Ministr Bárta začal řešit kauzu D11. Jednal s farmářkou

Eliška Bártová Eliška Bártová
10. 9. 2010 12:12
Farmářka Ludmila Havránková přijela za novým ministrem dopravy Vítem Bártou
Farmářka Ludmila Havránková přijela za novým ministrem do Prahy
Farmářka Ludmila Havránková přijela za novým ministrem do Prahy | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr dopravy Vít Bárta (VV) se ve čtvrtek sešel s farmářkou Ludmilou Havránkovou, jejíž pozemky chce stát získat pro dostavbu dálnice D11.

Zhruba hodinové jednání se uskutečnilo v Praze na ministerstvu dopravy. Konkrétní výstup ale schůzka, kromě vyjádření vůle ze strany ministra situaci řešit, nepřinesla.

"Schůzka proběhla v přátelském duchu," potvrdil online deníku mluvčí resortu Karel Hanzelka. "Obě strany vyjádřily vůli tu situaci řešit. Paní Havránková zopakovala, že ji nejde o peníze, ale o pozemky, kde by mohl hospodařit. Ministr ji vyslechl a přislíbil, že bude hledat řešení."

Zatím však není jasné, zda se ministerstvo pod novým vedením bude držet původní již sjednané dohody směnit 3 hektary pozemků za 3 hektary, doplacení rozdílu v ceně, a pronájem pozemků.

Ministr se však s farmářkou dohodl, že se potkají ještě jednou a znovu situaci a konkrétní možnosti proberou. Na pátek pak Bárta chystá návštěvu Hradce Králové a inkriminovaného sporného úseku dálnice.

O situaci by měl jednat s hejtmanem kraje i primátorem města, není vyloučeno, že navštíví farmářku Havránkovou v jejím bydlišti v Plačicích.

Nepodepsané smlouvy

Úřednická vláda Jana Fishera v květnu tohoto roku rozhodla, že pozemky Havránkové vyvlastní, a to i přesto, že s návrhem smluv o směně pozemků souhlasila.

Někteří ministři však tento postup ostře kritizovali. Vláda posléze své rozhodnutí zabrat farmářce pozemky pozastavila a dosáhla shody také s další spolumajitekou pozemků Ludmilou Štrosovou.

Ministr dopravy Vít Bárta obhlíží dálnice na vlastní oči. Pojede i do Plačic
Ministr dopravy Vít Bárta obhlíží dálnice na vlastní oči. Pojede i do Plačic | Foto: Ludvík Hradilek

V den plánovaného podpisu smluv však Havránková nedorazila do Prahy kvůli nemoci. Její stav se dlouhodobě nelepšíl, nevyřešené převody pozemků tak přešly na novou vládu.

Zájmy developerů

V případě dálnice D11 se nejednalo pouze o pozemky paní Havránkové, ale také o podnikatelské zájmy developerských skupin, které koupily pozemky u dálnice se záměry na výstavbu nákupních center.

Ve vládním dokumentu, který má Aktuálně.cz k dispozici, se dokonce přímo hovoří o tom, že dohodu státu o pozemcích farmářky komplikují zájmy developerů.

Spekuluje se o tom, že právě v důsledku jejich tlaků ministerstvo dopravy pod taktovkou Gustava Slamečky posunulo sjezd z dálnice o kilometr dál, než bylo v původních plánech. Tím zhatilo záměry firmy Unimex a naopak otevřelo cestu k ziskům firmě Endeta.

Ministerstvo nyní nevylučuje, že Slamečkův návrh přehodnotí a vrátí se k původní variantě umístění křižovatky.

 

 

Právě se děje

před 47 minutami

Při potlačení vzpoury ve věznici na Srí Lance zemřelo šest vězňů. Bouře začaly kvůli koronaviru

Šest vězňů přišlo o život a dalších 35 bylo zraněno, když vězeňská služba zahájila střelbu, aby potlačila vzpouru ve věznici na okraji hlavního města Srí Lanky. Vážně zraněni byli také dva strážní. Uvedla to agentura AP s odvoláním na úředníky. V přeplněných věznicích na Srí Lance rostou nepokoje kvůli pandemii. V posledních týdnech vězni protestovali v několika věznicích, protože zde vzrostl počet nakažených covidem-19.

Podle mluvčího policie nepokoje vypukli v neděli ve věznici zhruba 15 kilometrů severně od Colomba. Strážci se pokusili dostat situaci pod kontrolu, nepokoje však přerostly ve vzpouru. Vězni se snažili převzít kontrolu nad vězením a stovky se jich pokusily o útěk. Dozorci proto začali střílet.

Jeden vězeň zemřel při podobných nepokojích minulý týden. Další zemřel v březnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy