Ministerstvo zahraničí varuje před cestami do Iráku, Petříček očekává odvetu

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 1. 2020 14:34
České ministerstvo zahraničí dlouhodobě varuje před cestami do Iráku. Nyní před odjezdem do této země znovu varovalo po útoku Spojených států na íránského generála Kásima Sulejmáního. Podle ministerstva je v zemi nestabilní bezpečnostní situace. Šéf resortu Tomáš Petříček (ČSSD) se domnívá, že útok nezůstane bez odezvy.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

V Iráku je přes databázi Drozd zaregistrováno pět Čechů, další čeští občané pracují na velvyslanectví v Bagdádu a na generálním konzulátu v Irbílu a v zemi jsou nasazeni i čeští vojáci. Čtyři Češi jsou zaregistrováni v Íránu. V okolních zemích jako Jordánsko, Izrael nebo Libanon jich jsou stovky.

Spojené státy v pátek prostřednictvím svého velvyslanectví v Bagdádu vyzvaly k okamžité evakuaci amerických občanů z Iráku. Pokyn přišel jen několik hodin po americkém raketovém útoku, při němž v Bagdádu zahynul Sulejmání. Americké ministerstvo zahraničí také oznámilo, že kvůli úternímu útoku na velvyslanectví v irácké metropoli úřad přerušil konzulární služby.

"Dlouhodobě před cestami do Iráku varujeme. V zemi je nestabilní bezpečnostní situace, hrozí únosy a lidé tam mají jen omezený přístup k základní zdravotnické pomoci," řekla mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová.

"Prioritou je pro nás, aby měli čeští občané k dispozici všechny potřebné informace, ať už prostřednictvím systému Drozd, nebo našich webových stránek. Klíčová je pro nás samozřejmě také bezpečnost velvyslanectví v Bagdádu a konzulátu v Irbílu. Situaci proto sledujeme a o dalších krocích budeme informovat," doplnila.

V Iráku působí také čeští vojáci. Česká armáda vyslala do země výcvikovou jednotku chemického vojska, výcvikem svých iráckých kolegů se zabývá i Vojenská policie. Mandát pro vyslání vojáků skončí letos, podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) ho bude chtít vláda prodloužit.

Írán hrozí odvetou

Americká armáda v noci na pátek zabila v Bagdádu íránského generála Sulejmáního a několik dalších osob včetně vlivného velitele iráckých milicí. Útok vyvolal ostrou reakci v Teheránu i v Bagdádu, neschvalují ho ani jiné země a Írán stejně jako jeho spojenecké milice hrozí odvetou.

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) očekává íránskou reakci na americký útok. Situace na Blízkém východě se podle něj nyní zkomplikovala, ohroženy jsou úspěchy v boji proti mezinárodnímu terorismu.

"Letecké údery USA v Iráku vnímám jako mimořádný krok v komplikované situaci. O vině lidí by měly rozhodovat soudy, ale nejsem vojenský taktik. Zcela jistě ale tak jako vyvolal akci útok na (americkou) základnu a velvyslanectví (v Iráku), nezůstane bez odezvy ani cílené zabití (íránského) armádního důstojníka," uvedl Petříček. "Situace na Blízkém východě se tak dál komplikuje, místo aby se uklidňovala. Ohroženy jsou mimo jiné i křehké úspěchy v boji proti Islámskému státu a mezinárodnímu terorismu jako takovému," doplnil.

Pro českou diplomacii je nyní podle Petříčka hlavní prioritou zajistit bezpečnost vyslaných českých pracovníků v Iráku, včetně diplomatické mise, vojáků a policistů. Česko má v Iráku velvyslanectví v Bagdádu a generální konzulát v Irbílu, v zemi také působí výcviková jednotky českého chemického vojska a Vojenské policie.

Český ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který byl v minulosti ministrem zahraničí a předsedou zahraničního výboru sněmovny, zabití Sulejmáního také kritizoval. "Zabití íránského generála Sulejmáního je nebezpečná provokace, která bude znamenat eskalaci situace v regionu. (Americký prezident) Donald Trump si tímto siláckým gestem vyrobil další problém do blížících se prezidentských voleb v USA," napsal na Twitteru.

Poslanec Jan Bartošek (KDU-ČSL) označil zabití Solejmáního za těžké, ale nutné rozhodnutí, protože Írán útočí na lodě a ropná zařízení v regionu a vyvíjí balistické zbraně. "V této chvíli by měla Evropa stát po boku Ameriky," uvedl na Twitteru. Americkou operaci podpořil i europoslanec Jan Zahradil (ODS), podle něhož byl Solejmání dlouhodobě jedním z nejnebezpečnějších lidí v regionu.

 

Právě se děje

Další zprávy