Do těchto osmi čínských měst nejezděte, nabádá české ministerstvo kvůli koronaviru

ČTK ČTK
24. 1. 2020 17:08
Ministerstvo zahraničí doporučuje Čechům, aby necestovali do osmi měst v čínské provincii Chu-pej, která tamní úřady uzavřely kvůli výskytu nového typu koronaviru. Všem lidem, kteří v Číně pobývají, doporučuje zvýšenou hygienu, používat preventivně roušky přes ústa a vyhýbat se místům s velkou koncentrací osob.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Už ve čtvrtek ministerstvo doporučilo Čechům, aby necestovali do města Wu-chan v provincii Chu-pej, kde se nákaza objevila jako první, nyní seznam rozšířilo. Zvýšenou obezřetnost a používání roušek diplomacie doporučuje od zveřejnění prvních informací o výskytu koronaviru.

Ministerstvo také upozornilo, že Čína vyhlásila v 11 provinciích a správních oblastech první stupeň ohrožení veřejného zdraví. Požádalo české občany, kteří se v těchto místech zdržují, aby kontaktovali zastupitelské úřady. Lidem, kteří se do Číny chystají, ministerstvo doporučuje registraci v dobrovolné databázi cestovatelů Drozd.

Dosud nepříliš zmapované onemocnění postiženým osobám způsobuje horečky, kašel a problémy s dýcháním, může ale i přejít v zápal plic. Jeho původ zatím není objasněný, podle Světové zdravotnické organizace se ale zřejmě na člověka přenesl z nakažených divoce žijících zvířat prodávaných ilegálně na jednom wuchanském tržišti.

Města, do nichž ministerstvo zahraničí nedoporučuje cestovat

  • Wu-chan
  • E-čou
  • Sien-tchao
  • Č'-ťiang
  • Čchien-ťiang
  • Chuang-kang
  • Čch'-pi
  • Chuang-š'

První stupeň ohrožení veřejného zdraví zároveň čínské úřady vyhlásili také v oblastech Kuang-tung, Chu-nan, Če-ťiang, Chu-pej, Tchien-ťin, An-chuej, Peking, Šanghaj, Čchung-čching, Ťiang-si a Jün-nan. Tam ministerstvo doporučuje dbát zvýšené hygieny a kontaktovat české velvyslanectví v Pekingu.

Video: Za nový koronavirus si můžeme sami, lidé mají pocit, že je vše dovoleno, říká expertka

Způsobujeme si to změnou životního stylu a tím, jak výrazně zasahujeme do životního prostředí, ale také novými možnostmi léčby, míní Helena Jiřincová. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru budovy ve Štrasburku zahynulo pět lidí, sedm dalších je zraněných

Při požáru budovy ve Štrasburku na severovýchodě Francie zahynulo v noci na čtvrtek pět lidí a dalších sedm jich utrpělo zranění. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní hasiče.

Hasiči ve svém prohlášení uvedli, že "museli zachránit množství lidí, které odvedli do bezpečí". Obyvatele totiž ohrožoval mimo jiné silný kouř. Požár podle všeho vypukl na schodišti sedmipatrové budovy a nyní je již pod kontrolou, dodali hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy