na ostrově funguje bez omezení.

Největší obavy nyní panují ze střetu žhavé lávy s mořskou vodou, po němž se do ovzduší uvolní obrovské množství páry a toxických plynů. Riziko velkých cunami podle expertů nehrozí. Pobřeží na jihozápadě ostrova bylo uzavřeno, láva by tam měla dorazit během několika dnů, její postup se totiž zpomalil. Nyní je okraj proudů lávy asi 2,5 kilometru od pobřeží. V některých částech dosahuje masa lávy výšky až 12 metrů.

Láva kromě zatím dvou stovek domů zničila i infrastrukturu ostrova, elektrické vedení, zemědělskou půdu, ale také například zavlažovací potrubí k banánovníkovým plantážím. Ohroženo je nyní asi 400 hektarů plantáží banánovníků, jehož pěstování patří k hlavním ekonomickým odvětvím na ostrově. V nejpostiženější oblasti kolem obcí El Paso a Los Llanos de Aridane se pěstuje asi 20 procent produkce banánů ostrova. O práci tak mohou podle deníku La Vanguardia přijít stovky lidí.

Erupce na La Palmě už zničila také řadu domů, které fungovaly jako ubytování pro turisty. Právě jihozápad ostrova je vyhledávanou destinací zejména německých a holandských turistů. Cestovní ruch se přitom právě sotva začal vzpamatovávat z omezení kvůli pandemii covidu-19. Španělská ministryně cestovního ruchu Reyes Marotová nicméně v pondělí uvedla, že tato událost může být i reklamou pro cestovní ruch v příštích týdnech a měsících, za což si vysloužila kritiku místních obyvatel.

Přírodní katastrofa si díky včasné evakuaci nevyžádala žádné oběti, ani zraněné. Z postižené oblasti bylo evakuováno na 6000 lidí. Škody způsobené erupcí odhadl premiér Kanárských ostrovů Ángel Víctor Torres na více než 400 milionů eur (asi 10,2 miliardy Kč).

Vyvěrání magmatu ze sopky odhadují experti na několik týdnů až měsíců. Vychází přitom z dosud nejdelší erupce na ostrově z roku 1585, kdy to bylo 84 dnů, a nejkratší z roku 1971, kdy magma vyvěralo 25 dní. Návrat k normálu ale po této přírodní katastrofě podle televize RTVE potrvá další týdny či měsíce.

Deník El País dnes s odvoláním na vulkanologický ústav Kanárských ostrovů napsal, že do vzduchu se po erupci nyní na La Palmě uvolňuje denně odhadem od 6000 do 11.500 tun oxidu siřičitého.

Další zprávy