Ministr bez portfeje? Ne, bez práce, posmívali se Dienstbierovi Kalousek se Stanjurou

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
29. 6. 2016 13:35
Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) zažil ve středu v Poslanecké sněmovně dvě ponížení - jedno legislativní, druhé slovní od opozice. Poslanci totiž vrátili ministrovi zpět návrh na rozšíření pravomocí veřejné ochránkyně práv. A hned vzápětí si z něj začal dělat legraci předseda TOP 09 Miroslav Kalousek a předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.
Foto: ČTK

Praha - Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier z ČSSD musel ve středu "přetrpět" posměch předsedy opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska a předsedy klubu ODS Zbyňka Stanjury. Oba si začali z ministra dělat legraci v okamžiku, kdy neuspěl s návrhem zákona na rozšíření pravomocí veřejné ochránkyně práv.

Poslanci totiž Dienstbierův návrh poslali zpět do druhého čtení, což fakticky znamená, že je jen malá šance na to, aby jej v dohledné době Sněmovna schválila - a je možné, že se tak ani nikdy nestane. 

"Pane ministře Dienstbiere, jste asi jediným ministrem za posledních dvacet let v historii České republiky, kterému ve Sněmovně neprošel jeden jediný zákon. Je pravděpodobné, že někteří škarohlídi vás kvůli tomu budou vyzývat k rezignaci. Já vás chci naopak povzbudit, abyste nezoufal, protože na rozdíl od všech vládních kolegů jste jediný, který může hrdě říct, že vaše předloha nikdy nepoškodila žádného občana České republiky," prohlásil Kalousek a dočkal se silného potlesku a smíchu z řad opozičních lavic a v některých případech i vládních.

"I mě pobavilo vystoupení poslance Kalouska, ale já ho zklamu," zareagoval vzápětí ministr. "Ze zákonů, u nichž byl ukončen legislativní proces, mi dva ze tří zákonů prošly a jenom jeden ne, což není tak zlá úspěšnost na to, jak ‚oblíbené‘ jsou," argumentoval, čímž ale přiměl k vystoupení předsedu poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjuru.

"Pan ministr si o tom sám říká. On se vždycky hrozně zlobí, když říkáme místo ministr bez portfeje ministr bez práce. Už chápu proč, protože za dva roky mu prošly dva zákony a on je spokojený," řekl Stanjura s tím, že to je tempo 0,8 zákona ročně. "Abychom byli tedy spravedliví, tak jste poškodil občany jen mírně, tím, že jste prosadil dva zákony," dodal - opět za smíchu části Sněmovny - předseda klubu ODS.

Ke kritice se později přidal i šéf ODS Petr Fiala, podle kterého by křeslo pro ministra nemuselo vůbec existovat. "Funkce ministra Dienstbiera je zbytečná, vláda by ji klidně mohla zrušit," tvrdí Fiala, který označil návrh na posilování práv ombudsmana za špatný. "Jsem rád, že i někteří vládní poslanci pochopili, že tento návrh je mimořádně špatný nápad. Znovu se ukazuje, že návrhy připravené ministrem Dienstbierem jsou zcela mimo realitu - a nemyslí si to jen opozice," soudí.  

Ministr se "chytil" také s koaličním hnutím ANO, jehož poslanci při hlasování ministra nepodpořili s odůvodněním, že k němu mají připomínky.

"Výsledný produkt neodpovídá vůli, kterou jsme chtěli projevit," uvedl poslanec ANO Radek Vondráček, což ministra naštvalo. "Situace je opravdu velmi zvláštní. Naši koaliční partneři z hnutí ANO se nedokážou orientovat v tom, o čem hlasují," komentoval hlasování Dienstbier, podle kterého ANO nedodržuje koaliční smlouvu a vládní prohlášení.

Počet extremistických útoků různého ražení roste, je to problém, ohrožují principy svobody a demokracie, říká ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy